Každoročně se po celém světě slaví Den bezpečnějšího internetu, který upozorňuje na důležitost online bezpečnosti. Letos připadl na 11. února a v České republice se k této příležitosti uskutečnil dne 10. února celodenní program ve spolupráci CZ.NIC a Ministerstva vnitra ČR i dalších institucí a organizací.
Klíčová témata a doporučení
Dopolední část akce zahrnovala tiskovou konferenci, kde odborníci představili aktuální výzvy a úspěchy v oblasti bezpečnosti na internetu, kybernetické bezpečnosti i prevence před kybernetickou kriminalitou. Diskutovalo se nejen o současných trendech i online hrozbách, ale také o významu efektivní prevence a vzdělávání.
Jedním z hlavních témat byla digitální stopa – tedy stopy, otisky, informace a data, které po sobě uživatelé zanechávají na internetu. Panelisté se zabývali otázkami jako: Jak se pohybovat online bezpečně? Jak minimalizovat rizika spojená s digitální stopou? A především, jak chránit digitální stopu našich dětí?
Co by měli vědět rodiče?
Jedním z důležitých bodů bylo téma sharentingu – sdílení fotografií a informací o dětech na sociálních sítích. Rodiče často zveřejňují obrázky svých dětí od jejich narození, aniž by si uvědomili možná rizika.
Od odborníků zazněla doporučení:
- Přemýšlejme, zda–li je opravdu nutné zveřejňovat každou fotku dítěte.
-
Zajistěme i ověřme nastavení svého soukromí i sdílení na sociálních sítích.
-
Mluvme s dětmi o tom, co je vhodné sdílet a co ne – pojďme jim být tím nejlepším vzorem.
-
Udržme „balanc“ se svou digitální stopou. Držme si svou digitální stopu v bezpečí.
Jak technologie mění bezpečnost?
Dalším velkým tématem byl vliv umělé inteligence na proměnu digitální stopy i bezpečnosti na internetu. AI se stále častěji využívá k analýze digitálních stop, ale zároveň přináší i nové hrozby – například deepfake technologie nebo sofistikovanější kybernetické útoky.
Spolupráce je klíčem
Den bezpečnějšího internetu ukázal, že kybernetická bezpečnost je téma, které se týká nás všech – rodičů, dětí, škol, firem i státních institucí. Spolupráce mezi CZ.NIC (garant Safer Internet Centra (ČR) a státní i veřejnou správou, institucemi jako je Ministerstvo vnitra nebo Policie ČR, přispívá k lepší osvětě i efektivnější prevenci.
Každý z nás tak může přispět k bezpečnějšímu internetu – ať už tím, že bude zodpovědně sdílet obsah, chránit své soukromí nebo vzdělávat sebe i své děti.
Internet je výborný prostor i nástroj, když se zde pohybujeme bezpečně.