Ani na konci roku si správci sítí neudělali volno a dále alokovali nové adresy. Ba co více, prosinec byl dokonce z toho pohledu nejsilnějším měsícem; bylo alokováno téměř 30 miliónu adres. Pravděpodobně si již velká část poskytovatelů služeb uvědomila, že konec IPv4 adres je blízko a snaží se získat nějaké na poslední chvíli. Poměrně vypovídající je i fakt, že v silvestrovský den bylo ještě přiděleno téměř 850 tisíc IPv4 adres. Zvyšující se alokační aktivitu v roce 2010 zachycuje následující graf.
Pravidelného čtenáře mých příspěvků na toto téma jistě nepřekvapí, že nejaktivnějším regionem byl opět region Asie-Pacifik, který zabral více než polovinu celkové spotřeby – téměř 16 miliónů. Na druhém místě skončili Evropané s více než 7 milióny adres. Třetí byl region Severní Amerika, který si řekl o téměř 5 milionů. Předposlední byl region Latinská Amerika, který spotřeboval mírně přes 1 milión, a poslední Afrika nespotřebovala ani celý milión.
Nastavené tempo má samozřejmě vliv na další posun počitadla spotřeby směrem dopředu. IANA by podle současného odhadu měla přijít o adresy již v průběhu února 2011.
Následující graf ukazuje, jak alokovaly jednotlivé země.
Mírně překvapivá je třetí příčka pro Austrálii. Tento stát totiž do listopadu 2010 alokoval zhruba 41 miliónů adres a prosincové alokace tedy v tomto případě znamenaly navýšení o více než 10%. Další zajímavostí Austrálie je fakt, že v této zemi jsou alokovány více než 2 IPv4 adresy na obyvatele. Jen pro srovnání, v České republice je poměr IPv4 adres a obyvatel 0,65, v Německu to je 0,85.
A kolik poskytovatelů si v roce 2010 požádalo o IPv6? Na celém světě to bylo 1839 bloků; ke konci roku byl tak počet alokovaných IPv6 bloků 5259. V České republice přibylo ke stávajícím 60 dalších 30 bloků. Na Slovensku přibyly 2, v Maďarsku 4 a Poláci požádali o 36 bloků.
Rok 2011 bude ve znamení konce IPv4. Pokud tedy nejste připraveni na IPv6, rozhodně na nic nečekejte, času už mnoho nezbývá.
Ondřej Filip
U té autrálie je to opravdu vysoké číslo, asi si tam někdo založil farmu na weby ve velkém.
Ze by spekulanti?
Chybí mi tam explicitně prosincové číslo k Austrálii, i když si ho dokážu z vašich údajů vyvodit:)
traveler: Cislo je presne 4 393 984, bylo to 20 ruznych alokaci.
Kto alokoval IPv6 na Slovensku? Da sa to zistit?
Prechod na IPv6 bude pekny nestesti. Neni tam NAT. Takze pokud potrebujete nevytrubovat vnitrni strukturu site, tak jsou 2 blba reseni.
1) zustat na IPv4 dokud to pujde
2) pouzit privacy extensions IPv6, ale to je z pohledu zpravce site nocni mura, zkuste pak hledat ktery pocitac je ktery uznitr zabezpecene site
PS: nemyslim to ironicky
answerewr: Ano je to verejna vec. Jednalo se o breznovou (marec) alokaci 2a00:1e40::/32 firmy WEBGLOBE a pak prosincovou (december) alokaci 2a00:b000::/32 firmy DataNetworks.
jdobry: Rekl bych, ze rozumne nakonfigurovany firewall splni vse, co Vam dneska prinasi na IPv4 NAT.
Odkial mate take presne info? Zdroje by sa zisli :) A odkial viete presne ake bloky boli alokovane? Kde sa to da pozriet?
Afrinic: ftp://ftp.afrinic.net/pub/stats/afrinic/delegated-afrinic-latest
ARIN: ftp://ftp.arin.net/pub/stats/arin/delegated-arin-latest
APNIC: ftp://ftp.apnic.net/pub/stats/apnic/delegated-apnic-latest
RIPE NCC: ftp://ftp.ripe.net/pub/stats/ripencc/delegated-ripencc-latest
LACNIC: ftp://ftp.lacnic.net/pub/stats/lacnic/delegated-lacnic-latest
Nejak mi unika, k cemu muze Taiwan potrebovat tolik IPv4 adres. Takovy maly ostrovni statecek, kam ty adresy cpou? Ted v prosinci meli hezky velkou alokaci.
Rozhodně zajímavý čísla. Jsem zvědavý na ten samotný přelom…
Bob: Taiwan ma cca 32M adres na cca 23M lidi. To je sice hodne ale mene nez v pripade Australie.