Rok 2020 nebyl jen rokem covidových zákonů, opatření, vyhlášek a nařízení. I přes první a druhou vlnu se vláda snažila držet svého „legislativního jízdního řádu“ resp. Plánu legislativních prací na rok 2020. Plán legislativních prací je veřejný dokument a celkem dobře dává člověku přehled, co se chystá v oblasti zákonodárné. Bohužel nebo bohudík – záleží, na které straně barikády se zrovna pohybujete, to není výčet kompletní, protože ministerstva mohou samozřejmě předkládat i jiné návrhy, které nejsou součástí legislativního plánu (i když by tento fakt měly nějak odůvodnit).
Hezké a klidné svátky a vše dobré v novém roce
Vážení čtenáři našeho blogu, děkujeme vám za vaši přízeň a přejeme vám krásné Vánoce a šťastný nový rok. Těšíme se na viděnou v roce 2021.
Změny v architektuře systému FRED
Od své první verze urazil FRED dlouhou cestu a výrazně se změnil. Z původně relativně malého projektu postupem času nabobtnal o další moduly související s registrem a nastal čas jej výrazněji rekonstruovat. Došlo i k posunům ve způsobu návrhu rozhraní, správy projektu i k technologickým změnám. Od původního způsobu se specifickým rozhraním pro každého klienta jsme přešli k obecnějším a menším rozhraním, které si každý klient může zkombinovat podle svých potřeb. Podobně přecházíme i k modulární architektuře zdrojového kódu a v neposlední řadě nahrazujeme technologii Corba za gRPC. Další značnou nevýhodou velkého systému je úzká a špatně definovaná provázanost jednotlivých částí, která zpomaluje reakci na nové požadavky.
Krátké vlny (10. díl): Mokré sny sledovačů, aktivity anti-sledovačů a malé radosti
„Výhodou krátkých vln je způsob jejich šíření v atmosféře – díky mnohonásobným odrazům, k nimž dochází na ionizovaných částicích ve vyšších vrstvách (ionosféra), není nutná přímá dohlednost mezi vysílačem a přijímačem, takže jejich vzájemná vzdálenost může dosáhnout i tisíců až desítek tisíc kilometrů. Slabinou jsou naopak nestabilní podmínky šíření. Prostřednictvím krátkých vln se často vysílají zahraniční programy rozhlasových stanic do zemí, kde je omezená svoboda projevu nebo kde je zavedena cenzura.“ (zdroj: Wikipedia)
DoH na ODVR ostře a v Chrome
Od loňského května, kdy jsme oznámili spuštění experimentálního provozu DNS over HTTPS (zkráceně DoH) na našich Otevřených DNSSEC Validujících Resolverech (ODVR) byly na těchto našich resolverech odbaveny miliardy DNS dotazů. Za tu dobu ale jen neplynul čas a DNS, ale ODVR jsme kompletně přesunuli na novou anycast infrastrukturu, oddělenou od infrastruktury pro .CZ doménu. Navíc jsme průběžně optimalizovali provoz jak celého ODVR, tak již zmíněného DoH. Jeho implementace v Knot Resolveru, který naše ODVR pohání, nebyla, hlavně z počátku, úplně stabilní a jsme moc rádi, že nám naši uživatelé pomáhali s jejím laděním. Podíl DoH na celkovém provozu ODVR jen výjimečně přesahuje dvě procenta.