Domény za 4 000 korun, koupili byste?

Je to již přes dva roky, kdy jsme se poprvé setkali s upozorněním některých držitelů doménových jmen, kteří byli osloveni společností Česká doménová centrála s nabídkou zaregistrovat si doménu (obvykle s koncovkou .com, .net, .org – prostě jinou, než českou) za „výhodnou“ cenu okolo 4.000 Kč. Nyní se objevila další společnost, která za podobně báječných podmínek nabízí služby na podobném principu – Registrace internetových domén s. r. o.

Podstatou těchto jedinečných nabídek je to, že nabízená doména bývá totožná s tou, kterou již držitel má registrovanou v .CZ, nyní o ni ale projevil zájem prý také někdo jiný, takže aby nedošlo ke vzniku škody, primárně se obracejí právě na tohoto držitele, aby si doménu mohl zaregistrovat dříve, než tento jiný zájemce (jehož identitu samozřejmě neprozradí) – a pochopitelně je třeba se rozhodnout rychle. V obou případech se společnosti obracejí s nabídkou výhradně na právnické osoby (kde je ze zákona nižší míra ochrany) a smlouva je sjednávána telefonicky, přičemž z rozhovoru je pořizován záznam.

Registrace doménových jmen pod nejpoužívanějšími TLD je zpravidla velmi jednoduchá a takovou doménu lze registrovat i přes některého z akreditovaných registrátorů českých domén. Na webových stránkách registrátora se zájemce může předem seznámit s cenami, podmínkami, sám si zjistit, zda jím požadovaná doména je volná či nikoliv. Cenově se pak pohybuje v řádu stokorun za doménu. Nejste-li si jisti, obraťte se s dotazem na subjekt, přes kterého už jste si vaši stávající doménu registrovali, jistě vám bude umět pomoci.

Necháváme samozřejmě na zvážení každého, zda popisovanou službu využije, ale stále platí obecné pravidlo používat zdravý rozum, nepodlehnout nátlaku (operátorky jsou dle informací, které máme k dispozici, velmi přesvědčivé) a uzavírat smlouvy až poté, co se seznámíte s tím, co si vlastně kupujete a za jakých podmínek. V neposlední řadě také poté, co si rozmyslíte, zda nabízený produkt/službu vlastně vůbec potřebujete.

Aktualizace, 1. dubna 2015: Česká televize odvysílala v rámci pořadu Černé ovce reportáž věnující se nabídce registrací domén za přemrštěné ceny. Doporučujeme její zhlédnutí.

Zuzana Durajová

Autor:

Komentáře (11)

 1. Josef říká:

  Koupili jsme a zdaleka nejsme sami. Systém je propracovaný a není problém naletět. Jinak by tato společnost nebyla pod různými jmény přes 2 roky na trhu. Sice jsme se nechali naivně podvést ale chystáme podání trestního oznámení pro podvod. Uvítáme každého kdo bude mít chuť se připojit.

 2. Petr říká:

  Přišla nám faktura na 24000,-. Uzavíral to ředitel, který na PC umí hejbat akorát s myší… Po tom co sem si přečet fora jsme rozhodlí zaplatit – čímž (si myslím) se zbavíme i možnosti se soudně bránit… Riskovat insolvenční řízení kvůli kurvám nebudem… Co sem tak čet tak to ještě nikdo nevyhrál…. Díry v zákoně a dem se vys…at.

 3. Josef říká:

  Pro Zuzanu Durajovou
  Nepomohlo by celé záležitosti kdyby CZNIC zorganizoval podání hromadného trestního oznámení. Většina podvedených by se jistě s chutí přidala. Záštita CZNIC by určetě měla velkou váhu.

 4. Zuzana Durajová říká:

  Dobrý den, bohužel asi nepomohlo. Trestní oznámení jsme podávali již v případě České doménové centrály. Bohužel policie případ odložila s tím, že se jí nepodařilo zjistit pachatele. Podání trestního oznámení v tomto případě zvážíme, ale poškozeným bych spíše doporučila: nemlčet, nedělat mrtvého brouka, neházet faktury bez dalšího do koše, požádat o pomoc advokáta a rozporovat uzavřenou smlouvu, zdokladovat si veškerou komunikaci. Případný spor pak bude řešen v rámci civilního řízení.

