V polovině listopadu jsme „oslavili“ půl roku běhu aukcí domén a tak se úplně nabízí, abych toto období krátce shrnul, podobně jako jsem to udělal po prvním měsíci. Tento příspěvek vydávám se zpožděním zejména proto, aby mohly doběhnout lhůty na úhradu přednostního práva registrace domén nebo na zaregistrování domény, u těch aukcí, které proběhly právě v polovině listopadu.
Tak tedy, v období od 16. května do 15. listopadu (zmiňovaný půlrok) prošlo aukcemi domén 85 290 domén, z toho na 2 803 (3,29%) z nich byl proveden alespoň 1 příhoz, tedy byly vydraženy. Z tohoto počtu bylo za vydražené přednostní právo registrace domény (dovolím si suchá statistická data zpestřit interní zkratkou PPRD :) ) zaplaceno ve 2 734 případů (97,54%) a z nich pak došlo k registraci 2 538 (92,83%) domén. Pro milovníky grafů přikládám, jak se tato data vyvíjela v jednotlivých měsících. V grafech je počítáno s daty až do 8. 12. 2024, což nehraje velkou roli, protože jak je vidět, zobrazené hodnoty jsou poměrně stabilní a já jsem nechtěl listopad ochudit o polovinu dat, navíc když jsem měl data již k dispozici.
Jak je z tohoto grafu vidět, podíl domén, které jsou pro aukce atraktivní v měsíčním pohledu kolísá mezi necelým třemi a necelými pěti procenty. V jednotlivých dnech atraktivita domén kolísá více (podíl domén s příhozem se v denním pohledu obvykle pohybuje mezi jedním a sedmi procenty). To je, vzhledem k faktu, že se pokaždé draží úplně jiné domény, celkem pochopitelné.
Podíl zaplacených domén v prosinci se zcela jistě přiblíží hodnotám z předchozích měsíců. Mimochodem, na vyšší podíl uhrazených „PPRD“ ani na vyšší podíl zaregistrovaných domén nebude mít zásadní vliv v listopadu zavedené SMS upomínání, které doplnilo to e-mailové.
Také podíl zaregistrovaných domén v prosinci se zcela jistě přiblíží hodnotám z předchozích měsíců.
Důležitým cílem aukcí domén bylo zpřístupnit uvolňované domény většímu zájemců z řad oprávněných držitelů. Myslíme si, že počty uváděné v tomto odstavci dokládají, že se to podařilo. Do systému aukcí se za první půlrok přihlásilo více než 3 000 unikátních ověřených identit, z toho jich 742 aukci aktivně vyzkoušelo (alespoň jednou přihodilo) a z naší doménové aukční síně odešlo 622 různých výherců. Rozložení podle počtu výher jednotlivých výherců ukazuje, že do aukcí si „pro tu svoji jednu doménu“ přišla většina dražitelů (více než 60%), že existují velké desítky těch, co vyhráli v aukcích vícekrát a že jen několik málo z nich zvítězilo ve více než 100 aukcích.
Podstatným faktorem ovlivňujícím dostupnost domén v aukcích je cena, za kterou je možné je získat. Víme, že průměrná vítězná cena za první pololetí (1 402 Kč s DPH) není vzhledem k obrovskému rozptylu cen dobře vypovídající. Lepší obrázek si vytvoříte s následujícího grafu, kde uvádím počet domén, které byly v aukcích získány za částku z uvedeného rozmezí. Je vidět, že téměř polovina vydražených domén byla v prvním půlroce vydražena za vyvolávací cenu 100 Kč. V grafu vidět není, ale za druhou nejnižší možnou částku 200 Kč odešlo z aukce vítězně 133 výherců. Pro úplnost uvedu tři domény, které leží v opačné části cenového spektra. Doména „virtualnisidlo.cz“ byla vydražena za 152 077 Kč, doména „zuno.cz“ za 119 888 Kč a doména „mypage.cz“ za 101 000 Kč (uvedené částky jsou včetně DPH).
