Další nelatinkové domény v kořenové zóně

Jak jsme vás již informovali, byl doménový prostor rozšířen nejprve o arabské písmo a následně i o azbuku. Domény Egypta (.مصر), Saudské Arábie (.السعودية), Spojených arabských emirátů (.امارات) a Ruska (.рф) jsou již plně funkční v kořenové zóně. Minulý pátek došlo ke schválení dalších dvou písem, konkrétně byly schváleny domény nejvyšší úrovně (TLD) v tradiční a zjednodušené čínštině.

Situace je nejjednodušší v Hongkongu, kde je zápis stejný v tradiční i zjednodušené čínštině – .香港. Tato doménu byla přidělena organizaci Hong Kong Internet Registration Corporation Limited, která dnes spravuje doménu .hk.

Taiwan Network Information Center, správce domény .tw, dostal dvě domény pro Taiwan – .台灣 v tradiční čínštině a .台湾 ve zjednodušené čínštině.

A konečně CNNICu, správci domény .cn, byly přiděleny dvě domény pro Čínu – .中國 v tradiční a .中国 ve zjednodušené čínštině.

Bude zajímavé sledovat, jak se tyto země poperou se situací, kdy lze zapsat stejné slovo dvěma různými písmy. V rámci pracovní skupiny dnsext IETF je ve hře několik návrhů (BNAME, CNAME+DNAME a DNS Shadow), jak celou situaci řešit na technické úrovni, a zatím není rozhodnuto, který z návrhů bude schválen. Zatím to vypadá, že minimálně CNNIC bude generovat zóny se stejným obsahem pro obě varianty písma, resp. dle současných pravidel registrace domény používajících čínské písmo mají vždy 2 – 3 varianty – tradiční, zjednodušenou a volitelně může obsahovat tvar používající obě písma současně.

Ondřej Surý
P.S.: Provedl jsem aktualizaci taiwanských domén na správné tvary. Díky Janu Zahornadskému za podnětnou připomínku.

Autor:

Komentáře (6)

 1. anonym říká:

  Což otevírá i novou možnost, jak vyřešit existující spor:
  CZ.NIC doslova touží po diakritice v doméně a uživatelé či majitelé domén to vesměs odmítají.

  Nechť si CZ.NIC pořídí novou doménu .čz a tam si hraje s diakritikou a necpe diakritiku do .cz.

 2. Ondřej Surý říká:

  > CZ.NIC doslova touží po diakritice v doméně

  Mohu se zeptat na základě čeho tak usuzujete? Prosil bych, abyste své tvrzení podložil nebo se příště zdržte podobných anonymních komentářů. Děkuji.

 3. anonym říká:

  Dobrý den,
  vycházím z pravidelných „referend“ týkajících se diakritiky, které nápadně připomínají evropská referenda o přistoupení jednotlivých zemí do EU. Jaký jiný důkaz byste si představoval?

  A proč se nevyjádříte k nápadu zavést doménu .čz? Vyřešila by definitivně tento spor a řekl bych k plné spokojenosti všech.

 4. Ondřej Surý říká:

  Dobrý den,

  v čem naše průzkumy připomínají evropská referenda? Vaše obvinění není žádný důkaz – je to pouhopouhá spekulace.

  Jak byste si to představoval? Že se budeme tvářit, že tato technologie neexistuje a budeme ji před držiteli domén zatloukat?

  Přistupujeme k technologii IDN neutrálně. Komunikujeme, že taková technologie existuje. Na stránce http://www.háčkyčárky.cz (http://www.nic.cz/page/451/) komunikujeme výhody i nevýhody, a také výsledky proběhlých průzkumů. Technologicky jsme připraveni, protože mimo jiné systém FRED není používán jen pro český registr.

  Nepřipadá Vám, že kdybychom IDN tak chtěli, tak žádné průzkumy dělat nebudeme, nebo nezveřejníme výsledky a prostě IDN zavedeme? Nicméně mi připadá, že nemá moc smysl s Vámi o tom diskutovat, protože jste přesvědčen o své pravdě.

  Myslím, že nejlepším důkazem neutrality je to, že odpůrci IDN nás podobně jako vy obviňují z toho, že IDN tlačíme, a příznivci IDN nás obviňují z toho, že IDN v české doméně blokujeme.

  O .čz ani .čr nemá smysl nyní diskutovat, protože FastTrack proces ICANNu pro IDN se týká pouze zemí a teritorií, které nepoužívají latinku.

  S pozdravem,
  Ondřej Surý

 5. Lukáš říká:

  Vím, že se jedná o starý příspěvek, ale třeba to někdo čte. Jsou arabská jména domén opravdu dobře, včetně tečky vlevo? Setkal jsem se totiž s variantou s tečkou vpravo s tím, že v arabštině se píše zprava doleva.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..