 5. Rudolf Záhoř říká:

  Bohužel, stejná taktika, stejný postup a stejný výsledek. Zkrátka řečeno naletěli jsme. Je smutné, že těmto podvodníkům není zákon schopen vymezit jasné hranice a když se ukáže, že jejich hlavní činností je podvod, tak se nakonec nenajde pachatel. Možná proč by se hledal. Jednodušší je případ odložit. Ale jak postupovat dál? těch, kteří naletí bude ještě hodně. Ne všichni mají čas a prostor na to, aby hledali zda někdo nepodvádí s doménami, pak bychom mohli hledat zda někdo nepodvádí s poplatky za veřejnou produkci, zda někdo nepodvádí…., tisíce případů, kde se dá podvádět a kde jsou naše zákany bezzubé. A poučení pro mne? Mic nesjednávat telefonicky. A to jsem byl tak rád, že někdo má zájem o naše dobro :-)))

 6. vlada říká:

  I my jsme se nechali nachytat. Dotaz pro pana Josefa z odpovědi 1. 12. 2011 v 15:25 – skutečne jste podali nebo hodlate podat trestni oznameni? Pridali bychom se – kontakt machem@seznam.cz.

 7. Sandras říká:

  Děkuji za článek, díky CZ NIC naše firma právě nepřišla o cca 20.000 Kč.

 8. Petr říká:

  Bohužel i my jsme naletěli, podvod jsme sice zjistili hned po telefonátu, ale to už je pravděpodobně pozdě. Dnes nám přišla faktura, ale z komentářů je mi jasné, že nám nezbývá nic jiného než zaplatit. V případě podání hromadné žaloby bychom se určitě připojili.

 9. Honza říká:

  Zdravím,
  naletěl jsem vloni v listopadu. Přes advokáty získal alespoň 30% slevu, zbytek raději zaplatil. Jen upozorňuji na jejich VOP – smlouvu nutné vypovědět min. 3 měsíce před vypršením roční smlouvy, jinak se automaticky o další rok prodlužuje!!!

 10. centrala-podvod@seznam.cz říká:

  Dobrý den,
  tato problematika se řeší na starším blogu:
  http://blog.nic.cz/2010/02/25/o-ceske-domenove-centrale-podruhe/

  Vážení spolupoškození,
  vyzýváme vás, abyste se přihlašovali jako poškození do trestního řízení č.j. ORIV-62257/TČ-2012-001419, které je vedeno u:
  Policie České republiky
  Obvodní ředitelství policie Praha IV
  Místní oddělení Vršovice, ul. Přípotoční č. 300, Praha 10
  (řízení má také č.j. KRPA-119315-3/ČJ-2012-000095-SME – u Krajského ředitelství policie hl. města Prahy, SKPV, OHK, 5. oddělení)

  Trestní oznámení je podáno na neznámého pachatele v souvislosti s podezřením ze spáchání trestného činu podvodu podel §209 tr. zákoníku v souvislosti s prodejem internetových domén.

  Pro úspěnost trestního řízení je nezbytné nashromáždit co nejvíce čestných prohlášení o průběhu telefonických hovorů s popsáním způsobu přesvědčení ke koupi domén.

  Pro více informací nás kontaktujte na centrala-podvod@seznam.cz .
  Děkujeme za pochopení.

 11. centrala-podvod@seznam.cz říká:

  Vážení spolupoškození,
  soustřeďme, prosím, komunikaci o tomto problému do jednoho blogu. tím hlavním je:

  http://blog.nic.cz/2010/02/25/o-ceske-domenove-centrale-podruhe/

  V tomto blogu hodláme uveřejňovat informace o postupu vyšetřování (samozřejmě jen ty, co bude vhodné zveřejnit).

  Děkuji za pochopení.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..