Aukce méně atraktivních domén končí ve standardních 21:00, ale pokud dojde k příhozu na poslední chvíli, aukce se prodlužuje. Ve většině případů se toto „doménově-aukční prodloužení“ rozhodne v další hodině, ale ve čtyřech případech spolu dražitelé dokonce „bojovali“ přes půlnoc. Rekordmany jsou v tomto ohledu „prumyslove-haly.cz“, které končily až v 00:44. A když jsem u těch rekordů, tak doménou s nejvíce příhozy byla doména „mojezahrada.cz“, ve které muselo od začátku do konce aukce dojít k celkem 120 příhozům.
Myslím, že tato čísla a grafy by mohla většině čtenářů stačit. Pokud by tomu tak nebylo, navštivte naše veřejné statistiky, kde je celý balík dalších grafů a dat ke zkoumání. Je to mimochodem jedna z věcí, co logicky vznikla až později po spuštění aukcí. Mimochodem, když jsme aukce spouštěli, nebylo možné nastavit si svůj dražební limit před započetím aukce konkrétní domény a při aukcí samotné nebylo možné zadávat konkrétní částku příhozu (bylo pouze možné nastavovat si limit). Nastavení limitu před aukcí je nyní využíváno denně u několika domén. Způsob přihazování v aukcích samotných se po přidání další možnosti proměnil velmi výrazně, většina příhozů je nyní nastavena pomocí konkrétní částky, méně dražitelů se při aukcí opírá o nastavený limit, kdy systém přihazuje automaticky až do jeho výše za něj.
Systém aukcí prošel za první půlrok řadou drobnějších, ale i větších změn (viz například v odstavci výše) a díky těm větším bylo třeba jednou změnit i jejich Provozní řád, který je k nalezení na domovské stránce aukcí. Ze změn, co jsem ještě nezmínil, připomenu dvě. Seznam domén v budoucích aukcích je od září možné získávat v JSON formátu, což by mělo pomáhat při jeho automatizovaném zpracování. Dále jsme zvýšili bezpečnost samotných aukcí a do Doménového prohlížeče, kde aukce probíhají, jsme zavedli přihlašování s využitím druhého faktoru ověření. Žádná ze změn, ale ani dlouhodobý běh aukcí, nezpůsobily žádné znatelné provozní potíže ani nejasnosti na straně držitelů domén nebo dražitelů. Reálné potíže nejsou, vzhledem k platební morálce ověřených dražitelů a vysokým podílem zaregistrování domén s umělým oddalováním uvolnění domén. Do druhého kola aukcí postoupilo jen 233 domén, do třetího jen čtyři domény a do kol dalších už nepropadla doména žádná. Pohledávky vymáháme jen u jednotek dražitelů, mimochodem i toto je důvod, proč vyžadujeme v aukcích ověřenou identitu.
Mohlo by se tedy zdát, že jsme s rozvojem systému na konci. Není to ale pravda, i když horká fáze projektu je dávno za námi. Minulý měsíc jsme, se zájmem o zjištění konkrétních možností vylepšení systému aukcí, jednorázově rozeslali vybraným skupinám dražitelů dotazníky. Jejich návratnost byla vysoká zejména ve skupině těch, co buď ještě aktivně nedražili nebo dražili pouze jednou. Hlavní zprávou od těchto uživatelů, v kombinaci s výsledky od dražitelů v aukcích aktivnějších, bylo, že k pochopení systému aukcí chybí nováčkům lepší (interaktivnější) nápověda. Pochopení systému aukcí totiž prudce roste již u dražitelů s jednou nebo malými jednotkami vyhraných domén. Na tuto oblast se zaměříme a navíc plánujeme zařadit obesílání uživatelů aukcí dotazníkem (typicky při překonání určitého milníku – typu „první vydražená doména“) záhy po dosažení zmíněného milníku. Věříme, že tím získáme kvalitnější zpětnou vazbu, kterou dále využijeme při dalším rozvoji systému a až budu systém hodnotit příště, budu mít ještě větší sadu optimistických čísel a grafů.