Děti v akci aneb Jak se hraje kybernetické pexeso v DDM Praha 9

Již delší dobu mě zajímalo, jak vnímají samy děti hru kybernetické pexeso, které vydalo sdružení CZ.NIC v rámci projektu Safer Internet na podzim loňského roku. Proto jsem se vydala druhý jarní den do Domu dětí a mládeže na Praze 9, na pobočku Černý Most, abych mohla sledovat, jak se děti ke hře kyberpexesa staví a jak je baví.

Pexeso je zaměřeno na hráče přibližně ve věku 9 – 14 let. Navštívila jsem tedy dva kroužky angličtiny (pro 4. – 5. třídu, pro 6. – 7. třídu). Nejprve jsem děti vyzpovídala, co na mobilu, tabletu či počítači nejraději dělají. Nepřekvapilo mě, že nejčastěji hrají hry, sledují sociální sítě nebo „chatují“ s kamarády. Poté se malí studenti angličtiny pustili do hry.

V průběhu hry se děti seznamovaly s novými pojmy z oblasti kybernetické bezpečnosti. Některé z nich je velice zaujaly jako např. anonymní okno, honeypot či zombie. Dále jsme diskutovali nad termíny, které byly některým dětem více známy jako např. virus, spam nebo řetězový dopis. Velmi mě však překvapila poměrně dobrá informovanost mladších žáků o pojmech, jenž jsou i mnoha dospělým dosud neznámé, a to grooming a sexting. Vzhledem k tomu, že děti velmi rády „chatují“, ať už v rámci řešení strategické hry nebo např. v diskuzi ohledně péče o domácí mazlíčky, je zde skutečně velké riziko, že v tomto virtuálním světě potkají „spřízněnou duši“, která pro ně ve finále znamená velké nebezpečí.

Líbilo se mi, že děti tématika kybernetické bezpečnosti zaujala a samy chtěly o jednotlivých rizicích diskutovat. I přestože si některými z nich nebyly jistí, pokusily se alespoň odhadnout jejich význam. Samy dokonce aktivně zmiňovaly konkrétní případy ze svého okolí, kdy někdo z kamarádů či rodičů čelil kybernetickému útoku. Na závěr jsme se dostali k tématu závislosti na mobilu – nomofobii (též jedna z kartiček pexesa). Starší žáci potvrdili, že na svém chytrém telefonu skutečně tráví poměrně hodně času a připustili jistou míru závislosti.

Na závěr bych ráda uvedla, že osvěty v oblasti kyberbezpečnosti není nikdy dost, zvlášť pokud se jedná o malé děti, které jsou ještě dosti zranitelné a s řešením problému si často nevědí rady. Kolegové Pavel Bašta, Věrka Mikušová, Jirka Průša a Katka Vokrouhlíková pořádají na toto téma pravidelná školení a přednášky, kdy žákům formou praktických příkladů představují hrozby na Internetu a radí jim, jak se jich vyvarovat, případně jak je co nejlépe řešit.

S Domem dětí a mládeže na Praze 9 již spolupracujeme druhým rokem, a to primárně na organizaci letního kybertábora.

Autor:

Komentáře (2)

  1. Milan Flegl říká:

    Článek je zajímavý. Dětské „kybernetické pexeso“ je dobrý nápad, jak poučit děti populární formou o možných rizicích při používání internetu. Piktogramy na kartičkách jsou názorné a vtipné. Blahopřeji.

  2. Ondřej Neumajer říká:

    Pexeso je fajn, používám ho při vzdělávání učitelů:-)

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..