Zjistíte-li ve svém kontaktu špatný e-mail nebo jiné neplatné údaje, je čas na jejich aktualizaci. Jedná se o poměrně jednoduchý úkon, ale je třeba mu věnovat dostatek pozornosti a přistupovat k němu zodpovědně.
Jestliže vlastníte kontakt v mojeID, pak je oprava údajů opravdu jednoduchá. Stačí se přihlásit do profilu svého účtu na www.mojeid.cz, kde v kolonce Profil neaktuální údaje opravíte. Nezapomeňte však nová data uložit.
V případě, že disponujete běžným kontaktem, pak údaje opravíte prostřednictvím registrátora tohoto kontaktu. Kdo je registrátorem Vašeho kontaktu a také aktuální stav údajů si můžete ověřit na https://www.nic.cz/whois/. Na stejném webu je rovněž uveden seznam všech registrátorů i s odkazy na jejich stránky. Při změně údajů je nezbytné vždy postupovat podle instrukcí registrátora. Pokud je po Vás k ověření totožnosti vyžadován = úředně ověřený podpis, pak nezbývá než to akceptovat. Nejedná se totiž o rozmařilost registrátora, ale především o Vaší bezpečnost. Je tak zajištěno, že s údaji v kontaktu popřípadě s doménou manipuluje jen oprávněná osoba. Je také třeba si dát pozor na to, že fakturační údaje u registrátora mohou být odlišné od údajů v registru. Je tedy vhodné si zkontrolovat, zda se změna v registru uskutečnila a zda nedošlo pouze k opravě fakturačních údajů.
Ať máte kontakt v mojeID nebo běžný kontakt ve správě jednoho z registrátorů, vždy je nutné mít své údaje řádně a včas aktualizované. Na kontaktní e-mail zadaný v registru se totiž zasílají nejen upozornění na expiraci domény, ale i hesla pro transfer. S doménou, která je zaregistrována na držitele s neaktuálními údaji, je pak těžší, někdy dokonce i nemožné, manipulovat. Navíc podle článku 16.1.2. Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz je možné zrušit registraci doménového jména, u kterého je uveden držitel s nepravdivými, nepřesnými, neúplnými či zavádějícími údaji.
Pokud je třeba, obraťte se s důvěrou na pracovníky zákaznické podpory, e-mailem podpora@nic.cz nebo telefonicky na 222 745 111. Zde Vám vždy rádi a ochotně poradíme. Služba je dostupná nonstop.
Důvodem proč mám u některých domén zavádějící informace je to, že nechci, aby si je mohl každý zobrazit. Sice je možnost některé údaje skrýt, přesto si nepřeji mít u domény vystavenou adresu bydliště. To je problém v celém registru WHOIS, protože prostě zveřejňuje příliš osobních informací veřejně.
Ivo, souhlasím, proto je dobré nechat si převést kontakt na mojeID nebo jen zvalidovat adresu, pak to půjde skrýt.
V mém případě mám ještě trvalé bydliště jinde, než kde se nacházím a pak je dobré dát tuto adresu taky NICu, ať neví ani oni nic.
Ještě dodám že rozumným řešením do budoucna je decentralizovaný distribuovaný anonymní systém na bázi blockchainu (namecoin nebo jeho filozofický nástupce), kdy konečně ICANN, Verisign, CZ.NIC, světové vlády a tajné služby ztratí přístup do doménových registrů a vše bude probíhat kryptograficky zaručeně bez osobních údajů.
A šmejdi budou vesele šmejdit, aniž by jim někdo mohl šlápnout na krk. Utopie slušnosti ve společnosti.