Škody na ukrajinské telekomunikační infrastruktuře

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) zveřejnila zprávu s názvem „Průběžné hodnocení škod na telekomunikační infrastruktuře a odolnosti ekosystému ICT na Ukrajině.“ I když zpráva byla připravena z dat k srpnu minulého roku, ukazuje, jak moc válka zasáhla telekomunikační infrastrukturu.

Cílem zprávy bylo zjistit povahu a rozsah ztrát a škod způsobených agresivní válkou v ekosystému ICT na Ukrajině. Současně má zpráva sloužit jako základ pro zajištění co nejúčinnější technické pomoci ITU Ukrajině. Sekundárním záměrem je podnítit členské státy ITU k tomu, aby přispěly k podpoře úsilí o obnovu ukrajinské telekomunikační infrastruktury a technických kapacit.

I když se ukrajinský telekomunikační sektor ukázal jako odolný (což je vidět i díky zprávám z bojiště), utrpěl do srpna minulého roku velké škody:

 • sítě operátorů byly částečně a v některých případech zcela zničeny (nebo obsazeny),
 • během prvních šesti měsíců války bylo zaznamenáno 1123 kybernetických útoků, které byly zaměřeny na všechny sektory ukrajinského hospodářství (včetně IT a telekomunikací),
 • od července 2022 ztratilo 12,2 % domácností přístup k mobilním službám,
 • 11 % základnových stanic (více než 3700 stanic) mobilních operátorů bylo mimo provoz a 20 % infrastruktury mobilních operátorů bylo vyřazeno z provozu,
 • ekonomické ztráty telekomunikačního sektoru byly odhadnuty na více než 1,5 miliardy amerických dolarů (na Ukrajině, která má 41 mil. obyvatel, nyní působí 4760 operátorů).

Zachování konektivity pro ukrajinské obyvatelstvo je jednou z priorit ukrajinských operátorů. Například zpráva uvádí, že čtyři a půl měsíce války vedly k tomu, že servisní týmy společnosti Lifecell uskutečnily přibližně 30 tisíc výjezdů, aby obnovily pozastavený provoz základnových stanic v různých regionech, přičemž denně pracovalo 80 až 90 servisních posádek.

Základnové stanice mimo provoz, zdroj KSE Institut

 

Jako jeden z velkých problémů se během války ukázal univerzální přístup k telekomunikačním sítím a přístup k důvěryhodným zdrojům informací. Například ve snaze zablokovat přístup k ukrajinským internetovým zdrojům napadl agresor kancelář chersonského poskytovatele internetových služeb Status, zastrašoval ho a nutil ho připojit své zařízení k ruským sítím.

V březnu 2022 Ukrtelecom ohlásil silný kybernetický útok na svou infrastrukturu, který způsobil výpadek konektivity o 13 %, celostátní narušení a patnáctihodinový výpadek služeb. Přibližně ve stejné době byl proveden silný hackerský útok na komunikační služby Ukrajinských železnic (Ukrzaliznytsia), které poskytují služby telefonování a online prodeje jízdenek.

Kybernetické útoky v prvních sedmi měsících války, zdroj:SSSCIP

Autoři zprávy odhadují, že na obnovu telekomunikační infrastruktury bude zapotřebí 1,79 miliardy amerických dolarů (ke stavu v srpnu 2022).

Konečné posouzení škod může být vypracováno až po skončení války. Jedno je jisté. Válka je vůl. A různé podpůrné iniciativy jako například Keep Ukraine Connected Global NOG aliance, ke které se připojilo i sdružení CZ.NIC, mají smysl.

Autor:

Komentáře (1)

 1. Michal Peterka říká:

  Psát v lednu o stavu SEK v srpnu. To je jako na Svatého Martina vzpomínat na Svatomartinské z roku 1995. Dynamika se kterou se momentální stav SEK na Ukrajině mění, nemá se stavem poloviny roku už nic společného. Páteřní sítě jsou zcela závislé na dodávkách energií a s každým dalším útokem se tato infrastruktura propadá o roky dozadu. Mnohdy nevratně. Soupeřovi je stále jasnější, že úspěch UA leží na kvalitní komunikaci s velením a vysoké informovanosti obyvatelstva. To, že bychom dneska na Ukrajině mluvili o síťové neutralitě a neutralitě služeb je zcela fantaskní představa. Poměrná flexibilita v podobě on time řešení případů výpadků je rovněž minulostí. Od října tento stav dostal výrazné trhliny v podobě útoků na fyzickou infrastrukturu. Vyjímkou nejsou dlouhodobé výpadky přístupu nejen k síti ale i nefunkční komunikace mezi jednotlivými regiony. Jako řešení se úkazala schopnost především malých operátorů řešit lokální problémy pomocí přístupových družicových terminálu a jejich využití pro náhradu poškozených přívodních tras velkých operátorů. Ti již mnohdy museli rezignovat na nekončící boj s útoky na kritickou infrastrukturu.. Východiskem se ukázalo odvětví, které například v ČR dlouhodobě regulace potírá. Velcí operátoři s vysokou centralizaci infrastruktury docházejí do situace, kdy jsou celé regiony odtrženy od zbytku planety na dlouhé dny i týdny, protože jejich infrastruktura prostě nepředpokládala nejen výpadky tras, ale i ztráty špičkového HW pro automatické zpracování dat a jednotlivých uzlech. Nezmínit to, že ve velkém jsou nyní především regiony na východním břehu Dněpru závislé na družicové službě společnoti SpaceX se svojí službou Starlink je jako nenapsat nic. Tato situace se ale čím dál častěji projevuje i na území západní části země.. Z původní infrastruktury již bohužel zůstávají poze střepy. Bohužel ani Space X není spásou a především na doteku bojujících stran jsou výpadky terminálů v podstatě předzvěstí útoků.
  Dnešní telekomunikační trh na území po správou vlády v Kyjevě se zpět staví na nohy mnohdy s výraznou pomoci emigrantů, kteří do míst válečného konfliktu ve velkém posílají skoupené prvky především sítí rodiny IEEE 802.11, které dnes v postižených oblastech představují jedinou možnost jak se k celosvětové síti připojit. Právě ony pověstné Wi-Finy jsou jako jedny zmála schopny řešit neskutečný problém, který vznika v momentě likvidace kritické infrastruktury a umožňují bleskovou výstavbu levných a funkčních řešení. Velcí operátoři se se situací s vypětím všech sil vypořádávají pouze ve velkých aglomeracích, kde je život bez SEK naprosto nepředstavitelný a odlehlejí regiony zcela zanedbávají, nejen z důvodů nedostatku dílů, ale banálně proto, že je vyčerpaný personální fond.
  Situace má bohužel eskalační charakter a setrvání v podobě alespoň stagnace je čím dál tím složitější. Vývoj na Ukrajině bychom neměli pouze sledovat, ale především se poučit z tohoto vývoje, protože s dynamikou, kterou konflikt nabírá bychom se s podobnými problémy mohli střetnou i v našem státě v né zcela vzdálené budoucnosti..

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..