Linux Meeting 2008 v Ústí nad Labem

Ve čtvrtek 11. 12. 2008 se v Ústí nad Labem konal již čtvrtý ročník konference Linux Meeting. Byl jsem pozván, abych v její dopolední části zaměřené na začátečníky prezentoval, jakým způsobem funguje systém DNS, jakou roli v něm hraje naše sdružení CZ.NIC a jakou roli v našem sdružení hraje open source software. Vzhledem k tomu, že naše „vlajková loď“, registrační systém FRED, byl vydán jako open source a že Linux je primární operační systém pro naše servery, má naše sdružení k tématu konference velice blízko.  Podrobný popis celého dne zaznamenal šéfredaktor Root.cz Petr Krčmář ve svém článku, proto případné zájemce odkazuji tam. Co ve svém článku Petr Krčmář nezmiňuje je, že on sám měl jednu zajímavou prezentaci na závěr dopolední části. V ní zdůraznil, že: „Open source neznamená zadarmo“,  jak si množná mnozí myslí, neboť v ceně jakéhokoliv řešení je třeba počítat např. s placením odborníků na instalaci, údržbu, školení uživatelů, apod. Vlastní cena software je minoritní záležitostí.  Svá slova pak podpořil statistickými údaji hlavních důvodů firem pro využití Linuxu nebo open source produktů obecně. Jak se dalo předpokládat, na prvním místě se objevovaly charakteristiky jako bezpečnost, důvěra nebo stabilita  mnohem více než cena. V následné diskuzi na ožehavé téma, jakou má budoucnost nasazení open source ve státní správě nebo samosprávě, projevili všichni zúčastnění značnou skepsi, zvlášť po poslední kauze z Ostravy.

Zajímavá debata pokračovala i na obědě. Vzhledem k tom, že mezi přítomnými bylo několik zástupců linuxových internetových portálů přišlo na přetřes téma budoucnosti papírových periodik. Právě v poslední době mizí papírové verze technických periodik jedna za druhou. Internetové zpravodajství pomalu ale jistě  přebírá otěže a pomáhá tomu rozvoj mobilních zařízeních, která umožňují zprostředkovat informace kdekoliv se nacházíte. Tento trend potvrzuje i historka jednoho z diskutujících. Tomu ji popisoval jeho známý, který nedávno absolvoval jakousi společenskou událost v Průmyslovém paláci a přitom si na svém mobilním zařízení pročítal zpravodajství. Jeho pozornost upoutala na první pohled legrační zpráva o tom, že Průmyslový palác hoří. Trvalo ještě asi deset minut, než byla jejich akce ukončena a všichni byli evakuováni :).

Prezentace pokračovaly i odpoledne, tentokrát ale tématy více zaměřenými na odborníky. Všechny prezentace by měly být v dohledné době k dispozici na stránkách konference. O kompletní audio/video záznam z celého dne se staralo AVC, které jej po jeho zpracování také zveřejní na svém webu. Je třeba pochválit organizátory za zajímavý výběr témat a také za to, že se jim daří tento typ konference úspěšně pořádat i v mimopražské lokalitě.  Ne nadarmo se zato ústecký LinuxMeeting již několikrát umístil na předních místech v hodnocení soutěže Czech Open Source.

Jaromír Talíř

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..