V květnu vedla Evropa

Vzhledem k tomu, že v průběhu dubna prakticky došly IPv4 adresy v Asii, je jasné, že tento region už své dosavadní tempo nemohl udržet. Naopak, oproti minulému měsíci mírně přidaly ostatní regiony, ale i tak je květnové alokační tempo výrazně nižší a nepřekročilo 15 miliónů adres. Nejvíce alokovali Evropané a to téměř 7 miliónů adres. Na druhé místo se překvapivě dostal africký region s téměř třemi milióny těsně následovaný Latinskou Amerikou. Situaci ilustruje následující a již tradiční koláčový graf.

IPv4 alokace 05/2011 dle regionů

I hlediska jednotlivých zemí vypadalo pořadí velmi podobně. Nejvíce alokovali Němci, téměř tři milióny, na druhém a třetím místě byli Egypťané a Brazilci. Tyto tři země spotřebovaly téměř tolik jako zbytek světa. Mezi deset nejvíce alokujících zemí se dostala ještě jedna africká země a to Alžírsko se zhruba půl milionem adres.

IPv4 alokace 2011/05 dle zemí

Evropský region je v současné době nejblíže situaci, jež potkala Asii-Pacifik. V roce 2010 a letos byla průměrná měsíční spotřeba adres zhruba 5 miliónů. Stále platí, že pokud bude i v příštích měsících velikost spotřeby zhruba okolo tohoto průměru, dojdou nám Evropanům adresy přibližně na konci letošního roku. Následující graf ilustruje alokační rychlost evropského regionu.

IPv4 alokace RIPE NCC 2010/01 - 2011/05

Z tohoto pohledu bude velmi důležité, jak bude postupovat rozvoj protokolu IPv6. I v květnu byla alokační aktivita tohoto protokolu poměrně slušná. Bylo alokováno 261 prefixů, což je o trochu více než v dubnu či březnu a jde o druhý nejlepší výsledek v celé historii. Česká Republika k tomu přispěla šesti alokacemi, všechny ostatní země V4 přidaly po jedné alokaci.

Jak je na tom svět s IPv6 se ukáže zítra, kdy je světový den IPv6. Pokud Vás toto téma zajímá, pojďte se podívat na konferenci IT11.

Ondřej Filip

Autor:

Komentáře (2)

  1. f.v. říká:

    Docela zajímavý je vývoj alokací „očistěný“ od Asie. V březnu měl „zbytek světa“ cca 7mil. adres, v dubnu alokoval necelých 5mil. adres. A najednou má v květnu „zbytek světa“ cca 15mil. Buď LIRům došly „zásoby adres od vánoc“ nebo se někdo snaží dostat část adresního prostoru mimo RIR-region. Druhé variantě by odpovídal i docela velký počet alokačních žádostí … přes 450 záznamů. Přitom v minulých měsících byl počet žádostí téměř stabilní cca kolem 350. Uvidíme za měsíc…

    f.v.

  2. Ondřej Filip říká:

    f.v.: Ano, je to zajimave, ale zase 6 milionu adres delaji 3 nejvetsi alokace od zavedenych spolecnosti, to se jiste nebude opakovat kazdy mesic.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..