Aplikace MDM oslavila třetí narozeniny sto tisíci „vyčištěnými“ URL

Když jsme v polovině roku 2011 uvedli do testovacího provozu naši aplikaci Malicious Domain Manager (MDM), nikoho z nás nejspíš nenapadlo, že o tři roky později bude mít tato aplikace podíl na nápravě více než 100 000 URL v doméně .CZ. Dovolte mi tedy u příležitosti „narozenin“ této aplikace ve zkratce přiblížit její úspěchy.

MDM shromažďuje informace o zneužitých doménách .CZ z různých veřejně dostupných databází, namátkou uveďme databáze phistank, či malwarepatrol. Tyto informace jsou pak konsolidovány tak, aby bylo možné je snadno předat držitelům domén, kteří se tak o problému rychle dozvědí a mohou na něj reagovat. Součástí služby je samozřejmě i poskytování základní pomoci držitelům domén při řešení těchto incidentů. Naše aplikace tak chrání uživatele v České republice před nákazou nejrůznějším malwarem, stejně jako před phishingovými útoky vedenými prostřednictvím zneužitých .CZ stránek.

Tím, že urychlíme odstranění nebezpečného obsahu, totiž snižujeme pravděpodobnost, že se případný návštěvník stránek stane obětí útoku. A kolik doménových jmen bylo takto za poslední tři roky zneužito? Jednalo se celkem o 7 293domén, což představuje neuvěřitelných 100 120 jednotlivých URL, které mohly vést k podvodu na uživateli nebo k nakažení jeho PC. To už je na někoho, kdo právě oslavil pouhé tři roky, velice slušný výkon.

A pro ty, kteří dočetli až sem, máme připravenou odměnu. Tipněte si do dnešní půlnoci, kolik nově nakažených domén přibylo od začátku tohoto měsíce do dnešního rána v naší aplikaci. Tři s nejlepším odhadem od nás dostanou tričko našeho CSIRT týmu. Své odpovědi uvádějte do komentářů.

MDM_stats

Na grafech za posledního cca. půl roku můžete vidět, jak celkový počet vyčištěných URL postupoval až k prolomení magické hranice 100 000 URL, ke kterému došlo začátkem června.

Autor:

Komentáře (13)

 1. Jenda Dušek říká:

  Tipuju 69 domén

 2. Jan Suchý říká:

  Tak já bych řekl tak 55.

 3. V. Samel říká:

  Já tipuji 42.

 4. Jirka říká:

  Zkusím 25

 5. Ondra říká:

  Můj tip je: 79

 6. Pavel Bašta říká:

  Děkuju všem, kteří se zúčastnili naší soutěže, správná odpověď je číslo 33. Vyhrávají tedy pánové Tomáš, Jirka a V. Samel, které bych tímto požádal, aby poslali na adresu pavel.basta@nic.cz jak adresu, na kterou můžeme nechat trička doručit, tak požadovanou velikost.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..