Jak se zapojit do Dne bezpečnějšího internetu?

Již téměř tradičně si každé druhé únorové úterý připomínáme Den bezpečnějšího internetu. Ten letošní připadá na 11. února a v rámci projektu Bezpečně na netu bychom jej rádi využili především k osvětě a prevenci.

Zároveň bychom byli rádi, kdyby se každý zamyslel nad tím, jak může k tomuto dni přispět. Nebojte se, nežádáme vás o žádné finanční příspěvky, ale naopak. Nabízíme inspiraci, jak si vystačit i s málem a našimi bezplatnými materiály. Zde jsou naše tipy:

Pro rodiče

 • Máte menší děti a pouštíte jim večer televizi či videa z YouTube? Zkuste 11. února udělat změnu a pustit jim naši audioknihu ON-LINE ZOO. Když už knihu budete mít staženou, můžete ji využít i později při cestování autem.
 • Pro děti ve věku 9 – 12 let si stáhněte a vytiskněte naše bezpečnostní pexeso. Spolu s dětmi si jej pak vystříhejte a zahrajte. Pro oživení si zaveďte pravidlo, že ten, kdo daný výraz nejlépe vysvětlí, získá nejen bod za nalezení páru, ale i další za správné vysvětlení pojmu.
 • Vyzkoušejte digitální večerku. Po sedmé večerní zkuste celá rodina vypnout mobilní telefony, nesedat si k počítači ani k tabletu a místo toho si povídat. Zeptejte se třeba dětí na to, jak odhalují na sociálních sítích falešné účty nebo kolik mají účtů na Instagramu a proč.

Pro učitele

 • Zkuste uspořádat „hodinu na ruby“. Požádejte své žáky, aby pro vás, nebo ještě lépe další učitele a vedení školy, na 11. února připravili přednášku o bezpečnosti. Nechte na dětech, jaké konkrétní téma si zvolí. Pokud jim chcete trochu pomoci, napovězte jim – zda se setkali se šikanou ve hrách a jak se jí bránit, jak poznat reklamní posty na sociálních sítích a jak je vnímají nebo jaká rizika podle nich přináší TikTok.
 • Pusťte si s osmáky či deváťáky jeden nebo dva díly našeho seriálu #martyisdead o kyberšikaně (namátkou doporučujeme druhý a třetí díl). Poté se pobavte o tom, jak je snadné se v on-line světě vydávat za někoho jiného, zda se jim stalo, že po nich chtěl někdo intimní fotku či jim přišel vyděračský e-mail požadující zaplacení peněz nebo splnění nějakého úkolu.
 • Oživte hodinu výpočetní techniky novou aktivitou. Pokud jste ještě nebrali bezpečnost hesel, můžete zkusit hru zaměřenou na gesta pro odemykání telefonu. Nebo na (ideálně tvrdý) papír vytiskněte loutky lva a antilop z naší knihy ON-LINE ZOO a zahrajte si s dětmi divadlo o tom, jak je snadné se vydávat za někoho jiného (tzv. grooming).

Registrujte se, informujte a vyhrajte!

Pokud se chcete připojit k mezinárodnímu Dni bezpečnějšího internetu, zaregistrujte se na stránkách Safer Internet Day. V případě, že se rozhodnete uspořádat nějakou aktivitu, budeme rádi, když o ní budete informovat, ať již na Instagramu, Facebooku nebo Twitteru. Abychom se o vás dozvěděli, přidejte, prosím, hashtag #bezpecnenanetu nebo nás označte na Facebooku. Pokud na Twitteru přidáte i #SID2020 nebo #SaferInternetDay, aktivuje se speciální emotikon :o).

Jako národní koordinátor Dne bezpečnějšího internetu bychom vaši aktivitu rádi ocenili. Nezáleží přitom, zda se necháte inspirovat našimi tipy nebo přijdete s vlastním nápadem. Ze všech registrovaných škol, o jejichž aktivitě se díky sociálním sítím dozvíme, vybereme deset, které obdrží prezentér a dvě vybrané knihy z naší edice. Pět rodičů pak odměníme buď bezdrátovým reproduktorem nebo knihou ON-LINE ZOO v krásné pevné vazbě!

Autor:

Komentáře (3)

 1. Michaela říká:

  Do ry den, může se zapojit i dětská organizace?

 2. Jiří Průša říká:

  Dobrý den, děkuji mnohokrát za Váš zájem o zapojení do Safer Internet dne. Vzhledem k tomu, že registrační formulář na http://www.saferinternetday.org byl již ukončen, budeme rádi, když nám napíšete o Vaší organizaci na Bezpecnenanetu@nic.cz. Pro konkrétní aktivity se pak můžete inspirovat na našem blogu. V případě zájmu Vám jako dětské organizaci můžeme zaslat rovněž např. papírovou verzi pexesa. Jiří Průša

 3. Marie Plačková říká:

  Naše škola se zapojí do celosvětové akce „Dne bezpečnějšího internetu“, která se koná v úterý 11. února 2020. Žáci naší školy podpoří celosvětovou kampaň Safer Internet Day 2020. Budeme hovořit o šikaně, o heslech, o sociálních sítích. Vypracujeme i prezentace na daná témata…

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..