Aktualizace údajů v kontaktech

Zjistíte-li ve svém kontaktu špatný e-mail nebo jiné neplatné údaje, je čas na jejich aktualizaci. Jedná se o poměrně jednoduchý úkon, ale je třeba mu věnovat dostatek pozornosti a přistupovat k němu zodpovědně.

Jestliže vlastníte kontakt v mojeID, pak je oprava údajů opravdu jednoduchá. Stačí se přihlásit do profilu svého účtu na www.mojeid.cz, kde v kolonce Profil neaktuální údaje opravíte. Nezapomeňte však nová data uložit.

V případě, že disponujete běžným kontaktem, pak údaje opravíte prostřednictvím registrátora tohoto kontaktu. Kdo je registrátorem Vašeho kontaktu a také aktuální stav údajů si můžete ověřit na https://www.nic.cz/whois/. Na stejném webu je rovněž uveden seznam všech registrátorů i s odkazy na jejich stránky. Při změně údajů je nezbytné vždy postupovat podle instrukcí registrátora. Pokud je po Vás k ověření totožnosti vyžadován = úředně ověřený podpis, pak nezbývá než to akceptovat. Nejedná se totiž o rozmařilost registrátora, ale především o Vaší bezpečnost. Je tak zajištěno, že s údaji v kontaktu popřípadě s doménou manipuluje jen oprávněná osoba. Je také třeba si dát pozor na to, že fakturační údaje u registrátora mohou být odlišné od údajů v registru. Je tedy vhodné si zkontrolovat, zda se změna v registru uskutečnila a zda nedošlo pouze k opravě fakturačních údajů.

Ať máte kontakt v mojeID nebo běžný kontakt ve správě jednoho z registrátorů, vždy je nutné mít své údaje řádně a včas aktualizované. Na kontaktní e-mail zadaný v registru se totiž zasílají nejen upozornění na expiraci domény, ale i hesla pro transfer. S doménou, která je zaregistrována na držitele s neaktuálními údaji, je pak těžší, někdy dokonce i nemožné, manipulovat. Navíc podle článku 16.1.2. Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz je možné zrušit registraci doménového jména, u kterého je uveden držitel s nepravdivými, nepřesnými, neúplnými či zavádějícími údaji.

Pokud je třeba, obraťte se s důvěrou na pracovníky zákaznické podpory, e-mailem podpora@nic.cz nebo telefonicky na 222 745 111. Zde Vám vždy rádi a ochotně poradíme. Služba je dostupná nonstop.

Autor:

Komentáře (4)

 1. Ivo říká:

  Důvodem proč mám u některých domén zavádějící informace je to, že nechci, aby si je mohl každý zobrazit. Sice je možnost některé údaje skrýt, přesto si nepřeji mít u domény vystavenou adresu bydliště. To je problém v celém registru WHOIS, protože prostě zveřejňuje příliš osobních informací veřejně.

  • the říká:

   Ivo, souhlasím, proto je dobré nechat si převést kontakt na mojeID nebo jen zvalidovat adresu, pak to půjde skrýt.
   V mém případě mám ještě trvalé bydliště jinde, než kde se nacházím a pak je dobré dát tuto adresu taky NICu, ať neví ani oni nic.

 2. the říká:

  Ještě dodám že rozumným řešením do budoucna je decentralizovaný distribuovaný anonymní systém na bázi blockchainu (namecoin nebo jeho filozofický nástupce), kdy konečně ICANN, Verisign, CZ.NIC, světové vlády a tajné služby ztratí přístup do doménových registrů a vše bude probíhat kryptograficky zaručeně bez osobních údajů.

 3. MzZ říká:

  A šmejdi budou vesele šmejdit, aniž by jim někdo mohl šlápnout na krk. Utopie slušnosti ve společnosti.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..