Kolik je 52U aneb Jaké budeme používat racky

Kdo se těší, že budu psát o německých válečných ponorkách nebo o využití racka chechtavého při správě registru, ten nechť zavítá na jiné webové stránky. Mým záměrem je pokračovat ve sdílení informací o budovaném privátním datovém sále. Instalace v privátním sále totiž za poslední tři týdny výrazně pokročily, nejrozpoznatelnější změnou jsou nainstalované rackové skříně neboli racky neboli speciální skříně na IT technologie umístěné v datovém centru. A právě o nich bych rád dnes zmínil pár detailů. Nejdřív ale fotka, jak vypadal sál před instalací racků.

Jedním z cílů přechodu do privátního sálu (pro jedno datové centrum) bylo získání více prostoru pro umístění IT technologií. Při návrhu osazení sálu jsme se proto od začátku snažili, abychom poskytnutý prostor využili co nejlépe. Ve sdílených sálech je v lepším případě možné ovlivnit pouze velikost racků v půdorysu (šířku a hloubku), výška je definována sdíleným sálem. V případě nově budovaného privátního sálu tomu mohlo být jinak. Na plochu sálu jsme tak rozmístili optimální kombinaci racků s šířkami 60 a 80 cm a hloubkou 120 cm. To by ještě nebylo tak neobvyklé, „šedesátky“ i „osmdesátky“ racky jsou běžný standard nebo spíš „šedesátky“ standard a „osmdesátky“ komfort – pro manipulaci v racku jsou rozhodně výrazně lepší. Větší odchylkou od běžného standardu je ale použitá výška racků, která je ve všech případech 52U, oproti nejčastěji využívaným 42U. „U“ znamená tzv. rack unit, tedy rackovou jednotku (1,75 palce (44.45 mm)), ve které se udává velikost zařízení umísťovaných do racků. A právě těch 10U navíc u všech devíti nově instalovaných racků nám dává požadovaný upgrade o více jak 50 % kapacity privátního sálu oproti výchozímu stavu se sedmi racky po 42U. Využití 52U racků je možné proto, že máme v privátním sále „vysoko do stropu“. V podstatě jde o podobný princip jako při stavbě výškových budov, kdy se na metr čtvereční vejde daleko více bytů, kanceláří atd. Rozmístění racků v sále je na následujícím schémátku.

Vyšší racky si vynucují specifický přístup, třeba v tom, že běžný smrtelník s průměrnou výškou (tj. třeba já) bude muset pro práci ve vyšších sférách racku vždy využívat schůdky. Vzhledem k tomu, že většina technologií se instaluje na období řádu let, je tato „komplikace“ určitě akceptovatelná. A nejen to, třeba takový kolega Vašek Steiner s výškou přes 200 cm, tyto malicherné problémy třeba vůbec neřeší :).

Zcela konkrétně máme v novém sále tři racky Conteg RSF-52-60/12A-WWFWA-2EF-H a šest racků Conteg RSF-52-80/12A-WWFWA-2EF-H s vertikálními vyvazovacími panely HDWM-VMR-42-19/10F a HDWM-VMR-48-12/10F a horizontálními vyvazovacími panely HDWM-VMR-48-12/10F. Vyvazovací panely jsou velmi důležitou „bižuterií“ racků, kterou pečlivě vybírala kolegyně Irča Hovorková, kdo jiný :). Panely nastavují standard pro budoucí vnitřní uspořádání technologií v racku a výrazně ovlivňují efektivitu chlazení. Neméně důležité je i další vnitřní uspořádání v racku; budeme mít tandem PDU na jedné straně, vyvazovací panel na druhé. A pozor, určitě není možné zapomenout ani na uspořádání otevírání dveří racků.

Níže jsou reálné fotografie ze sálu, na kterých jsem se snažil znovu zdůraznit výšku racků a neukázat podlahu, kde je ještě spousta kartónů. Přeci jen, práce se zprovozněním sálu ještě nejsou dokončeny. V řádu hodin budou instalovány klimatizační jednotky nebo budou racky osazeny napájecími jednotkami PDU. K nim a dalším technologiím se ale dostaneme zase příště. Mimochodem, ještě Vám dlužím odpověď na to, kolik je tedy těch 52U. Ale to byste měli zvládnout spočítat sami. Prvnímu, kdo do komentáře napíše správný údaj v cm, pošleme nějakou pěknou odměnu :).

Autor:

Komentáře (5)

 1. Pavel říká:

  231,14 cm

  • Zdeněk Brůna říká:

   Super, správná odpověď! Prosím, pošlete mi na zdenek.bruna@nic.cz poštovní adresu, na kterou Vám můžeme poslat dárek.

 2. Honza říká:

  2423 mm Za předpokladu že jsem našel správný produktový list :-)

  • Zdeněk Brůna říká:

   Sice jsem měl na mysli, kolik je 52U, ale když už jste si dal tu práci a našel produktový list, považuji to za správnou odpověď. Prosím, pošlete mi na zdenek.bruna@nic.cz poštovní adresu, na kterou Vám můžeme poslat dárek.

 3. Jaroslav říká:

  A když všechny racky dáte na sebe tak to bude 468U (~20.8m) což je celkem 21.8m vysoká věž racků, což už je pěkný věžák.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..