Rok 2025: Příležitosti a výzvy pro digitální svět i bezpečnější internet

Počátek nového roku je obdobím, kdy si stanovujeme nové vize, cíle a často plánujeme, co by v uvedeném roce šlo začít nově, jinak, co zlepšit či změnit. Mnoho lidí, již když „Vánoce, Vánoce odcházejí“, vyrazí nejen vstříc posilování těla – sportovištím a fit-centrům, ale vytváří si například i nejrůznější wish boardy toho, co by v uvedeném roce chtěli prožít či podniknout. V pracovním prostředí se také často řeší roční plány v návaznosti na bilance z předchozího roku. Celkově je to tedy prostor pro nové začátky.

Rok 2025 přináší mnoho příležitostí i výzev v oblasti internetové i kybernetické bezpečnosti, stejně tak jako v oblasti digitálního vzdělávání.

Jednou z klíčových událostí, která nás v brzké době čeká, je Den bezpečnějšího internetu, jenž připadá na 11. 2. 2025. Tento den i měsíc představuje ideální příležitost, jak zapojit všechny generace do společné kampaně i debaty o tom, jak se na internetu pohybovat co nejbezpečněji a nejzodpovědněji.

Technologie se vyvíjejí neuvěřitelně rychlým tempem a rok 2025 slibuje opět nové výzvy v oblasti kvantových počítačů, umělé inteligence, digitalizace, SMART technologií i přístupů. Tyto pokroky nabízejí řadu příležitostí, například další deep učení i rozvoj vzdělávání prostřednictvím digitálních nástrojů, které umožňují efektivnější a interaktivnější výuku. Virtuální realita či simulace mohou napomoci například s tréninkem odborných dovedností a praxe, zatímco umělá jazykové modely a AI personalizovaná prostředí i aplikace dokážou zrychlit i zefektivnit zprostředkovávání obsahů pro tyto procesy učení.

Internet navíc poskytuje platformu pro sdílení jak znalostí, tak i zkušeností mezi mladšími i staršími generacemi, čímž podporuje mezigenerační propojení. Digitalizace také usnadňuje start pokročilejších možností i efektivních projektů v nejrůznějších odvětvích – obchodu, službách, e-govermentu.

S příležitostmi přicházejí i nové a nové výzvy. Digitální svět nás nutí řešit otázky spojené s digitální identitou i stopou, prevencí před šířením pornografie a nelegálního obsahu, zneužíváním, kyberšikanou, násilím i agresí. Stejně tak ochrana i bezpečností dat je stále klíčová součást prevence před podvodnými jednáními, kterých bohužel neubývá. V oblasti prevence a osvěty proto tedy není práce téměř nikdy skončena. Pro efektivitu chodu celého ekosystému je nutno neúnavně vytvářet rovnovážný prostor pro vzdělávání a inovace reagující na nové technologie i učící se procesy.

I přes značné možnosti prevence, vzdělávání i osvěty nejsme stoprocentně rezistentní a tím pádem nemusíme být vždy schopni dokonale ochránit svůj kyber-bezpečnostní perimetr. Problém mohou představovat také generační rozdíly, kdy mladší generace mají k internetu a technologiím snazší přístup, zatímco starší lidé se mohou potýkat nejen s předsudky a nepochopením, ale i s nižší schopností využití škály, které dnes technologie nabízejí. Každá generace upřednostňuje jiný obsah a je schopna pojmout různorodou úroveň technologických inovací. Z tohoto důvodu stále existují digitální nerovnosti i propasti.

Den bezpečnějšího internetu se společným mottem více než 180 zemí světa zní: „Společně pro lepší internet.“ V České Republice můžeme tuto vizi i misi posílit i o dlouhodobě udržitelný rozměr budování digitální důvěry a odolnosti napříč generacemi. Den bezpečnějšího internetu nám prvořadě připomíná potřebnost a důležitost odpovědného chování na internetu.

Pro jednotlivce, rodiny i školy je to tedy ideální příležitost uspořádat společné aktivity, kde se rodiče i děti naučí základům bezpečného pohybu v online prostředí. Školy mohou do výuky zařadit témata kyberbezpečnosti i kyberprevence a využít interaktivní nástroje k přiblížení tematiky již
i nejmenším dětem, žákům a studentům. Pro seniory jsou vhodné vzdělávací prezentace i workshopy, které jim pomohou se lépe i prakticky orientovat v digitálním světě.

Každý z nás si může vytvořit svůj vlastní wish board „bezpečnějšího internetu a networkingu“ v této oblasti. Začátek roku 2025 je proto skutečně tím nejlepším odrazovým můstkem, abychom mohli udělat opět o krok víc směrem k odpovědnějšímu i bezpečnějšímu internetu. Ať už jsme děti, dospělí, rodiče, senioři, odborníci, širší veřejnost, každý z nás můžeme přispět pomoci budovat takové internetové prostředí, které je bezpečné a přínosné pro všechny.

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..