Nemá být uzákoněno

Senátoři budou zítra rozhodovat o návrhu zákona o hazardních hrách, který obsahuje problematické odstavce. Kéž ví lépe než poslanci, zda je správné se vydat cestou „ochrany národního informačního prostoru“ čínských soudruhů. Internet je holt už jednou navržen jako mimonárodní medium a cenzura je prostě ošklivá. Může nás mrzet, že české daňové prsty nedosáhnou na elektronickou evidenci tržeb karibských podniků, ale nelze za to činit zodpovědnou firmu, co vám instalovala domů pojistky.

Nemůže být uzákoněno

Jestli pan navrhovatel zákona nehodlá poslat zřízence s pilkou na optický kabel u Chebu, tak zahraniční weby prostě efektivně nezablokuje. Ano, díky geniální cenzuře se na nepohodlné stránky asi nedostanou náhodní důchodci, ale příklad z Francie, kde podobnou šílenost zavedli, mě jen utvrzuje v marnosti snažení.

Jak může takové „blokování“ probíhat? Operátor Orange blokuje, aby se neřeklo, na úrovni DNS. Takže stačí na blokovaný web přejít přes jeho IP adresu. Nebo pokud máte pocit, že váš stát nutí poskytovatele DNS poskytovat špatné služby, nastavíte si jako DNS Google servery 8.8.8.8. a hotovo.

Operátor Free blokuje pomocí BGP. Lze obejít pomocí technologie VPN – maličko otrava, ovšem např. prohlížeč Opera ji má nově napevno zabudovanou v sobě. Vyberu si zemi pouhým kliknutím a bum, jsem v USA (hodí se například, když si chcete v Google Photos zapnout Face grouping…). Také se můžete zkusit podívat, jestli váš kýžený web nemá mobilní verzi, kterou ministerský úředník zapomněl blokovat. Dost možná ano. A když se nepovede, nainstalujte TOR.

Toho, kdo chce sázet tak moc, že je ochoten investovat tři minuty času, aby zjistil, jak s úšklebkem překročit zbytečný klacek ministerstva, oblepený penězi zdraženého internetu, zákon asi nepřivede k počestnému životu bez gamblingu.

Ten zákon se toho ani netýká

A za opravdovou ostudu považuju, že ten zákon se blokace hazardních her ani netýká. Jak psal kolega Průša minule, uživatelé mobilních aplikací si ani nevšimnou, že probíhá nějaká blokace. K čemu to všechno tedy?

Pokud má být zákon namířen proti hazardu, lze jej napsat mnohem účinněji (jak už před pár měsíci vyzýval Ondřej Filip). Nejsem rád, že budoucnost Internetu lajnují na slovo vzatí odborníci ministerstva financí, toho ministerstva, které šikanuje vlastní zaměstnance starobylým molochem ADIS z roku 1992.

Dle mne je špatně, že vůbec takovéhle pokusy o omezení vznikají. Nechci mít infrastrukturu, která je připravena blokovat, co si kdo vzpomene.

Tak držím palce.

Autor:

Komentáře (2)

  1. Jiří Novák říká:

    Je milé, že o odborných věcech rozhodují ve sněmovně a v senátu naprostí nýmandi. Ale voliči si nic jiného nezaslouží. Přemýšlet před volbami o tom, koho volit, je pro ně obtěžující. Tak volí politiky, co jim na ulicích rozdávají propisky, koblihy a polévku. A oni se jim pak za jejich důvěru v průběhu volebního období odvděčují.

  2. Ondra říká:

    Dobrý den, používáte osobně nějaký správce hesel? A jaký případně?

    Dekuji

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..