Oblíbená kniha ON-LINE ZOO už je i k poslechu

V rámci projektu Bezpečně na netu vznikla první audiokniha Edice CZ.NIC. Předlohou se stala populární dětská knížka ON-LINE ZOO.

S touto knihou, která má za sebou již druhé vydání, jezdíme téměř rok po základních školách a městských knihovnách v České republice a povídáme si s dětmi na téma Internet a kyberbezpečnost. Úryvky z knihy si z našich úst vyposlechlo bezmála 800 dětí ve věku 5 až 9 let. Mladší žáci se od nás dozvídají, jaké jsou přínosy on-line světa, ale též, na co si zde mají dát pozor. Snažíme se je zbytečně nestrašit, spíše jim pomáháme se v nástrahách virtuálního prostředí zorientovat. Beseda je interaktivní. Dáváme dětem prostor se vyjádřit, ptáme se jich, jak by se v určitých případech zachovaly ony samy, a nabízíme jim návod, jak se některých situací vyvarovat.

Hlas naší první audioknize propůjčila divadelní a filmová herečka Bára Milotová, s níž jsme se prvně setkali v rámci letošní kampaně Týden rodiny offline a navázali spolupráci. Bára rozjela v roce 2018 projekt Audio dětem a letos založila neziskovou organizaci Prožij si to, kde se věnuje prožitkovému vzdělávání dětí formou divadelního zpracování témat dětské šikany, kyberšikany, poruch příjmu potravy v souvislosti s užíváním sociálních sítí, mediální gramotnosti a on-line závislostí.

Její snaha vrátit děti do světa poslouchání pohádek a tříbení vlastní fantazie bez použití mobilů a tabletů se nám velmi líbí a shoduje se s naším cílem oslovit nejen učitele, ale především rodiče. Těm chceme nabídnout zajímavou alternativu právě ke zmiňovaným digitálním technologiím, na kterých děti často bezmyšlenkovitě sledují pohádky a hrají hry. Pro některé rodiče jsou totiž tou nejspolehlivější „chůvou“.

Hudbu k audioknize ON-LINE ZOO složil Zdeněk Král, jehož možná malí posluchači znají z pořadu Hýbánky vysílaného na Déčku České televize. Zdeněk získal řadu ocenění a v roce 2018 dokonce cenu OSA jako nejúspěšnější skladatel vážné hudby.

Audioknihu si lze bezplatně stáhnout ve formátu MP3 na stránkách naší edice v celkové délce 22 minut.

Přejeme příjemný poslech.

Autor:

Komentáře (2)

  1. Jana říká:

    Pěkné srozumitelně zpracované, děkuji.

    • Michala Radotínská říká:

      Dobrý den, děkujeme za zpětnou vazbu. Těší nás, že se Vám audiokniha líbí.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..