Myš je pro kočku: Orientace v systému

Držíte teď v ruce mobil? Nikoli? Pak tam máte myš. Neříkám rovnou, že je to chyba, ale zkuste dnes výjimečně zapojit do portu myši třeba samostříl a poradit si bez ní. A pak v této sérii článků prolétněte, jaké finty pro ovládání počítače používám já. Já, který jsem pro efektivitu zapálen, na níž jsem propálil stovky hodin, se vás budu snažit inspirovat, co od počítače smíte chtít, i když se nastavení aktualizaci od aktualizace mění. Budu psát převážně o svém prostředí Ubuntu Gnome, ale zkušenosti pro tipy beru i z Windows, odkud pocházím.

Ano, nesnědl jsem všechnu moudrost světa, ale několik zajímavých receptů znám. Myš? Co se týče počítačů, jsem spíš vegetarián.

Jazyk

Při instalaci všech programů volím za jazyk angličtinu. Je to jazyk počítačů. A klíčová slova se mi všude jmenují stejně. Protože když jednou za čas potřebuji vzorce v tabulkovém procesoru, radši píšu =IF a ne nějaké české =PAKLIŽE, s nímž na vás může vybafnout česká mutace programu. Já mám rád, když se v každém slušném GUI okně sluní totožné menu s položkami: File, Edit, View… Naučit se těch pár desítek anglických slovíček za to dle mne stojí. V radách na internetu vás nebudou mást české překlady. Nedopadnete jako bývalí spolužáci mojí ženy, marně prosící učitele, aby jim pomohl zorientovat se v jejich nativně ruském Wordu.

=IF lepší než =PAKLIŽE
Vaše IF nechť je vždy IF.

 

📱 Děláte-li rodinnou IT podporu na telefonu, dáte mi za pravdu.
“Prosím tě, mně to nefunguje.”
“Zavoláme si na Skypu, jo? Zapni si prosím tě sdílení obrazovky.”
“Jak?”
“Nahoře, čtvrtá položka zleva je Call. V Call zvol Share screen.”
“Já tu žádný Call nemám.”
“Ty to máš česky? Tak česky asi Skype, Kontakty, Konverzace, Hovor… nebo Volání nebo tak…”
Naštěstí sdílení obrazovky dali už do toho pluska dole.

Zkratky

A víte proč mám rád, že Window menu začíná slovy File, Edit, View? Protože pak Alt+F vždycky vyvolá File menu. A kdybych zkratku Alt+F zapomněl, držím Alt a písmeno F pod File se mi podtrhne. Vůbec bývají některá písmenka podtržena. To je nápověda. Podtržená písmenka jsou tajenkou efektivního používání počítače.

Myš je výborné periferní zařízení. Ale v programech, které používám každý den, se snažím být tak rychlý, jak je mi to pohodlné. A i když jste filmař nebo grafik, přepínat nástroje klávesami vás zrychluje, protože kurzor myši vám zůstává ležet tam, kde je co platný – na upravovaném snímku.

Třeba GIMP. Vždycky když najedete nad move, vidíte ‘M’. Tak ho jednou zkuste. Nejde o to biflovat se zkratky, ale nechat si je vždy znovu připomenout.

 

A když nevím, tak si zkratku v menu přečtu vždycky znova. Všude jsou napsány. Podle Nielsenových heuristik UI designu má systém umožňovat uživateli rozvoj (Flexibility and efficiency) a napovídat mu, aby si nic nemusel pamatovat ani lovit v helpu (Recognition rather than recall).

 

Běžné zkratky jsou napříč programy konzistentní. Alt+↔︎ prochází historii nejen v prohlížeči, ale i v souborovém manažeru. Ctrl+P (jako print) – tiskne. Ctrl+A (jako all) označí všechen text, všechny položky nebo co je na krámě. Ctrl+S (jako save) většinou uloží, co máte na jazyku a Ctrl+Shift+S vám soubor dá do jiného jazyka; resp. uloží soubor v jiném formátu.
Nový tab otevírá Ctrl+T a Ctrl+Shift+T obnovuje uzavřený. Hle – Shift mění malé písmeno na trochu větší a zkratku na trochu jinou. Ctrl se zase zabývá systémovějšími věcmi, kdežto Alt spíš tím, co je právě okolo. Klávesy Win/Super si nikdo dlouho pořádně nevšimnul, takže na ní léta sedělo jenom pár celosystémových pokladů (Win+D plocha, ve Windows Win+R spouští příkazové okno a Win+E průzkumníka…). Což byla pro takové jako já skvělá zpráva, protože jsme si ji namapovali dle libosti.

🌍 Když webové aplikaci zkouším implementovat klávesové zkratky, pořád se s někým tluču. Alt+A,B,C lze obsadit, ale Alt+D už skáče do adresního řádku – Alt+D se lacino obsadit nenechá. Jako by tam neskákalo Ctrl+L a F6. Navíc každý prohlížeč má obsazeny trochu jiné klávesy. A ještě jinou množinu z nich dovolí přemapovat (tuším, že třeba Chromium dovolí přemapovat své Alt+E, kterým se otevírá nastavení).
Češi místo čísel 1-2-3 nahoře mají znak plus a diakritiku. A teď zkuste webovou aplikaci, která konzistentně funguje českým i anglickým klávesnicím ve všech prohlížečích… Podle všeho je to problém. Já nejradši obsazuju přeci jen Alt 1-2-3. Ať si uživatelé chodí na jiné taby controlem. To jste věděli, že Ctrl+(1,2,3...) přejde na 1., 2., 3. tab?
Autor:

Komentáře (2)

    • Edvard Rejthar říká:

      Vypadá bezva, podívám se na to, díky :)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..