Jak vysvětlit malým dětem, co je „grooming“?

Setkat se dnes s dvouletými či tříletými dětmi, které na tabletu sledují pohádky, umí si pustit další díl oblíbeného seriálu nebo kreslí obrázky již (bohužel) není občasná výjimka. Díky intuitivnímu ovládání se nejmladší generace v on-line prostředí často orientuje lépe než my, dospělí.

Zatímco v mnohých činnostech, jako je hraní her, je pro nás obtížné s dětmi držet krok, existuje minimálně jedna oblast, kde dětem můžeme a měli bychom předat více. Jedná se o záležitosti spojené s počítačovou bezpečností.

Stejně jako své potomky od raného věku seznamujeme se základy bezpečnosti na přechodu pro chodce, či že nemají nasedat k cizím lidem do auta, měli bychom jim vštěpovat i základy bezpečného pohybu po Internetu. Zde však často narazíme na problém, jak jednotlivá rizika malým dětem objasnit.

Jedním z takovýchto příkladů může být grooming. Vysvětlení, že pán, který před školou nabízí bonbóny, nemusí mít vždy dobré úmysly, zvládneme většinou na jedničku. U obdobného jevu na Internetu je to však již horší.

Vstříc těm, kteří chtějí děti s těmito základy nenásilnou formou seznamovat co nejdříve, nyní přicházíme s knihou „ON-LINE ZOO“, která představuje nejnovější přírůstek Edice CZ.NIC.

Jednotlivá rizika Internetu kniha vysvětluje na příkladu zvířátek v zoologické zahradě. Se zmíněným groomingem se tak malí čtenáři setkají prostřednictvím lva Ludvíka, který si nasadí na ruku maňáska antilopy. Malé antilopy Agáta a Adam pak mají pocit, že si povídají s jinou antilopou a ne lvem, který v sobě právě probudil staré lovecké pudy. Podobně kniha seznamuje i s dalšími negativními aspekty on-line světa – zveřejňováním nevhodných fotek (selfie), závislost na mobilu nebo kyberšikanou.

S původně rakouskou knihou, která vyšla v rámci projektu Safer Internet, jež je spolufinancován Nástrojem Evropské unie pro propojení Evropy, připravujeme i veřejná čtení s následnou besedou. Knihu je možné si objednat přímo u nás v CZ.NIC. Prvním deseti zástupcům mateřských a základních škol, kteří mi napíší, jak by knihu u sebe využili, ji pak rádi zašleme zdarma.

Autor:

Komentáře (3)

  1. Bc. Dana Klímová říká:

    Dobrý den, knihu bychom využili v rámci prevence především předškolních dětí. Přeji krásný den, Bc.Dana Klímová, vedoucí MŠ Vančurova Litoměřice

  2. Jiří Průša říká:

    Dobrý den, děkujeme mnohokrát za zájem o knihu, kterou Vám rádi zašleme.

  3. Bc. Dana Klímová říká:

    Děkujeme a těšíme se:)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..