Minulý čtvrtek zde kolega Martin Peterka glosoval spuštění IDN v doméně .eu. Celkem logicky jsme pečlivě sledovali, jak se bude IDN v této doméně vyvíjet. Za první hodinu bylo zaregistrováno téměř 40.000 domén, za celý den pak zhruba 50.000. Nezbývá než EURidu pogratulovat, jak celou akci zvládl.
Nechci se zde pouštět do rozborů, jaký to bude mít dopad na Čechy či doménu .cz a zda-li nám tento krok sdružení EURid něco ukáže nebo alespoň naznačí. Toto jistě kvalitně zvládnou jak ortodoxní odpůrci tak ortodoxní příznivci IDN. Spíše jsem si v této souvislosti povšiml, že na nejpřednějších příčkách nefigurují občané států, které latinku nepoužívají, tedy Řekové a Bulhaři.
Proč tomu tak je? Vždyť přeci oni by měli nejvíce vyžadovat své národní znaky? Domnívám se, že problém je právě v té latinkové koncovce .eu. Ne snad, že bych podezříval zástupce obou zmíněných národů z toho, že se cítí být méně evropští. Domnívám se ale, že je pro ně trochu nepraktické napsat doménu druhého řádu třeba cyrilicí a pak přepnout na latinku a dopsat .eu.
Otázkou tedy je, zdali by i EURid nebo spíše Evropská komise neměli zažádat o přidělení .eu v řecké abecedě a cyrilici. I když právě v cyrilici by еурид.еу (či еурид.ес – dle Европейски съюз) jistě také vypadalo jako napůl z latinky.
Ondřej Filip
Tipnul bych si, že naprostá většina z těch 40.000 registrací byla jen vynucená obrana proti spekulantům, popřípadě samotná aktivita oněch spekulantských sviní, a domény stejně budou „ležet ladem“ a používat se jejich neIDN protějšky.
Nerad tady s RH souhlasim, ale v zasade ma pravdu. Jeste me nikdo nepresvedcil o uzitecnosti IDN. Na kolika z techto IDN domen bezi primarne web? Kolik vlastniku tech IDN domen s webem ma v drzeni i neIDN variantu? Nikdo si netroufne spustit slusny web na IDN domene aniz by mel v drzeni neIDN variantu (pokud to je v ramci pouziteho pisma mozne)
Ja sam jsem si zaregistroval ke sve http://www.háčkyčárky.eu i hackycarky.eu
Takze cisla poctu registraci muzou byt pekna, ale dokud me nekdo nerekne ze na xx procentech techto registraci bude fungovat nejaky web nebudu verit ucelnosti. Podle me to zkonci bud nejakym parazitujicim webem nebo presmerovanim na neIDN
Jenže je otázkou, KDO si ty domény zaregistroval. Také jsem si zkoušel pár domén registrovat a hádejte co – ani jednu nemám!
Všechny do jedné mi vyfoukli spekulanti a obchodníci s doménami. V ČR známé jméno – Šimon, dále nějaká spekulantská firma z Rakouska a Německa. Asi mají nějaké svoje dobré roboty (a sami mají přístup napřímo jako registrátoři), kterým se já (nucen využít služeb jiných registrátorů), nemůžu rovnat.
A to je přesně důvod zoufalého odporu proti IDN v .cz! Všichni mají strašlivý strach z toho, že jim někdo vyfoukne jejich doménu (která pro ně znamená často milionové příjmy). Kdyby to proběhlo bez sunrise period jako v .eu, byla by to katastrofa! A i kdyby sunrise period byla, s přednostním právem na doménu s diakritikou (mám-li mesec.cz, mám automaticky měšec.eu), řada lidí by to prošvihla a pak by se SILNĚ divili!
Takže věřím, že řada lidí by pro IDN byla, ale protože mají strach, jak to nakonec proběhne, tak jsou radši proti. Co kdyby se slíbila sunrise period a pak ji někdo na poslední chvíli zrušil, jako v .eu? Lepší do toho nešťourat!
