Krátké vlny: Globální digitální pakt

Globální digitální pakt. Slyšeli jste o této aktivitě Organizace spojených národů (OSN)? Jasně, je to OSN, takže to asi bude veliký (a taky že ano). V návaznosti na politickou deklaraci přijatou při příležitosti 75. výročí založení OSN v září 2020, vydal Generální tajemník António Guterres v září 2021 zprávu s názvem „Náš společný program“ (Our common agenda). Generální tajemník popisuje, že se nacházíme ve zlomovém bodě dějin a lidstvo stojí před těžkou a naléhavou zkouškou. Buď výzvy překoná, nebo se zhroutí. Aby lidstvo mohlo směřovat k lepším zítřkům, musí spolupracovat ve jménu solidarity. Společný program se týká ekologie, zemědělství, zdravotnictví, ale také, a proto o tom píšu, digitálního ekosystému.

Náš společný program, rozdělení oblastí, zdroj OSN

Digitálního ekosystému se týká právě Globální digitální pakt, jehož ambicí je:

  • připojit všechny lidi k internetu, včetně všech škol,
  • zabránit fragmentaci internetu,
  • chránit data,
  • uplatňovat lidská práva v online prostředí,
  • zavést pravidla odpovědnosti pro diskriminaci a zavádějící obsah,
  • podporovat regulaci umělé inteligence,
  • mít digitální statky (digital commons) jako globální veřejné statky.

V roce 2024 má proběhnout zasedání OSN s názvem „Summit of the Future“, kde mají členské státy OSN schválit návrhy z „Our common agenda“ a tedy i v části Globálního digitálního paktu. Nad přípravou dohlíží jmenování spolupořadatelé – Annu Karen Eneström ze švédského zastoupení a Clavera Gatete z rwandského zastoupení při OSN, kteří zveřejnili harmonogram aktivit. V současné době, až do 30. dubna 2023, probíhá veřejná konzultace, do které mohou přispět všichni, kteří mají nějaké nápady k jednotlivým oblastem, které pak budou řešeny v digitálním paktu. Přispěvatel by měl postupovat podle návodu a shrnout klíčové principy do 2500 znaků a klíčové akce/závazky do dalších 2500 znaků. Pokud se rozhodnete přispět ve veřejné konzultaci, váš příspěvek bude zveřejněn – většina příspěvků je označena jako globální, následují příspěvky z Afriky (16,13 %) a Evropa je zatím na chvostu (6,45 %). V minulosti západní svět podcenil svou aktivitu ve strukturách OSN (včetně Mezinárodní telekomunikační unie) a pak na poslední chvíli hasil požáry, které tam „způsobovaly“ země s jiným pojetím a přístupem k ochraně lidských práv v online prostředí. S novým vedením Mezinárodní telekomunikační unie se to snad nebude opakovat.

Očekává se, že by Globální digitální pakt měl „nastínit společné zásady pro otevřenou, svobodnou a bezpečnou digitální budoucnost pro všechny“. Bohužel někdy v tom obrovském množství pozičních dokumentů, analýz, stanovisek, rámcových pozic a dalších dokumentů dojde k inflaci slov a jejich významů a pak je velmi jednoduché s novou verzí newspeaku pod vlajkou svobodné a bezpečné budoucnosti prosazovat pravý opak. Pro fanoušky multilaterálních mezinárodních organizací a zahraničních vztahů doporučuji shlédnout záznam z jednání o Globálním digitálním paktu, které proběhlo 30. ledna 2023. Organizace spojených národů je velký byrokratický moloch, rozhodně není žádným vzorem akčnosti a zmíněná aktivita je zřejmě snahou o záchranu své reputace a obhájení své role v 21. století. Přesto tuto aktivitu nelze podceňovat, na to je OSN příliš velký moloch, který se čas od času rozhýbe k aktivitě.

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..