Krátké vlny: Akční plán kybernetické bezpečnosti, zablokované mojeID a soumrak a úsvit síťové neutrality

Před srpnovými vládními prázdninami stačila vláda ještě schválit Akční plán k Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky na období let 2021 až 2025. V dokumentu najdeme „jízdní řád“ konkrétních kroků pro naplnění samotné strategie, která obsahuje „vizi vytváření odolné společnosti a infrastruktury proti kybernetickým hrozbám, sebevědomého působní státu v kyberprostoru a za pomoci spolehlivých spojenectví aktivního čelení celému spektru kybernetických hrozeb.“

Anymon

Dovolím si volně navázat na blogpost kolegy Zdeňka Brůny, který se před časem pokusil přiblížit problematiku generování a podepisování .CZ zóny pomocí lidsky pochopitelné metafory. I já bych rád poodkryl jednu z oblastí správy DNS, tentokrát zdokonalování monitoringu jednotlivých nodů našeho anycastu. Představme si, že provozujeme řetězec obchodů, poboček, a zajímá nás, jestli opravdu zaměstnanci pracují a pobočky mají otevřeno. Kontrolu můžeme dělat interně, tedy aby nám zaměstnanec nebo nějaký systém vždy po určitém intervalu odpovídal. To může zdatnější zaměstnanec nafixlovat, aby to vypadalo, že vše funguje, jak má. Ve skutečnosti ale zaměstnanci budou už doma s nohama na stole. Během toho budou naštvaní zákazníci zlověstně ťukat a lomcovat s dveřmi pobočky a pak psát nerudné komentáře, že je zavřeno, i když má být otevřeno. Ideální řešení by bylo, kdybychom měli někoho, kdo pravidelně půjde, vezme za kliku dveří a zkontroluje, že je otevřeno. Případně zburcuje manažera pobočky nebo nahlásí nefunkční pobočku firmě, která zmíněný řetězec provozuje.

Krátké vlny: Odstraňování teroristického obsahu, doporučení pro e-identitu a Euro-IX v roce 2020

Tak jako jazyk stále naráží na vylomený zub…„, tak já si sedám k vysílačce krátkých vln a posílám do světa telegraficky informace z digitálního přeregulovaného světa.