Nové generické domény na spadnutí

Největší rozšíření prostoru domén nejvyšší úrovně se pravděpodobně blíží. Dá se očekávat, že ICANN na svém nejbližším zasedání schválí pravidla pro vznik nových generickým domén nejvyšší úrovně.

Úvahy, že by se doménový prostor měl rozšířit, zaznívají od samotného počátku co ICANN existuje. A ICANN na taková přání obvykle slyšel a umožnil vznik mnoha z nich. Ale i tak byl proces vzniku nových domén poměrně netransparentní. Představenstvo mělo potíže některá svá rozhodnutí srozumitelně vysvětlit. Poměrně vypovídajícím příkladem je příběh domén .xxx. A proto začal ICANN pracovat na transparentních pravidlech pro vznik nových generickým domén nejvyšší úrovně (gTLD). Celý proces vzniku těchto pravidel je hodně zdlouhavý a již jsme o něm na stránkách našeho blogu několikrát referovali. [1] [2] [3]. Když už vše vypadalo, že pravidla jsou dobře projednaná všemi zainteresovanými stranami, ozval se vlivný vládní výbor GAC a celý princip nezvykle ostře kritizoval. Představenstvo ICANNu vzalo kritiku GACu velice seriózně a několikrát se s tímto výborem sešlo. Z počátku to vypadalo, že bude obtížné najít společnou řeč, ale nakonec se zdá, že k dohodě přeci jenom projde. Výsledkem těchto konzultací je další verze pravidel, kterou na konci května ICANN zveřejnil na svých stránkách.

Je velice pravděpodobné, že tato verze už „projde“ a ICANN ještě v červnu pravidla finálně schválí a celý proces spustí. O problematice nových gTLD budeme mluvit i na konferenci IT11. Pokud Vás problematika zajímá, rozhodně přijďte.

Co si myslíte o nových gTLD vy? Přinesou nové možnosti nebo naopak? Chcete .music, .green, .canon?

Váš http://ondrej.filip

Autor:

Komentáře (3)

  1. Miloš říká:

    Jsem jednoznačně pro. Hlavně proto, že nové gTLD zcela určitě přinesou i nové možnosti. Tak jako tak jestli k tomu nedojde nyní tak v blízké budoucnosti určitě.

  2. botox glasgow říká:

    I love your site theme can you tell us the name of it or where you downloaded it? thanks.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..