Minulý týden k nám zavítala čtyřčlenná delegace z estonského registru. Jak jsme již psali dříve, Estonci pro správu domény používají náš registrační systém FRED. Důvodem jejich návštěvy byl hlavně zájem o naše zkušenosti se zaváděním technologie DNSSEC a potom samozřejmě také prohloubení spolupráce na vývoji registračního systému. Postupně nás seznámili se změnami, které oni sami implementovali do systému a zjišťovali, co jsme od jimi použité verze implementovali na naší straně. Jejich nejvýraznějším rozšířením je autorizace významných operací podepsanou žádostí v digitální formě připojenou k požadavku registrátora. Estonci také např. plně implementovali IDN a do budoucnosti připravují ještě další omezení do EPP protokolu pro své registrátory. Bohužel to zároveň ukazuje, jak specifické jsou požadavky jednotlivých registrů a jak bude udržení jedné společné báze problematické.
Prakticky ve stejnou dobu jsme se dozvěděli, že v Albánii místní správce domény zveřejnil výběrové řízení na implementaci nového registračního systému pro doménu .al. V definici podmínek výběrového řízení zjevně vycházel z našeho registračního systému, neboť vzápětí se ozvalo několik firem s žádostí o spolupráci nebo s prosbou o školení práce s FREDem. Dost možná, že se tak Albánie brzy stane sedmou zemí používající náš registrační systém.
Jaromír Talíř
Co je pravdy na tom, že akreditovaný registrátor domény může doménu jen tak dle libosti okamžite zrušit a uvolnit k registraci?
Chtělo by to v centrálním registru zapracovat alespoň na blokaci nové registrace u takto zrušené domény. Protože toto právo vykonavatelné ihned neumožnuje žádné odvolání.
A vzhledem k tomu, že registrátoři často za škody neručí, uhradí dejme tomu x násobě ročního obnovovacího poplatku je to velmi nebezpečné. Ochrana investic je pak nulová.
Dobrý den,
změny a autorizace změn se řídí Pravidly registrace, článek 8 – viz http://www.nic.cz/files/nic/doc/Pravidla_registrace_CZ_DSDng_20111001.pdf.
Konkrétně v případě zrušení domény musí registrátor mít autorizaci držitele domény.
Pokud jde o ochranu proti zásahu ze strany registrátora, každý držitel si může svou doménu zablokovat přímo u CZ.NIC, a to proti transferu (převodu k jinému registrátorovi) anebo proti jakékoliv změně, tedy i proti zrušení.
Postup je popsán na http://www.nic.cz/whois/publicrequest/
Martin Peterka
Narazim na cerstvou novinku ohledne domeny dpmb.cz. Kdy registrator pry uvolnil domenu k registraci i presto ze byla radne uhrazena.