Zajíc Březňák a Švec v knize Alenka v říši divů pořádali „bláznivé svačiny“. My jsme si s kolegou řekli, že když oni můžou, tak proč ne taky my, jen jsme z řady důvodů zvolili „bláznivý“ oběd. Nutno říci, že nezasvěcení si možná po přečtení následujících řádků budou také tak trochu připadat jako ta zmiňovaná Alenka. Naše akce byla motivována mým nedávným rozhlasovým rozhovorem s Lucií Výbornou, se kterou jsem mimo jiné hovořil na téma bezpečnosti wi-fi sítí a mobilních telefonů. Po našem rozhovoru mi začalo vrtat hlavou, jak na tom vlastně uživatelé v ČR jsou a zda se opravdu jedná o tak veliké a přitom stále nepříliš známé riziko. Připravil jsem tedy vše potřebné, a abych nebyl tak nápadný, přemluvil jsem kolegu, aby se mnou vyrazil do jednoho svatostánku rychlého občerstvení, o kterém jsem věděl, že je v něm velký provoz.
Falšování RSA podpisů podle Bleichenbachera
V uplynulých dnech zastínily chyby bash interpreteru zvané Shellshock ostatní zprávy včetně chyby v NSS ovlivňující verifikaci certifikátů ve Firefoxu a Chrome. Jedná se o další instanci ne celkem běžné zranitelnosti, která se ale opakovaně vyskytuje: Bleichenbacherův útok na RSA s malým veřejným exponentem, typicky 3.
Dyslektické září
Září je měsíc, ke kterému neodmyslitelně patří zasednutí do školních lavic. Pro většinu dětí se jedná o návrat z prázdnin plných zážitků a dobrodružství, některé čeká vůbec první zkušenost se školním prostředím. Na děti jsou najednou kladeny velké nároky spojené s učením. Je nutné, aby po dlouhou dobu udržovaly pozornost a namáhaly se při řešení nových úkolů. Pro děti s dyslexií je celý proces ještě náročnější. Potíže spojené se čtením a psaním jsou pro ně překážkou při plnění většiny školních povinností a je proto potřeba věnovat jim zvýšenou pozornost. Možná i z toho důvodu se v září uskutečnilo několik akcí, jejichž hlavním tématem byla dyslexie.