Patnáct let historie sdružení CZ.NIC

V letošním roce jsme v prostředí českého internetu svědky řady jubileí. Své dvacáté výročí slaví česká národní doména .CZ a patnáctiletým působením na trhu se může pochlubit také řada komerčních subjektů založených v přelomovém roce 1998, v období boomu českého internetu. Tento rok byl významný také proto, že dal vzniknout sdružení CZ.NIC, dnešnímu správci české národní domény. V tomto článku se pokusím shrnout jeho historii a načrtnout aktuální stav.

Domény se v Česku registrují již od roku 1991. Tehdy to byly dnes již neexistující domény .CS pro tehdejší Československo. Registraci mělo na starosti výpočetní centrum při Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. 13. února 1992 byla ČSFR oficiálně připojena k internetu a po rozdělení federace vznikla 13. ledna 1993 doména .CZ.

Doménu .CZ spravovalo nejprve VC VŠCHT a poté soukromá společnost, která byla jedním z poskytovatelů připojení. Na podzim roku 1997 došlo ke značné liberalizaci dosavadních restriktivních podmínek pro registraci českých domén a začalo být zřejmé, že bude nutné správu domény .CZ předat nezávislému subjektu. Zamýšlené jméno této instituce bylo CZ-NIC a předpokládalo se, že si pro správu národní domény najme servisní organizaci.

V květnu (21. 5.) 1998 byl založen CZ.NIC (nově s tečkou) jako sdružení 16 právnických osob – poskytovatelů internetu působících v České republice. V srpnu 1999 došlo na základě výběrového řízení k podpisu smlouvy se společností EUnet Czechia o správě národní domény a od 1. 9. převzal CZ.NIC oficiálně zodpovědnost za správu domény .CZ.

Zatímco v prvních letech svého působení byl CZ.NIC zároveň správcem registru domén i registrátorem, sdružení se postupně začalo snažit o decentralizaci těchto pravomocí. V roce 2002 bylo vypsáno výběrové řízení na provozovatele decentralizovaného systému registrací a vítěz tendru, společnost T-Systems Pragonet, spustila nový systém v září 2003. Držitelé domén tím získali možnost převést své domény k libovolnému registrátorovi. V této době také došlo ke změně cen registrací – předchozí fixní zřizovací poplatek 800 Kč a roční poplatek ve stejné výši byly nahrazeny velkoobchodními cenami, díky čemuž si registrátoři začali navzájem konkurovat cenami pro koncové zákazníky.

V roce 2005 začaly práce na vývoji vlastního registračního systému. Tyto práce intenzivně probíhaly od září roku 2006, kdy byl tento nový systém (oficiálně se jmenuje FRED – Free Registry of ENUM and Domains) nasazen na správu registrací ENUM domén. Tento registr nám pomohl k definitivnímu otestování systému, který jsme potom v říjnu 2007 nasadili do ostrého provozu v doméně .CZ. FRED byl v té době zpřístupněn jako open source a k dnešnímu dni ho nasadilo několik domén nejvyšší úrovně, mezi nimiž jsou například Estonsko, Kostarika, Tanzánie či Angola.

Zavedení nového systému registrací, provozovaného přímo sdružením, s sebou přinesl výrazný pokles velkoobchodních cen domén, který v dalších letech pokračoval. Ze 400 Kč v roce 2007 klesla cena registrace postupně až na dnešních 125 Kč.

Získané prostředky z registrací domén vrací CZ.NIC české internetové komunitě v podobě řady projektů, které mají za cíl podporu internetu v ČR. Mezi tyto aktivity patří například výukové centrum Akademie CZ.NIC, které kromě Prahy najdete teď už i v Brně, knižní Edice CZ.NIC, provoz národního bezpečnostnícho týmu CSIRT.CZ, pořádání konferencí typu Internet a Technologie a další. Mimo to dnes CZ.NIC provozuje zrcadla kořenových serverů nebo vlastní NTP server.

Pro projekty podporující internetovou infrastrukturu máme dokonce vlastní oddělení, Laboratoře CZ.NIC. Mezi jejich hlavní projekty patří autoritativní DNS server Knot DNS, vyvíjený s důrazem na rychlost zpracovávání dotazů, protokol DANE sloužící k distribuci SSL certifikátů prostřednictvím DNS nebo globálně úspěšný směrovací démon BIRD. Běžným uživatelům internetu je určen například aplikace Datovka, usnadňující přístup k datovým schránkám z platforem Apple OS, iOS a Linux.

Značnému mezinárodnímu ohlasu se dostalo nasazení technologie DNSSEC v .CZ, kterému jsme věnovali poměrně značné úsilí. K dnešnímu chrání tato technologie téměř 400 000 domén, což je vzhledem k celkovému počtu registrací nejvyšší podíl mezi všemi světovými registry. Dalším významným projektem sdružení je systém mojeID. Tu již využívá řada významných zpravodajských webů, e-shopů a dalších služeb.

Za těch 15 let se CZ.NIC změnil z firmy s kompletně outsourcovaným provozem prakticky bez zaměstnanců na sdružení s vlastním řešením a vývojovým programem. Z centralizovaného registru je systém se 46 registrátory, cena za registraci klesla více než desetinásobně. Z cca 40 tisíc domén v roce 1999 jsme dnes na více než milionu. Z takřka nulové aktivity „mimo“ registr domén je dnes celá řada životaschopných, užitečných a komunitou přijímaných projektů, na kterých aktuálně pracuje cca 70 zaměstnanců. Z původních 16 zakládajících členů je jich dnes 109 a měsíc za měsícem přibývají další.

Přeji CZ.NICu co nejvíc úspěchů i do budoucnosti a osobně doufám, že až někdo bude za dalších 15 let psát podobný souhrn, bude jeho výčet ještě mnohem impozantnější. A kdo ví, možná to budu zase já :-).

Martin Peterka

Autor:

Komentáře (2)

  1. Mirek říká:

    Dokaze nekdo najit nejstarsi .cz domenu? Zatim jsem nasel vutbr.cz registered: 19.05.1994, ale urcite budou starsi :)

  2. Petr Dušek říká:

    Zajímavý článek! Děkuji. Jen doplním, že se cena zvýšila od 1.1.2019 na 145,- Kč :)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..