V několika článcích na lupě [1] [2] jsem popisoval problémy, které provází proces vzniku nových domén. Věc, která mi na celém procesu přišla mimořádně podivná, byla tak zvaná digitální lukostřelba, tedy způsob, který měl rozřadit posuzování žádostí o nové domény do jednotlivých dávek po 500. Princip měl být takový, že žadatel si v systému určil nějaký čas v budoucnosti a pak se snažil přesně v tento zvolený okamžik stisknout tlačítko. Rozdíl mezi zvoleným časem a skutečným časem „kliknutí“ se měl změřit a žádosti žadatelů s menším rozdílem mezi těmito časy měly být posuzovány v dřívějších dávkách. Vzhledem k tomu, že časový rozdíl mezi první a čtvrtou dávkou bude nejméně 15 měsíců a ohledem na objem financí, o který se v nových doménách bojuje, je samozřejmě důležité, aby byl proces zcela transparentní a spravedlivý. Stále více lidí mělo ke zvolenému řešení, tedy digitální lukostřelbě, výhrady. Hlavním problémem bylo podivné technické řešení, které tak jak tak nahrávalo bitvě automatů a dalším problémem byl fakt, že nikdo, krom správců systému nebyl schopen ověřit, jestli je změřený výsledek správný. Navíc se bohužel celý systém choval velice podivně a nespolehlivě. Tyto a další problémy zvoleného řešení vedly k tomu, že se představenstvo ICANNu na zasedání v Praze rozhodlo celý proces zrušit. S tímto také bylo rozhodnuto, že se všechny žádosti začnou posuzovat ve stejný okamžik a dávkování bylo úplně zrušeno. To je poněkud překvapivé, když ICANN tvrdil, že má kapacitu pouze na 500 žádostí. Není úplně jasné, zda-li to platí pouze pro úvodní posuzovací fázi nebo i pro veškeré posuzování a jestli to znamená, že všechny žádosti budou finálně schváleny až ve stejný okamžik. Představenstvo každopádně hodlá o problému ještě dále přemýšlet a diskutovat s komunitou. To ovšem znamená, že posuzování žádostí určitě nabere nějaký skluz a všichni žadatelé budou čekat zase o něco déle než počítali, což je jistě bude stát nemalé zdroje. Bohužel tedy problémy startu nových generických domén pokračují nadále, což je velmi mrzuté u procesu, který byl nazván největší revolucí Internetu od jeho vzniku.
Ondřej Filip
Mozna jsem prilis konzervativni, ale tohle otevreni trhu s TLD se mi moc nelibi… Bezni uzivatele jsou uz zvykli na urcity tvar domen a to se ted zacne menit. Nehlede na to ze stale nejsou podle meho nazoru spolehlive vyreseny aktualizace korenove zony pro takhle caste zmeny jake se pak asi daji cekat.
Myslím, že s prvními novými TLD přijde vystřízlivění, kdy se zjistí, že to byly pro žadatele vyhozené peníze. Nikdo nebude psát http://microsoft., zvláště když každý druhý prohlížeč při zapsání krátkého názvu automaticky nabídne doplnění http://www. zleva a nějakou gTLD zprava. Z toho důvodu bych se žádných technických problémů nebál, při aktuálně nastavené ceně budou nové TLD jen bublina, která brzy splaskne.