Je naprosto jasné, že IDN doménu bez ne-IDN varianty si nikdo „normální“ nezaregistruje a na naprosté většině z nich poběží inzerátové feedy. Ty budou ve velké míře parazitovat na nebohém vlastníkovi oné ne-IDN varianty. Je také naprosto jasné, že proti robotům nemá normální člověk nebo firma žádnou šanci.
IDN jako přirozený způsob psaní je bezva, jako nástroj pro domainery už méně.
Taky jsem se tomu divil, ale je potřeba si uvědomit, že v případě Bulharů se již otevřeně mluví o doméně .бг a předpokládám že Řekové budou mít také svoji IDN národní doménu.
V tom případě pro národní použití nelatinkového písma je doména .eu „out“.
Nejlepší způsob řešení IDN pro doménu .cz by bylo odstranit diakritiku a přesměrovat na doménu bez háčků a čárek. Genericky, bez registrace. Nelatinkové znaky, které nejdou snadno transliterovat, by byly zakázané.
K tomu lze jen dodat: http://www.jdětevšichnidořiti.eu
Martin: Uplne nerozumim Vasi poznamce, ze nekdo sliboval sunrise pro IDN v .eu. Nejsem si vedom, ze by to nekdo nekdy slibil.
Jakub Vrana: Uplne bez registrace to nejde. Neni mozne automaticky smerovat vsechny DNS pozadavky kvuli DNSSEC. Vyjadroval jsem se k tomu mnohokrat. Bylo by nutne za behu podepisovat (asymetrickou sifrou = pomalou) DNS odpovedi, coz je v praxi velmi obtizne.
Dlouhou dobu jsem byl odpurce IDN, ale poslednich par dni zacinam menit nazor. Nekteri nasi klienti si zaregistrovali domeny s diakritikou ke svym jiz vlastnenym domenam. Zatim vsechny zkoncily jako parkovane domeny s presmerovanim – na prvni pohled tedy typicka „ochrana“ prez spekulanty. Nicmene po dvou dnech provozu jsem ze zvedavosti nakouknul do logu pristupu – a jake bylo me prekvapeni kdyz jsem zjistil ze na tyto domeny jsou pristupy! Nebylo jich moc, ale byly… Dalsi zajimavou vlastnisti bylo ze ani v jednom pripade nebyl poslan referral, takze se jednalo o primo zadanou adresu do prohlizece. A vzhledem k tomu ze se jednalo o tematicke weby urcene napriklad pro maminky na materske, studenty, … Takze mi z toho logicky vyplyva ze lide maji evidentne tendenci psat domeny s diakritikou a asi az v pripade ze na ne vyskoci hlaska ze prej jako nejakej ten error tak se opravi. Me osobne psat domenu s diakritikou prijde jako blbost, ale proste nejsem ta spravna cilova socialni skupina. Takze proc temto lidem nevyjit vstric?
Jeste poznamka pro napad Jakuba Vrány – i kdyby se odstranily (znacne) technicke problemy v DNS, tak to bude porad spatne z nekolika dalsich duvodu:
1. NIC by sice predal dostaz na konkretni DNS servery, ale ty by nevedely co s tim.
2. Napr. cilovy webserver/mailserver b si s tim musel umet take poradit – domenovy nazev se dostava i do vyzsich protokolu (Napr. rfc 2616, rfc 5321, atd.)
3. A co je nejdulezitgejsi – nektera slova s diakritikou a bez ni maji zcela odlisny vyznam!!!!
Stanislav Petr říká 16. 12. 2009 v 10:09 :
3 – vy si myslite ze kvuli par slovum, ktere maji i presto ze jsou v ascii napsane stejne, je nutno umoznit volne registrace IDN domen?
