Aktuálně o FREDovi

Minulý týden k nám zavítala čtyřčlenná delegace z estonského registru. Jak jsme již psali dříve, Estonci pro správu domény používají náš registrační systém FRED. Důvodem jejich návštěvy byl hlavně zájem o naše zkušenosti se zaváděním technologie DNSSEC a potom samozřejmě také prohloubení spolupráce na vývoji registračního systému. Postupně nás seznámili se změnami, které oni sami implementovali do systému a zjišťovali, co jsme od jimi použité verze implementovali na naší straně. Jejich nejvýraznějším rozšířením je autorizace významných operací podepsanou žádostí v digitální formě připojenou k požadavku registrátora. Estonci také např. plně implementovali IDN a do budoucnosti připravují ještě další omezení do EPP protokolu pro své registrátory. Bohužel to zároveň ukazuje, jak specifické jsou požadavky jednotlivých registrů a jak bude udržení jedné společné báze problematické.

Prakticky ve stejnou dobu jsme se dozvěděli, že v Albánii místní správce domény zveřejnil výběrové řízení na implementaci nového registračního systému pro doménu .al. V definici podmínek výběrového řízení zjevně vycházel z našeho registračního systému, neboť vzápětí se ozvalo několik firem s žádostí o spolupráci nebo s prosbou o školení práce s FREDem. Dost možná, že se tak Albánie brzy stane sedmou zemí používající náš registrační systém.

Jaromír Talíř

Autor:

Komentáře (3)

 1. Jan říká:

  Co je pravdy na tom, že akreditovaný registrátor domény může doménu jen tak dle libosti okamžite zrušit a uvolnit k registraci?

  Chtělo by to v centrálním registru zapracovat alespoň na blokaci nové registrace u takto zrušené domény. Protože toto právo vykonavatelné ihned neumožnuje žádné odvolání.

  A vzhledem k tomu, že registrátoři často za škody neručí, uhradí dejme tomu x násobě ročního obnovovacího poplatku je to velmi nebezpečné. Ochrana investic je pak nulová.

 2. Martin Peterka říká:

  Dobrý den,
  změny a autorizace změn se řídí Pravidly registrace, článek 8 – viz http://www.nic.cz/files/nic/doc/Pravidla_registrace_CZ_DSDng_20111001.pdf.
  Konkrétně v případě zrušení domény musí registrátor mít autorizaci držitele domény.
  Pokud jde o ochranu proti zásahu ze strany registrátora, každý držitel si může svou doménu zablokovat přímo u CZ.NIC, a to proti transferu (převodu k jinému registrátorovi) anebo proti jakékoliv změně, tedy i proti zrušení.
  Postup je popsán na http://www.nic.cz/whois/publicrequest/

  Martin Peterka

 3. Jan říká:

  Narazim na cerstvou novinku ohledne domeny dpmb.cz. Kdy registrator pry uvolnil domenu k registraci i presto ze byla radne uhrazena.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..