O nenávisti se nám mlčet nechce

Jistě všichni víte, že už je to nějaký čas, kdy jsme měli tu čest a přivítali jsme v našem sdružení Patricka Zandla. Patrick má na starosti rozvoj Turrisu. To, že se podílí na tak skvělém projektu mu ale možná nestačí; cítí, podobně jako většina zaměstnanců našeho sdružení, že kromě rozvoje technologií je potřeba pracovat i na rozvoji společenské odpovědnosti.

Není tedy příliš velkým překvapením, že se Patrick rozhodl vystoupit z řady přihlížející většiny ve chvíli, kdy se dozvěděl o neuvěřitelně bezohledném a slušně řečeno hrozném chování, mnoha lidí v české společnosti. Nebo už mu spíš nic jiného nezbylo, protože nikdo jiný nic neudělal.

V listopadu na sociální síti Facebook došlo k veřejnému napadání a urážení dětí, které gradovalo do opravdu neuvěřitelných rozměrů. Patrick o tom napsal článek, ve kterém současně vyzval čtenáře k finanční podpoře školy, které se veřejné urážky a napadání týkaly. Článku předcházela sbírka, kterou Patrick uspořádal z toho důvodu, aby škola skutečně viděla, že na tolik nenávisti opravdu nejsou sami. Ve sbírce se Patrickovi podařilo vybrat více než půl milionu korun a to hlavně a především od jeho známých a přátel.

Ve svém článku, který byl zároveň výzvou k veřejné sbírce Patrick napsal: „Je čas si to říct na rovinu. Když vidíme zlo a mlčíme, jsme sami součást zla. Udělat jen to málo jako říct „je hnus navážet se do dětí, natož jim přát plyn“ snad nevyžaduje velkou osobní oběť. Stále snad jsme země, kde se smí ohrožování dětí odsoudit. Proč jsme to teda neudělali? Já původně pod dojmem své nevýznamnosti. Co koho zajímá můj pohled. Ale včera mi došlo, že čekám marně na to, až se dětí zastane někdo významnější. A tak jsem do té školy napsal s pár slovy podpory a otázkou, zda pro ně mohu něco udělat. Na něčem jsme se dohodli nebo dohodneme, to zařídím. Vás potřebuju na to, abych věděl, že nejsem sám. A ty děti a učitelé vás potřebují.“

Jak Patrick řekl, tak učinil. Vybrané děti jsme díky aktivitě a ochotě zaměstnanců školy, pozvali k nám na exkursi, kde se mohly dozvědět o tom, jak si lépe ochránit své zařízení před škodlivými kódy, jak bezpečně a zodpovědně zacházet se svými osobními údaji, jak se vyhnout podvodům na Internetu nebo proč je důležité mít zabezpečený router.

S ohledem na rozšíření naší základny, měly děti možnost navštívit naše nové prostory v Hotelu Olšanka, kde se konala právě zmíněná přednáška. Po obědě jsme se přesunuli do našeho hlavního sídla kousek od náměstí Jiřího z Poděbrad. Tady měly děti možnost vidět práci odborníků v praxi. Díky krásné náhodě, tiskl zrovna Lukáš, jeden z našich kolegů, náhradní díly na 3D tiskárnu, návštěva dětí ho vůbec nepřekvapila a naopak přidal ke své práci poutavé povídání, ze kterého se děti dozvěděly nejen o tom, jak 3D tiskárny fungují, co všechno se s nimi dá dělat, ale i kolik stojí, když si koupí tiskárnu již hotovou a jak moc ušetří, když si jí budou umět poskládat sami :-).

Další oddělení, které děti navštívily, byl vývoj hardware našeho Turrisu. Tady byly seznámeny s tím, jak probíhá proces výroby routeru – Zbyněk s Tomášem jim stručně popsali proces vývoje od samého výběru součástek, návrhu schématu desky plošných spojů, přes výrobu až po osazení a ověření funkčnosti. Krásným zakončením dne byla informace od jednoho z žáků o jeho rozhodnutí jít studovat některý z technických oborů.

Díky Patrickovi a aktivnímu přístupu zaměstnanců školy jsme měli možnost ukázat dětem nejen pražskou základnu našeho sdružení, ale hlavně a především i to, že veřejné napadání, urážení, výsměch a nenávist jsou výsadou pouze omezené skupiny obyvatel, nikoli normou.

Autor:

Komentáře (8)

 1. Jarek říká:

  Bravo!

 2. Karel Kryl říká:

  „Vždy znova – z nuly
  stěny dómu tmelit.
  Ze vzdoru!
  Svobodnou vůlí
  vytrvale čelit
  netvoru,
  bez pýchy – vstoje
  střepy odstraňovat
  ze sítnic …
  Pokora – to je
  všechno obětovat,
  nechtít nic.“

 3. Věra Mikušová říká:

  Hezké přirovnání, děkujeme.

 4. Kam říká:

  Nechcete jit s temito prispevky nekam pryc? Ja rozhodne neschvaluji utoky na barevne deti, ale nechapu, proc by se k tomuto mel sakra vyjadrovat spravce narodni domeny? At si kazdy zamestnanec dela ve svem volnu co chce, ale proc ma o tom vychazet blogpost na strankach spravce domeny? Nema nahodou byt to vase slavne zspo neutralni?

  • Ondrej Filip říká:

   Dobry den!
   A v cem spatrujete to poruseni neutrality?

 5. Karel Kryl říká:

  Verka – „Spravkyne narodni domeny“. Hlasuji pro:)

 6. Michal říká:

  Jak Patrick řekl, tak učinil. Bez ohledu na české zákony. Byť násilí a urážky rozhodně neschvaluji, jsem přesvědčen, že porušení zákona nejde napravovat porušením jiného předpisu. A absolventka Policejní akademie to pak tady na blogu oslavuje. Docela by mě i zajímalo, jak ty peníze byly využity a jak konkrétně pomohly proti nenávisti.

 7. Věra Mikušová říká:

  Vážený pane Kame a Michale,

  K tématu se vyjadřujeme, protože zvyšování kultivovanosti českého internetového prostředí patří mezi naše dlouhodobé cíle. Na plnění tohoto cíle pracujeme mimo jiné i v rámci projektu Safer Internet v rámci kterého se snažíme budovat takové prostředí Internetu, kde se mají děti cítit dobře, a to bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a tak dále. Pokud se tedy někdo vyjadřuje velmi vulgárně, nenávistně ba dokonce výhrůžně směrem k dětem na základě výše uvedených znaků, nepovažujeme to za správné.

  Děkujeme za pochopení.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..