Nejcistsi reseni, ale take nejmene rentabilni pro registratory, by byla registrace IDN domeny jen na stejneho ID vlastnika jako neIDN varianty. Domenu aktuálně.cz by si mohl zaregistrovat pouze drzitel domeny aktualne.cz. Nikoho by to nenutilo to kupovat, nikdo by tim nebyl vydiran. V cestine nejsou zadne znaky ktere by nesli prevest na neIDN.
Když jsem dnes ráno vstával, tak jsem v rádiu slyšel reklamu na piváky. Reklama končí tím, že více informací je na http://www.pivák.eu – jasně slyšitelné dlouhé á. A jak asi nyní již všichni tuší, je potřeba zadat adresu http://www.pivak.eu, doména s dlouhým á neexistuje.
Začínám přecházet z pozice omezené podpory IDN na odmítání IDN v doméně .cz. Nechť ti, kteří chtějí používat háčky a čárky, si požádají o doménu .čr, podobně jako to plánují státy s ne-latinkovou abecedou.
K IDN na .eu zustali chladni i rusove (kterych je v EU taky spousty), podle mne je to opravdu jednak dano tim, ze prepinani po DOT je nepohodlne (a nic se tim vlastne neresi) a taky tim, ze jejich vlastni IDN 1 radu se stanou brzo realitou a .eu by tak byla pouhou epizodou.
A k sunrise. Predkupni pravo je nesmysl. Kdo by ho mel? Komu priklepnout domenu měšec.cz, dostane ji majitel měšec.com nebo měšec.eu ? Nejspravedlivejsi by byla asi holantska aukce. Cili prvni den by se domeny registrovaly za milion, druhy den za 1/2 milionu, 3 den za 100 tisic atd. az by to kleslo na beznou cenu. To je jedine spravedlive a zaroven trzni reseni.
Petr říká: 17. 12. 2009 v 9:07 – No na měšec.cz by mel samozrejme předkupní právo držitel mesec.cz, nechapu proc by ho mel mit nekdo kdo ma v drzeni jinou TLD.
Nejspravedlivejsi? to si delate srandu? Myslíte si že by měšec.cz měl vysokou hodnotu i kdyy na mesec.cz nebezel popularni webovy projekt? Druhy priklad třeba aktuálně.cz, aktualne.cz by taky bez velke prace centrumu nebylo nicim.
Aukce by rozhodne nebyla spravedliva, nutila by ty kteri se zasadili o popularizaci sve neIDN domeny k tomu aby za to pri registraci IDN domeny (tj ochrany svych investic) jeste platili a to v pomeru, cim vice dali svemu projektu tim vice musi zaplatit za tuhle pojistku.
Nazory jako Vy maji nejspise lide co nemaji zadny uspesny projekt kteremu by dali hodne, nedokazi se vzit do situace kdy neco pracne leta buduji a pak jim to nekdo veme, protoze chtejme nebo ne, po zavedeni IDN se cast uzivatelu bude k uzivani IDN priklanet a budou ho zkouset zadavat, je to prirozene.
adam: problem toho naroku na verzi s diakritikou v pripade, ze ma nejaky vlastnik verzi bez diakritiky se u vami uvedenych prikladu nevyskytuje. vemte si ale jako priklad treba web vlady – vlada.cz. A co kdyz kamarad vladimir bude chtit domenu vláďa.cz? myslite ze popularitu jeho webu zvysuje fakt, ze existuje vlada.cz a je tam web vlady? tezko.
a takovych ‚dvojsmyslu‘ by se urcite nasla cela rada.
Michal Krajčírovič říká: 31. 12. 2009 v 12:08:
no urcite tech dvojsmyslu bude vyrazne mene nez „jednomyslu“
Ja bych to udělal stějně jako s .eu Ten kdo vlastní domenu s obecným názvem treba drivi.cz, čerpadla.cz, atpd. defacto také těží ze spekulanství, protože jejich firma se tak nejmenuje. Podle mě se tím otevře prostor i pro další lidi či podnikatelé.