Tento týden Český telekomunikační úřad (ČTÚ) rozeslal do meziresortního připomínkového řízení návrh Strategie správy rádiového spektra. Tento krok navazuje na předchozí veřejnou konzultaci, kterou úřad uspořádal na konci minulého roku.
Současný návrh strategie navazuje na dokument z roku 2015, kterou vláda schválila svým usnesením 3. června 2015, a snaží se reflektovat aktuální technologický vývoj, změny v regulatorním rámci a nové požadavky na správu rádiového spektra. Vláda tedy po 10 letech dostane na stůl updatovány strategický dokument, který se týká využívání vzácného přírodního zdroje.
Dokument je postaven na čtyřech pilířích:
a) zpřístupňování kmitočtů pro rozvoj služeb a aplikací,
b) vytváření legislativních předpokladů a podmínek pro efektivní správu spektra,
c) implementace procesů, přístupů a nástrojů pro účelné využívání kmitočtů,
d) rozvoj odbornosti a povědomí v oblasti správy a využití rádiové spektra.
Jedním z citlivých bodů dokumentu je téma dalšího využití pásma UHF. Z hlediska budoucího využití pásma UHF (které zahrnuje i pásmo 600 MHz) dokument i nadále potvrzuje udržitelnost zemského digitálního TV vysílání (DTT) i pro období po roce 2030. Záměr ČTÚ je také průběžně monitorovat stav využití i alternativních distribučních platforem TV vysílání a přípravu návrhů či doporučení pro právní akty EU k DTT „při zohlednění souvisejících sociálních, kulturních, ekonomických a environmentálních aspektů, technologického vývoje, změny chování spotřebitelů a požadavků na připojení občanů ke službám elektronických komunikací v zájmu posílení růstu a inovací.“
Dílčím citlivým podtématem je využití vysílací sítě č. 25 a 26. V rámci přípravy procesu přechodu na DVB-T2 standard byly ve Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání navrženy dvě celoplošné sítě s označením síť č. 25 a síť č. 26, zamýšlené jako kompenzační. Síť č. 25 byla v této souvislosti zvažována jako případná rozvojová síť reflektující ztráty kmitočtů v DVB-T sítích č. 2 a 3 (České Radiokomunikace a.s. a Czech Digital Group a.s.) a síť č. 26 měla umožnit rozšíření regionálního vysílání České televize. Tento postup byl ale podmíněn souladem s pravidly hospodářské soutěže na národní i evropské úrovni a přijetím vhodného legislativního řešení. V případě sítě č. 26 televizní strategie uvádí, že pro případ oddalování legislativního řešení budou kmitočty využívány na základě individuálních oprávnění bez potřeby výběrového řízení. Legislativní opatření doposud přijato nebylo.
Strategie tedy nově na přechodné období (do roku 2030) navrhuje možnost časově omezeného zpřístupnění mezinárodně zkoordinovaných kmitočtů vysílacích sítí č. 25 a 26 pro ověřování provozu alternativních technologií v broadcastingu, případně pro dokrývání zájmových lokalit signálem DTT.
Tradičně už je součástí dokumentu i úkol připravit návrh na úpravu výše poplatků za využívání rádiového spektra (a principů jejich stanovení) i pro takové kategorie radiokomunikačních služeb, „kde je to žádoucí zejména s ohledem na očekávané celospolečenské přínosy pro ČR“. ČTÚ tak chce podpořit účelné využívání rádiového spektra a odstraňovat bariéry bránící jeho využívání, nasazování nových technologických řešení a rozvoj nabídky a poskytování moderních a doprovodných služeb elektronických komunikací.
Dalším dílčím věcným tématem, které strategie rozpracovává, je budoucí využití pásma 6 GHz, kdy se ČTÚ snaží najít životaschopný kompromis „spolužití“ IMT sítí a RLAN.
Meziresortní připomínkové řízení trvá do 3. března, následně po vypořádání připomínek bude materiál odeslán vládě. Strategie možná není tak sexy jako energetické koncepce a dostavba Dukovan, ale transparentní a předvídatelná správa rádiového spektra má potenciál přispět k rozvoji hospodářské soutěže a rozvoj dalších sektorů napojených na využívání rádiových kmitočtů.