Otestujte svůj router na zranitelnost „rom-0“

V návaznosti na náš výzkum rozsahu zranitelnosti „rom-0“, která postihuje celosvětově kolem 1.5 milionu SOHO ADSL routerů napříč spektrem výrobců, typů i verzí firmwaru, jsme vytvořili a zveřejnili testovací webovou aplikaci na adrese: http://rom-0.cz. Tato aplikace umožňuje každému uživateli snadno otestovat jeho router na „rom-0“ zranitelnost z perspektivy Internetu (tedy z vnějšího rozhraní routeru).

Jedná se o doplněk „ručního testu“ po lokální síti, který by si měl každý uživatel nebo správce sítě provést sám. Je to jednoduché: stačí do webového prohlížeče zadat bez předchozího přihlášení do webové administrace routeru URL: http://<IP adresa routeru>/rom-0. Pokud se povede stáhnout 16 kB velký binární soubor, tak je váš router pravděpodobně zranitelný. Správně by mělo dojít buď k odmítnutí tohoto požadavku a nebo k vyžádání jména a hesla.

Narozdíl od „ručního testu“, který lze provést jen po lokální síti, naše testovací webová aplikace testuje routery zvenčí a simuluje tak přístup útočníka. Narozdíl od skutečných útočníků však naše aplikace provede jen HTTP HEAD request, takže nestahuje celý soubor s konfigurací a tím pádem ani nemůže zjišťovat samotná hesla. Testuje jen jeho dostupnost a zjišťuje velikost. Tyto informace však stačí k určení, zda je cílová adresa zranitelná nebo ne a to s velkou mírou jistoty. Na serveru se logují jen přístupy v rozsahu běžného přístupového logu, nikoliv však výsledky testů.

Bezpečnostní chyba „rom-0“, o které jsme psali dříve na tomto blogu i na serveru root.cz, umožňuje útočníkům snadno získat hesla k webovému administračnímu rozhraní routerů. Ti pak zneužívají takto získaný přístup ke změně DNS serverů a následně k podvrhávání webových stránek a k instalaci virů do počítačů v síti s napadeným routerem.

Základní obranou proti tomuto útoku je zamezení přístupu z vnějšího (WAN) rozhraní do webové administrace routeru. Podrobnější návod je ve výše odkazovaném článku na našem blogu.

Autor:

Komentáře (26)

 1. Sergey Myasoedov říká:

  rom-0.cz nepodporuje IPv6? Proč to tak?

 2. Dobrý den!

  Pokud vím, tak žádný z napadnutelných ADSL routerů nepodporuje IPv6, takže by nám to jen komplikovalo situaci při testování.

 3. Tomáš Chalupa říká:

  Mám za to, že ADSL router Edimax AR-7286WnB podporuje IPv6 a je napadnutelný.

 4. Pepik říká:

  Tomáši, nekomplikuj to a zaktualizuj si antivir máš tam bezpečnostní škvíru.

  • Marek říká:

   Pepiku, Pepiku,
   když už něco aktualizovat, tak pravidla firewallu.

 5. Radek říká:

  Dobry den, po spusteni testu mi to jako vysledek uvedlo: Ajax error. Mohli byste mi prosim napsat, co to znamena….? Je to stav ok a nebo mame napadany router? Dekuji Vam, Radek.

 6. Lucie říká:

  vubec mi nejde otevřít stranky rom-0

 7. Vacek říká:

  Nejde mi tento odkaz otevřít

 8. Jiří říká:

  Také se mi stránka nenačte???

 9. Bedřich říká:

  .a mně to taky nejde otevřít…

 10. Martin říká:

  Bohužel, ani nám nejde otevřít uvedená stránka. Máme Edimax BR-6204Wg…
  Děkuji

 11. Vlk říká:

  Také se mi stránka nenačte???

 12. Milan říká:

  Stánka sa nedá načítať!

 13. Martin říká:

  Mi taky ne, Mozila hodi Při pokusu kontaktovat server rom-0.cz vypršel časový limit., IE to smeruje na nejaky localhost:9127 a pak Jejda! Prohlížeči Internet Explorer se nepodařilo připojit k serveru rom-0.cz
  Přejděte na kopii stránky rom-­0.­cz uloženou v mezipaměti

  taky bych si to rad otestoval, protoze se mi co 5 minut boura nekdo z peti ruznych adres, nekdy to router neda a restartuje se :-(

 14. jarda99 říká:

  nejdeee to otevřít..v chromu..jejda: )))se mi tady ukazuje

 15. Ota říká:

  Stranka nejde nacist. Takze test nanic.cz

 16. Martin říká:

  Stranka najela, test jsem spustil a vysledek? AJAX error… co to je?????

 17. vz říká:

  odkaz nefunguje…takze test na nic?

 18. Petr říká:

  je to podvod asi zase nejaky spam …vyserte se na to

 19. Tomáš Hlaváček říká:

  Dobrý den!

  Ta chybová zpráva „AJAX error“ byl základní omyl, který provází tuhle stránku. Teď by to už mělo v případě jakýchkoliv problémů říkat „Chyba: Omlouváme se, ale test z nějakého důvodu neproběhl. Chvíli počkejte a pak to zkuste znovu.“ .

  Nedovedu si vysvětlit, proč se Vám ještě dnes odpoledne zobrazuje AJAX error. Jediné, co mi napadá, i když to je nepravděpodobné, že byste měli v cache prohlížeče uloženou verzi stránek ze včerejška. Zkuste, prosím, kliknout na „obnovit“, ještě než spustíte test tlačítkem „Test“.

  Jen pro vysvětlení: AJAX je zkratka pro kombinaci technologií Asynchronous JavaScript ans XML. Tahle chybová hláška znamená, že se po odeslání žádosti o test nepovedlo opakovaně získat výsledek testu (který se získává právě pomocí AJAXu). Pokud byste měli opravdu otevřenou či nacachovanou verzi stránky ze včerejška, tak se opravdu na odpověď nedostane, protože v rámci posilování služby na větší nápor, jsme měnili parametry AJAXu.

 20. Ondřej Caletka říká:

  Ještě mě napadá, že případný útočník by mohl doménu rom-0.cz také přesměrovat a vytvářet tak falešný pocit bezpečí. Pokud se vám něco nezdá na stránce, můžete zkusit také přímo IP adresu serveru: http://217.31.192.2/

 21. Anita říká:

  nejde mi otevřít webový prohlížeč a u společnosti co mám internet mi řekli že to může být wifinou ,tak když ji přinesu kontrola bude zdarma,ale znovu nabuzení chtějí 150kč

 22. Dano říká:

  Vyšlo mi
  Adresa pravdepodobne neni napadnutelná.

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a prosím Vás, tento projekt jsme již ukončili.

   Děkuji za váš zájem a pochopení.

   VS

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..