Týden pro digitální Česko: klíčové pilíře digitální budoucnosti – bezpečnost, prevence, vzdělávání

V uplynulém týdnu proběhla celá řada zásadních vzdělávacích akcí pod záštitou #Týdne pro digitální Česko (TDČ). Týden pro digitální Česko byl zaměřen na klíčové aspekty digitalizace společnosti, a to od technologických inovací, přes kybernetickou bezpečnost až po vzdělávání, a bezpečnost na internetu – bezpečnost digitální stopy dětí, rodičů i všech koncových uživatelů.

Dne 22. listopadu 2024 se pak v rámci Týdne pro digitální Česko uskutečnila Konference a Advisory Board, které představovaly stěžejní událost týdne. Program zahrnoval dvě panelové diskuze s odborníky a prezentace aktualit členů Advisory Boardu.

První panelová diskuze: Kyberbezpečnost a AI v praxi

První diskuze se zaměřila na kyberbezpečnost a implementaci umělé inteligence ve veřejné, státní i soukromé sféře. Odborníci poukázali na to, že tato oblast již dávno není pouze doménou IT specialistů, ale vyžaduje propojení s dalšími obory, zejména se vzděláváním a mezioborovou spoluprací. „Kyberbezpečnost ani umělá inteligence není jen záležitostí IT,“ tedy není jen o technologiích, ale o lidech, jejich znalostech a schopnosti efektivně spolupracovat. Vzdělávání musí být prioritou na všech úrovních, zaznělo jako jeden z hlavních highlightů této první diskuze.

Přednášející se také shodli, že umělá inteligence může i významně přispět k prevenci kyberhrozeb, například pomocí analýzy rizikového chování na internetu nebo kvalitnější ochranou kritické infrastruktury. „Zvýšením efektivity s důrazem na secure by design & defence & content,“ zní ze Safer Internet Centra ČR, které funguje pod sdružením CZ.NIC.

Klíčovou výzvou zůstává tedy i vhodná, transparentní i udržitelná implementace těchto technologií s ohledem na etiku a ochranu soukromí.

Druhá panelová diskuze: Rodiče, děti a technologie

Druhá panelová diskuze byla věnována tématu komunikace rodičů s dětmi a zvyšování rodičovských kompetencí v oblasti digitálního prostředí. Diskutující zdůraznili význam pozitivního přístupu k technologiím, který kombinuje zdravý digitální přístup, podporu wellbeingu a přiměřeného využívání digitálního detoxu.

Výzva a „improve“ pro rodiče:

„Rodiče by měli být těmi, kdo nastavují hranice, ale zároveň inspirují své děti k objevování technologií. Komunikace je klíčem k tomu, aby děti skutečně pochopily i porozuměly možným rizikům a zároveň se dokázaly pohybovat v digitálním světě bezpečně.“

Důležitým bodem diskuze byla i potřeba vytvoření přehledného centrálního i komplexního rozcestníku vzdělávacích materiálů a programů, které rodičům usnadní pochopení moderních technologií a jejich vliv na psychické i fyzické zdraví dětí.

Safer Internet Centrum – bezpečnost a vzdělávání na prvním místě

Safer Internet Centrum ČR působení pod správcem české národní domény tedy sehrálo během Týdne pro digitální Česko zásadní roli, zejména v oblasti edukace a osvěty o bezpečnosti dětí na internetu. V rámci tematických workshopů a diskuzí upozorňovalo na rizika spojená se sociálními bublinami, digitální stopou, nebezpečnými challengemi, kyberšikanou, sharentingem, sextingem či před manipulačními technikami sociálního inženýrství, zneužitím osobních údajů a řadou dalších rizik i hrozeb.

„Naším cílem je nejen varovat před hrozbami, ale také ukázat konkrétní kroky, kterými již lze předcházet. Klíčovou roli v tom hraje vzdělávání dětí, rodičů i učitelů,“ uvádějí zástupci Safer Internet Centra.

Praktické rady odborníků SIC pak zahrnovaly v rámci TDČ například zásady bezpečného chování na sociálních sítích, prevenci před kyberkriminalitou, vzdělávání v kybernetické bezpečnosti – například důležitost nastavení i zabezpečení soukromí, digitální identity či stopy a zvládání krizových situací, tedy „sebeobrany“ online.

Umělá inteligence jako nástroj prevence

Jedním z klíčových bodů programu bylo využití umělé inteligence v oblasti prevence kybernetických hrozeb. AI se dnes uplatňuje nejen při detekci podvodných webových stránek či phishingových útoků, ale také v analýze i detekci informací či komunikace, a to za účelem identifikace potenciálně nebezpečného chování.

Výzvy do budoucna

Týden pro digitální Česko ukázal, že naše společnost má zájem a potenciál být vyspělou digitální zemí. Zároveň však upozornil na přetrvávající výzvy, jako je ohrožení některých skupin obyvatelstva digitální nerovností či nízká míra porozumění, a to i přes probíhající cílenou osvětu o hrozbách v online prostředí.

Safer Internet Centrum plánuje navázat na úspěch tohoto týdne dalšími iniciativami. Jednoznačně v rámci kampaně na podporu #Dne bezpečnějšího internetu 2025 či zvážením možností podílení se na inovacích vzdělávacích možností pro školy, například možností rozšíření nabídky vzdělávacích kurzů či přednášek zaměřených na digitální wellbeing či bezpečné využívání AI.

Týden pro digitální Česko tak přidal další důležitý základní stavební kámen spolupráci dětí, rodičů, veřejnosti i odborníků napříč soukromou, veřejnou i státní správou. Cílem této spolupráce je bezpečnější a digitálně zodpovědná společnost i budoucnost pro všechny.

Možnost digitální důvěry i internetu jako bezpečnějšího prostoru pro každého z nás!

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..