Jedním s poslání sdružení CZ.NIC je podpora internetové komunity v České republice. Proto jsme nemohli chybět ani u dvou zásadních soutěží letošního podzimu – sCOOL web a ACM SPY. První uvedená akce, sCOOL web 2015, je zajímavá v tom, že šlo o první ročník soutěže o nejlepší weby škol organizované organizací EDUin. Ta druhá, ACM SPY, byla utkáním studentů z českých a slovenských vysokých škol o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky.
sCOOL web
S nápadem na soutěž přišla organizace EDUin, která se dlouhodobě věnuje propagaci vzdělávání a snaží se otvírat toto téma také veřejnosti. Zástupci EDUinu, odborníci na internetové technologie a lidé se zkušenostmi ze školství, pod vedením Ondřeje Neumajera, autora knihy Budujeme školní web, sestavili poměrně podrobná kriteria, která by měl dobrý školní web splňovat. V oblastech 1) Otevřenost školy vůči veřejnosti 2) Uživatelská přívětivost 3) Bezpečnost a 4) Grafické zpracování se skrývá celkem 55 položek. Školní informatici a správci webových stránek mají tato kritéria k dispozici na stránce scoolweb.cz a mohou se jimi do příštího ročníku inspirovat.
Školy, které získaly v prvním kole nejvíce bodů, postoupily k hodnocení odbornou porotou. Ta potom v opravdu horlivé několikahodinové debatě určila vítěze v jednotlivých kategoriích. Po vzoru soutěže Junior Internet proběhlo předávání cen v rámci konference věnované právě školním webům, jejich technologiím, bezpečnosti či uživatelské zkušenosti.
Prohlédněte si seznam vítězných škol, jestli tam náhodou není i ta vaše. Závěrem snad jen to, že dvě první místa (kategorie C a cena veřejnosti) získaly weby naprogramované studenty.
Ceny odborné poroty
Kategorie A – ZŠ neúplně organizované
1. místo: Základní škola a mateřská škola Parentes Praha
2. místo: Základní škola Duhovka
3. místo: Základní škola Letokruh
Kategorie B – ZŠ plně organizované
1. místo: Základní škola Kunratice, Praha 4
2. místo: Základní škola a mateřská škola Oty Pavla Buštěhrad
3. místo: Základní škola a mateřská škola Sázava
Kategorie C – střední školy
1. místo: Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
2. místo: Gymnázium, České Budějovice, Česká 64
3. místo: Gymnázium Bohumila Hrabala v Nymburce
Cena veřejnosti
1. místo: Gymnázium Třinec
2. místo: Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí
3. místo: Gymnázium, Třeboň, Na Sadech
ACM SPY
Tato soutěž má jasný cíl – vybrat a podpořit autory nejlepších diplomových prací, které vznikly na českých a slovenských fakultách informatiky. Letos bylo přihlášeno celkem 1881 prací. Ze všech účastníků pak odborná porota vybrala 89 diplomek do tzv. Galerie nejlepších. Z nich poté vzešlo 9 finalistů (viz seznam níže), kteří si odnesli věcné ceny a absolutní vítěz i finanční odměnu 1000 Eur pro sebe a 200 Eur pro vedoucího práce.
Do letošního ročníku se zapojilo i sdružení CZ.NIC, aby podpořilo studenty, kteří se zabývají tématem internetových technologií a svou práci zveřejňují jako open-source. Cenu sdružení CZ.NIC získal Ondřej Klejch za práci Vývoj cloudové platformy pro automatické rozpoznávání řeči (Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta, vedoucí práce Filip Jurčíček).
Celkové pořadí
1. místo: Pavol Žilecký – Multikriteriální cykloplánování s rozšířenou reprezentací křižovatek (ČVUT v Praze)
2. místo: Adam Babinec – Monitorování dopravy z leteckých videí (VUT v Brně)
3. místo: Petr Vévoda – Robustní simulace přenosu světla v opticky aktivních médiích (UK v Praze)
4. místo: Polatsek Patrik – Časovopriestorový model významných čŕt ľudskej pozornosti vo videosekvenciách (STU v Bratislavě)
5. místo: Nádvorník Jiří – Cross-matching engine pro inkrementální fotometrickou přehlídku oblohy (ČVUT v Praze)
6. místo: Magdalena Metlická – Rámec pro plánovací problémy (VŠB-TU Ostrava)
7. místo: Katarína Furmanová – Vizualizační techniky pro porovnávání 3D modelů obličejů (MU v Brně)
8. místo: Mgr. Štefan Bocko – Webový asistent na podporu data-mining projektov (UPJŠ v Košicích)
9. místo: Jozef Vasilko – Využitie Houghovej transformácie pri rozpoznávaní spŕšok tvorených časticami ultravysokých energií (TUKE v Košicích)
Práce finalistů najdete na webu soutěže. Výhercům gratuluji a přeji hodně úspěchu v dalším bádání.
Zajúmalo by mě, kolik webů se do sCool celkem přihlásilo a proč se nedalo hlasovat přes mojeID,které CZ.NIC jako partner soutěže prosazuje.
Dobrý den,
celkem se do soutěže sCOOL web přihlásilo 136 škol.
Ačkoliv byl CZ.NIC partnerem soutěže, neposkytoval systém pro hlasování.
S pozdravem
Igor Kytka