Světový den IPv6 potvrzen!

Nedávno jsem s kolegou Surým referoval na Lupě o návrhu Googlu uspořádat světový den IPv6. Původní idea byla zprovoznit u všech velkých poskytovatelů služeb na jeden den poskytování služeb přes IPv6. Nyní se zdá, že se Googlu podařilo tuto myšlenku prosadit. Předevčírem přišli jedni z nejvýznamnějších hráčů na poli Internetového obsahu se společným prohlášením, že tento návrh podporují. K iniciativě se připojil již zmiňovaný Google dále Yahoo, Facebook a dvě velké sítě na doručování obsahu (content delivery network) Akamai a Limelight. Networks. Iniciativa má přirozeně podporu i od organizace ISOC. Oproti původnímu návrhu, který na konferenci RIPE-61 prezentoval Lorenzo Colitti, došlo k posunu data; světový den IPv6 proběhne 8 června 2011. Důvod pro posun je poměrně prozaický. Původní termín byl stanoven na pondělí, což by znamenalo provádět změny v sítích v noci z neděle na pondělí, což je období, kdy nemají poskytovatelé služeb zrovna plné kanceláře techniků. Zatím to nebylo úplně definitivně potvrzeno, ale předpokládá se, že test by se řídil časem UTC, tedy že by pro nás Čechy začal a skončil ve dvě hodiny ráno.
Jak už jsme uváděli ve zmiňovaném článku na Lupě, je to rozhodné chvályhodná snaha, kterou osobně vítám, byť bych byl o něco raději, kdyby to nebyl pouhý jednodenní test, ale provoz IPv6 od tohoto data už pokračoval. Času na přechod už je skutečně málo, tou dobrou už bude centrální registr adres IANA zcela prázdný a alespoň v asijsko-pacifické oblasti dojdou IP adresy už před koncem tohoto roku!
CZ.NIC se k této aktivitě pochopitelně technologicky nijak nepřipojí a především ani připojit nemůže. Veškeré naše služby jsou provozované jak na IPv4 tak i na IPv6 a už tedy nemáme co více zapnout. To tedy znamená, že vy, kteří čtete tento blog, nebudete mít 8. června pravděpodobně žádné problémy. Buď jste připojeni pouze přes IPv4 nebo máte korektní IPv6 konektivitu.
Každopádně bude zajímavé sledovat, jestli se k iniciativě připojí nějaký významný český poskytovatel obsahu. A co Vy? Plánujete se nějak zapojit či připravit? Máte už 8. červen v kalendáři? Máte už IPv6?

Přeci byste nechtěli skončit takto

Váš ondřej filIPv6

Autor:

Komentáře (3)

 1. Pavel Šimerda říká:

  Já se jako jednotlivec určitě připojím, ale spíše plynule než na 8. června 2011. Navíc mám pocit, že mi 99% věcí na IPv6 funguje, něco málo je kvůli testování i IPv6-only.

  Mohl bych zkusit přesvědčit poskytovatele, se kterým spolupracuju, abysme 6. června spustili IPv6 na síti (testovací provoz už běží), za nás by to byly stovky uživatelů, kdyby se pár sítí přidalo, mohlo by být číslo o poznání zajímavější. Samozřejmě nevidím důvod 9. června vypínat :).

 2. Mloke One říká:

  Zajímavý nápad – taky mám co dočinění s jedním ISP – u něj by to byly (o řád vyšší :-) „tisícovky“. Stejně už údajně proběhly nějaké tlaky ze strany poskytovatele konektivity, aby IPv6 rozjel nejpozději do konce roku…

  Jen tak nějak v koutku hlavy stejně tuším, že globální „definitivní switch-on“ bude nejdřív tak na konci 2011, nebo spíš během 2012…

  Na druhou stranu praví jedno české přísloví „dvakrát měř a jednou řež“…

 3. botox glasgow říká:

  We adore your blog theme can you tell me the name of it or where you bought it? cheers mate.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..