Krátké vlny: Český telekomunikační úřad v roce 2020

Dne 1. června vydal Český telekomunikační úřad Výroční zprávu za rok 2020. Nedočkavci a poslanci si ji mohli přečíst již 20. května v informačním systému Poslanecké sněmovny. Na téměř 100 stranách nás český telekomunikační regulátor seznamuje s významnými trendy a událostmi minulého roku, které se udály na trhu elektronických komunikací a poštovních služeb a které byly ovlivněny probíhající epidemií koronaviru. Pojďme si tuto zprávu prolistovat.

Elektronické komunikace

Událostí, která rámovala fungování regulátora v minulém roce, byla dozajista příprava aukce kmitočtů pro 5G sítě, která byla finálně vyhlášena v srpnu 2020 a vlastní elektronická fáze probíhala mezi 10. a 13. listopadem. Šťastlivci, kteří si koupili kmitočty, jsou operátoři O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic, Nordic Telecom 5G a CentroNet. Tyto subjekty tak získaly „výrobní prostředky“ pro další rozvoj svých sítí a služeb a k ukojení datové poptávky českých spotřebitelů a firem.

Ta opět (nepřekvapivě) rostla. Počet aktivních SIM karet využívajících službu Internet v mobilu přesáhl hodnotu 9,7 miliónů. Objem přenesených dat meziročně vzrostl o téměř 80 % na 381 760 TB s tím, že průměrná měsíční spotřeba dat u SIM karet využívajících datové služby dosáhla hodnoty mírně přes 3,1 GB (meziroční nárůst o cca 77 %).

Objem přenesených dat v mobilní síti, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

 

Průměrná měsíční spotřeba mobilních dat na SIM kartu, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Nárůst dat v balíčcích a existence neomezených tarifů se promítá do poklesu průměrné jednotkové ceny za 1 MB skutečně spotřebovaných dat, jak dokládá následující graf. Podle tvrzení ČTÚ tedy 1 MB vychází na 0,05 Kč.

Průměrná maloobchodní cena za 1 MB skutečně spotřebovaných dat, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Jinak struktura mobilního trhu zůstává téměř stejná. Na trhu jsou tři síťoví mobilní operátoři, 137 virtuálních operátorů (meziroční pokles o šest) a 16 branded resellerů (meziroční pokles o dva). Ze 137 virtuálních operátorů pouze 28 spravuje více než 1 000 SIM karet. Tržní podíl Sazky jako největšího nezávislého virtuálního hráče zůstává stejný na úrovni 1,3 % (SIM karet). 71 % virtuálních operátorů obhospodařuje méně než 100 SIM karet.

 

Struktura MVNO podle počtu spravovaných SIM karet, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Loňská aprílová novela zákona o elektronických komunikacích (vedená dvojicí poslanců Jiránek – Nacher), která kromě jiného zavedla tzv. one-stop shop do přenositelnosti telefonních čísel, se zřejmě pozitivně podepsala na nárůstu přenesených čísel v mobilních sítích. V roce 2020 bylo přeneseno 493 500 mobilních čísel, což je cca 10% meziroční nárůst.

Počet přenesených telefonních čísel v mobilní síti, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Službu přístupu k Internetu v pevném místě využívalo v roce 2020 také více lidí, byť penetrace narostla meziročně o 3,1 %. Technologickým řešením dominuje stále přístup prostřednictvím bezdrátových sítí v nelicencovaných pásmech (1,09 milionů), následovaným xDSL řešením (957 tisíc přístupů), dále optikou (715 tisíc přístupů) a přístupem prostřednictvím kabelových sítí (612 tisíc přístupů).

Vývoj podílu vysokorychlostních přístupů dle jednotlivých technologií na maloobchodním trhu, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Výroční zpráva popisuje také pohyby na trhu a proběhlé konsolidace, ať už se zmiňuje o dokončené fúze společností UPC Česká Republika a Vodafone, nebo fúze lokálních operátorů Easy Control Internet, KeyNet.cz, JaryNet, MITRANET.CZ, NetFree, TYHAN, ZENIT – servis pod křídla společnosti Nordic Telecom Regional. Svůj akviziční apetit ukojila i společnost Nej.cz, která se stala vlastníkem společností INTERNET Pb, Telly CE a itself.

Kromě konsolidací bude mít na budoucnost trhu a rozvoj sítí vliv i společný investiční projekt společností T-Mobile a CETIN, který byl oficiálně podepsán v prosinci 2020 a jehož cílem je vybudování stovky tisíc optických přípojek (FTTH) nad rámec individuální výstavby.

