Nový hardwarový projekt CZ.NIC

Jarní období je v posledních letech v CZ.NIC již tradičně doba startu zajímavých hardwarových projektů. V roce 2014 spouštělo sdružení distribuci prvních routerů Turris a v roce 2015 oznámilo spolupráci na projektu Turris Gadgets. I letos tomu není jinak a CZ.NIC se tentokrát rozhodl pro opravdu velký krok vpřed – vlastní procesor.

„Velká část našeho hardwarového vývoje je závislá na procesorech, které jsou na trhu dostupné. Bohužel v poslední době je v této oblasti situace na trhu neuspokojivá. Nabízená řešení nemají dostatečný výkon nebo jsou zase přemrštěně drahá a náročná na spotřebu. Samostatným problémem je pak bezpečnost – vidíme stále větší důraz na transparentnost zařízení i po hardwarové stránce a obavy z produktů čínské provenience a jejich možných špehovacích funkcí. Proto jsme se rozhodli pro vlastní plně otevřený vývoj,“ říká Ondřej Filip, ředitel sdružení.

Procesor, který je zatím vyvíjen pod kódovým označením Říp 1, má již konkrétní obrysy. Bude založen na 64-bitovém jádře ARM Cortex-A53, které nabízí velmi dobrý poměr mezi výkonem a spotřebou, doplněn bude o tři ethernetová rozhraní XFI umožňující přenosovou rychlost 10 Gbps, tři PCIe 3.0 rozhraní s plnou podporou pro NVMe a několik dalších běžných rozhraní. Protože procesor bude zaměřen především na síťové aplikace, byla největší pozornost věnována právě jejich optimalizaci. Největší novinkou tak bude akcelerační jednotka pro síťový provoz. Tu zatím sdružení vyvíjelo na programovatelných hradlových polích FPGA a v tuto chvíli ji převádí do podoby vhodné pro použití v čipu.

rip1

„Akceleraci síťového provozu nabízí ve svých čipech i další výrobci, ale náš koncept jde daleko dál. Bude tak výrazně snadnější využít akcelerační možnosti např. v routovacím démonu BIRD nebo je spojit s kryptografickou akcelerací jádra ARMv8 pro bezprecedentní výkon ve VPN aplikacích. Akcelerační jednotka bude navíc také plně open-source,“ dodává Bedřich Košata, vedoucí vývojového oddělení CZ.NIC.

V současné době má sdružení k dispozici finální prototypy celého čipu v FPGA a připravuje výrobu prvních kusů vlastního křemíku. Pokud půjde vše podle plánu, mohly by se procesory do masové produkce dostat na konci roku 2017. Pro budoucí produkty z řady routerů Turris se již počítá výhradně s využitím těchto procesorů.

Do budoucna pak sdružení počítá s dalším výrazným posunem v této oblasti. Pro budoucí verze se počítá i se zařazením  kvantové výpočetní jednotky. „Bude to trochu technologický oříšek, zejména pokud jde o minimalizaci. Zatím nám prototyp kvantové jednotky zabírá dvě sklepní místnosti v naší pražské centrále, dokonce jsme kvůli tomu museli i zrušit vinný sklípek. Věřím ale, že s trochou úsilí budeme mít příští jaro další novinku k představení,“ dodává Košata.

Autor:

Komentáře (11)

 1. David říká:

  Tak na toto jsem se „úspěšně“ nachytal, než jsem si po pár sekundách uvědomil, jaké je datum.. Škoda, že to je jen vtip :(

 2. Hub říká:

  Nazvete ho Kuříp 1 a mate i sponzora :-)

 3. Ocko říká:

  Až kvantovy pocitac ve sklepe me donutil zamyslet se nad datumem :)

 4. Jiří Novák říká:

  :-)
  Ale musím se přiznat, že chvilku jsem to i „žral“

 5. Luk říká:

  Tak já tomu pořád věřím :), už jsem i začal přemýšlet kde sehnat bližší specifikaci a jak by se to dalo použít :) a třeba i vyzkoušet v FPGA :)

 6. Luk říká:

  I když sem asi není open source :)

 7. Luk říká:

  I když arm asi není open source :)

 8. Adam říká:

  Téměř škoda že to je jen vtip :). Alespoň by češi byli ve světě zase o něco víc vidět…

 9. Bedřich Košata říká:

  Děkujeme za zájem všech, koho ta myšlenka zaujala. Zatím to bohužel nedává příliš smysl, ale kdybychom o tom občas nepřemýšleli, tak by nevznikl ani tento aprílový blogpost. Takže kdo ví, třeba jednou… ;)

 10. Vláďa říká:

  A mezinárodně by se to prodávalo jako RIP 1?

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..