Na konferenci IT 13 jsme mimo jiné představili nový projekt zaměřený na vývoj bezpečného domácího routeru. Ten je součástí většího projektu zaměřeného na zlepšení bezpečnosti v českém síťovém prostředí a to pomocí aktivního monitoringu a analýzy síťového provozu. Zmíněný domácí router bude v rámci tohoto projektu plnit roli síťové sondy a zároveň aktivního prvku v ochraně koncových uživatelů.
V tomto krátkém článku si představíme především hlavní důvody vzniku tohoto projektu a jeho cíle.
Motivace
Každý, kdo provozuje nějaký veřejně dostupný server a podívá se občas do jeho logů, ví, že internet není klidné a bezpečné místo. I bez jakéhokoli zásahu uživatele se s počítačem připojeným k internetu neustále pokouší spojit různé cizí stroje a to málo kdy s dobrými úmysly (vizte např. výsledky z našeho honeypotu).
Vzhledem k tomu, že většina domácích sítí je připojená k síti svého poskytovatele přes jeden přístupový bod, kterým je domácí router, a často používá NAT, který schovává celou domácí síť za jedinou IP adresu, vedou první útoky v podstatě vždy právě na domácí router. Ten je tedy ideálním místem jak pro detekci pokusů o neoprávněný přístup do sítě, tak pro aktivní ochranu před nimi. Pokud by si navíc routery byly schopny mezi sebou informace o detekovaných útocích vyměňovat, mohlo by to vést ke zvýšení účinnosti ochrany jednotlivých strojů a zároveň detekci velkých útočníků.
Protože se v našem sdružení dlouhodobě věnujeme problematice internetové bezpečnosti, rozhodli jsme se vytvořit systém, který by s pomocí sítě domácích routerů dokázal monitorovat podezřelý síťový provoz a reagovat na zjištěné bezpečnostní hrozby úpravou pravidel pro přístup do sítě. Takto získané výsledky by pak byly k dispozici i pro ochranu dalších uživatelů Internetu.
Distribuovaný adaptivní firewall
Systém, který jsem nastínil v minulém odstavci, interně nazýváme „distribuovaný adaptivní firewall“ a je v této chvíli ve fázi aktivního vývoje. Součástí systému je klientská část, která po aktivaci na domácím routeru monitoruje nevyžádané pokusy o přístup do sítě zastavené firewallem a také provádí analýzu protékajících dat. V těch se pokouší odhalit anomálie, které by mohly být příznakem úspěšného útoku nebo již existující nákazy. Výsledky obou zmíněných částí klientského systému jsou nahrávány na druhou část systému, kterou je centrální server, kde jsou data dále zpracovávána a porovnávána s výsledky z ostatních sond.
Pokud je systémem některá část provozu vyhodnocena jako anomální a odborná obsluha systému vyhodnotí danou anomálii jako potenciální útok, připraví pro ni nové pravidlo pro firewall. To je potom formou aktualizace nahráno zpět na všechna zařízení zapojená do sběru dat.
Pro případy, kdy je třeba o dané anomálii získat doplňující informace, je součástí systému také nástroj na spouštění specializovaných „mikrosond“, které je možné formou modulů nahrávat na sledovaná zařízení. Ty pak umožní zaměřit analýzu na konkrétní typ provozu a získat detailnější data o daném jevu.
Výsledkem výše popsaných opatření je systém, v rámci kterého budou moci uživatelé chránit své sítě i sítě ostatních účastníků před vnějšími útoky a který se bude postupně „učit“ reagovat na nové hrozby. Navíc bude možné takto získaná data použít i pro ochranu další uživatelů Internetu, kteří nejsou do projektu přímo zapojeni, a také pro další analýzy získaných informací.
Závěr
V tomto článku jsme si představili nový projekt sdružení CZ.NIC zaměřený na distribuovanou kybernetickou bezpečnost. V blízké budoucnosti si v samostatném příspěvku ukážeme hlavního aktéra tohoto projektu, kterým je otevřený domácí router vyvíjený pod interním označením „CZ.NIC router“.
Bedřich Košata
Joo, hnedka bych si jeden vzal. :-)
Taky bych jeden chtěl. ;)
Tak v tomto Vám hodně fandím a přeji hodně úspěchů.
Je to ambiciózní a důležitý projekt a budu Vás podporovat seč to půjde.
Už teď se hlásím k testování ať mohu pomoci.
Tak tohle zní bombovně, jenom mám strach ze zneužití alá PRISM :) Každopádně i já se hlásím na testy :)
Díky všem zájemcům o testování. Zatím ještě neprobíhá oficiální registrace, ale pokud mi napíšete na bedrich.kosata@nic.cz, rád si vás přidám do rostoucího seznamu zájemců.
Až registrace rozjedeme, ozvu se vám mailem a upozorním vás na ni (a pokud by se náhodou sešlo zájemců moc, upřednostníme ty, kteří jsou „předregistrovaní“).
Kouknete na podobne reseni ochrany domacich siti navrhovane Nickem Feamsterem na bazi SDN/OpenFlow:
http://dl.acm.org/citation.cfm?id=1851317&preflayout=flat
Pro SDN zacinaji vznikat docela zajimave knihovny – treba pyretic moc hezky resi navaznost a paralelni aplikovani pravidel pro sitovy provoz.
Oficialni stranky projektu „CZ.NIC router“ jsou zde: http://www.turris.cz/cs/