V rámci regulačních snah ČTÚ pokračoval v pátém kole analýz relevantních trhů a dokončil analýzy velkoobchodních terminálních trhů. Trh číslo 5 (velkoobchodní trh přístupu k mobilním službám) však ČTÚ plánuje dokončit až v roce 2021. Důvodem zřejmě je, že regulátor chce zohlednit výsledky aukce. Tak uvidíme.

Dne 31. října 2020 byl ukončen přechod na DVB-T2, který se dotkl téměř 2,5 milionů českých domácností. V roce 2020 také zmizely z éteru některé regionální sítě, jejichž kmitočty byly potřebné pro přechod na DVB-T2. Aktuální přehled celoplošných a regionálních vysílacích sítí vede ČTÚ na speciální části webu.

Digitální rozhlasové vysílání zaznamenalo nárůst pokrytí z 80 % na 95 % obyvatel České republiky (multiplex Českého rozhlasu). V důsledku epidemie koronaviru, resp. v důsledku omezujících vládních opatření, musel ČTÚ vyřizovat výrazný počet žádostí o krátkodobé využití kmitočtů v pásmu 87,5 – 108 MHz pro zvukový doprovod autokin.

V rámci svých dalších aktivit se ČTÚ realizoval při akreditaci cenových kalkulaček a přípravě vlastního srovnávacího nástroje, provozování cenového barometru, rozvoji portálu o kvalitě služby elektronických komunikací, výkonem nejrůznějších kontrol a rozhodováním účastnických sporů (35 tis. rozhodnutých sporů v prvním stupni, nápad v roce 2020 byl 34 tis. sporů).

Trh poštovních služeb

V roce 2020 ČTÚ evidoval 33 podnikatelů na trhu poštovních služeb. Zatímco v objemu dodání poštovních zásilky do 2 kg byl rok 2020 rokem trvalého poklesu, služba dodání poštovního balíku vystřelila z cca 16 mil. zásilek na 36 mil. zásilek.

Vývoj počtu přepravených poštovních zásilek, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Rostl také počet provozoven (zejména díky provozovatelům Uloženka s.r.o. a Zásilkovna s.r.o.), z počtu 7 242 v roce 2019 na 9 841 v roce 2020.

Česká pošta zavedla tzv. „dvourychlostní“ dodávání a zvýšila ceny svých služeb (ke snížení došlo u služby doporučeného balíčku velikosti L – že by tlak konkurence?), nicméně ČTÚ zkonstatoval, že ceny základních služeb je nečiní nedostupnými pro uživatele a proto není potřeba ceny základních služeb regulovat.

V roce 2020 Česká pošta požádala o úhradu čistých nákladů v maximální zákonem dovolené výše 1,5 mld. Kč, s tím, že celková výše čistých nákladů činila 2,8 mld. Kč. Proplacení je však možné až po skončení šetření Evropské komise, které bylo zahájeno 23. června 2020.

Souhrnný přehled úhrad čistých nákladů, zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Fungování úřadu – back office 

Kapitola 328 státního rozpočtu, která patří Českému telekomunikačnímu úřadu, se těšila na příjmy ve výši 803 mil. Kč, dosažená skutečnost byla o 59 mil. Kč vyšší. Nejvíce k příjmům jako tradičně přispěly příjmy ze správy rádiového spektra (716 mil. Kč) a ze správy čísel (105 mil. Kč). Na pokutách ČTÚ vybral 4,2 mil. Kč.

Výdaje byly čerpány na úrovni 37,4 % upraveného rozpočtu, tedy v absolutním číslu 967 mil. Kč. Předpokládané výdaje nebyly realizovány zejména z důvodu probíhajícího šetření Evropské komise ve věci čistých nákladů České pošty.

K těmto výdajům podle státního rozpočtu musí být přičteny ještě výdaje z mimorozpočtového financování, tedy čerpání prostředků z tzv. radiokomunikačního účtu. V roce 2020 ČTÚ hradil výdaje z tohoto účtu v celkové výši 97 mil. Kč. Na konci roku 2020 se radiokomunikační účet mohl pyšnit částkou téměř 1,3 mld. Kč.

Zdroj: Výroční zpráva ČTÚ za rok 2020

Na ČTÚ bylo v roce 2020 celkem 596 systemizovaných míst. Průměrný hrubý plat zaměstnance byl v minulém roce 44 025 Kč.

V roce 2020 bylo podáno a evidováno 96 písemných žádostí o poskytnutí informací podle zákona 106/1999 Sb., nejvíce z nich (60 žádostí) jich bylo na obecné správní činnosti ČTÚ či jím vydaná rozhodnutí, současně bylo vydáno 23 rozhodnutí o odmítnutí žádosti (z toho 19 se týkalo odmítnutí z části). Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti bylo podáno 5 rozkladů.

 

 

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..