Další zpoždění nových gTLD

Celkem nedávno se staly dvě události, které budou mít vliv na vznik nových generických domén nejvyšší úrovně. Za prvé, ICANN vydal již třetí verzi podmínek pro žadatele o tyto domény. Z podmínek poměrně jasně plyne, že proces nebude příliš rychlý, jen obtížně bude možné spustit doménu dříve než za tři čtvrtě roku. Podmínky stále ještě nejsou definitivní, komunita neustále posílá připomínky. Tuto verzi můžete komentovat do 22. listopadu. Na spuštění celého procesu už netrpělivě čekají žadatelé o domény jako .sport, .eco, .gay, …

V podstatě v podobný okamžik jako ony podmínky byla vydána dlouho očekávaná studie o škálovatelnosti kořenové zóny. Dokument má sice 85 stránek, ale doporučuji přečíst alespoň executive summary. Závěrem dokumentu je, že není rozumné zavádět najednou nové domény a DNSSEC. A autoři doporučují, aby technologie DNSSEC měla prioritu. Jak Vás nedávno informoval kolega Surý, zavedení DNSSEC má už svůj pevný jízdní řád a tedy nové generické domény si musí počkat.

Trochu jiná je situace u IDN národních domén, které by měly být přidělené v tzv. procesu fasttrack. Ten je určen pro státy, které mají urgentní potřebu zavedení národní domény nejvyšší úrovně v IDN. Tedy například zástupci Ruská Federace požadují doménu .РФ (.RF v azbuce). Stejně tak urgentní potřebu mají některé arabské země, pak Čína, Japonsko a podobně. Pro tento proces je už připraven finální implementační plán, jehož schválení na 99 % proběhne už příští týden na zasedání ICANN. Zavedení malého množství těchto domén (očekává se cca 50) by tedy mělo jít rychle. Uvidíme, zda-li i delegace těchto domén budou vnímány jako zásadní rozšíření kořenové zóny nebo zda-li budou zavedeny současně s DNSSEC. Vzhledem k mezinárodnímu tlaku na jejich vznik spíše očekávám, že budou nastartovány rychle. Nepřekvapilo by mě, kdyby se tak stalo už tento rok.

A co vy na to? Chceme doménu .čr? Chcete nějakou novou generickou doménu? Požádáte si o ni?

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (8)

 1. Po TLD .čr asi bude toužit minimum lidí, přece jenom nejsme v situaci např. Rusů, jejiž cyrilice se sice do doménových jmen již dostala, ale pokud se nedočkají 1 řádu, pak budou stejně muset při zadávání adresy za DOT přepínat klávesnici.

  Na druhé straně .cz do budoucna stačit nebude a nějaká např. moravská TLD by se určitě hodila, poptávka by byla zaručená i bez IDN.

 2. Clinton říká:

  Nesouhlasim, .cz pro potreby Ceske republiky bohate staci, stejne jako staci .com pro USA, a .de pro Nemecko.

  To mluvim o potrebach trhu a tedy majitelu funkcnich stranek a jejich navstevniku. Nemluvim o potrebach operatoru pristich „registries“ ani jejich registratoru. Ty jsou nekonecne.

 3. Drago říká:

  Clinton: souhlas až na to že USA jejich .us nestačila tak si zabavili i .com :)

  Mimochodem ve stavu kdy většina lidí, kteří o tom rozhodují, nechce ani cz IDN domény tak pochybuju, že by tu byla byť jen teoretická šance na .čr domény.

 4. heptau říká:

  Take nechci domeny .čr a pokud by snad mela vzniknout, tak jen jako alias k .cz (netvrditm ze je to v soucasnosti technicky mozne).
  Stejne tak diakritiku v .cz domene povazuji za nesmysl a pokud by se ji snad nekdy podarilo prosadit, tak bych zase chtel, aby domeny s diakritikou byly pouze aliasem domen bez diakritiky (nebo alespon koupitelne pouze majitelum domen bez diakritiky a nepreveditelne samostatne).

 5. Clinton říká:

  Drago: rikas to obracene. USA zacali nejdriv pouzivat .com, .net, org, .gov, .mil, .edu jako vlastni domeny, tak jak ma UK .co.uk a ostatni subdomeny. Takze jim taky staci .com a nepotrebuji .us a jsou jich 300M.

 6. Jiří Kosař říká:

  Rozhodně nesouhlasím se zaváděním diakritiky do názvu domén. Přínos je naprosto mizivý, ale naopak to přinese chaos, otevře to dveře pro podvodníky, spekulanty a vyděrače. Bude velice snadné přehlédnout jediný znak při phishingovém útoku, například českápojišťovna.cz nebo českápojištovna.cz vypadají téměř totožně, ale jedná se o jiný web. Majitel takové domény by pak musel kvůli bezpečnosti koupit všechny další TLD se všemi kombinacemi znaků s diakritikou / bez, což přinese provozovatelům mnohonásobné náklady. V mém příkladu českápojišťovna.cz to znamená 4 znaky s diakritikou, což je 2^4 kombinací, tzn. majitel bude muset koupit 16 domén místo jedné.

  Takže co se týče domény čr: považuji to za nesmysl, když už tak cr, ale to už je CostaRica, takže to stejně nepůjde. Diskutovala se zde doména .com – tuto doménu používají kromě USA úplně všichni, a nebýt spekulantů, tak je v ní dodnes spousta volných názvů. Tvrzení, že doména cz je vyčerpaná, považuji za absurdní.

 7. Pesimista říká:

  Doufám, že nebude nikdy zavedená. Je to totální nesmysl. Naroste jen počet spekulací a vydírání ze stran parazitujících šmejdů, kterých je tu už teď víc než je zdrávo. Místo pomlčkové a nepomlčkových variant ještě budu muset kupovat navíc varianty s interpunkcí… Lidi nejsou kolikrát schopný správně zadat ani doménu bez interpunkce, jak jim to asi půjde s interpunkcí? Zrušte to, zahoďte to, zapomeňte na to. Je to totální nesmysl a nemá to žádný pozitivní přínos.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..