Internet pro dříve narozené

Od roku 2012 se v CZ.NIC věnujeme internetovému vzdělávání široké veřejnosti prostřednictvím televizních pořadů. Zatím nejviditelnější aktivitou na tomto poli se stal osvětový seriál Jak na Internet. Ten formou dvouminutových zábavně-vzdělávacích spotů uváděných v hlavních televizních vysílacích časech vysvětluje základní principy fungování a správy Internetu a bezpečného chování na něm. Uplynulé čtyři roky daly vzniknout úctyhodným 110 dílům a po tomto zprvu těžko uvěřitelném počtu zpracovaných témat přichází na řadu nové neokoukané formáty, mnohem více přizpůsobené potřebám jednotlivých diváckých skupin. V této mírné změně kurzu hraje svou roli také v letošním roce aktualizovaná Koncepce sdružení kladoucí důraz na vzdělávání rizikovějších skupin uživatelů Internetu, jako jsou například senioři a mladí lidé.

Právě první zmiňované skupině – seniorům – je určen zbrusu nový televizní minipořad Nebojte se Internetu, který dnes vstupuje do vysílání České televize. Jde o desetidílný hraný sitcom, představující zralejší manželský pár Hálových řešící běžné životní situace. Milada (Dana Batulková), která po večerech navštěvuje počítačové kurzy, má nad svým mužem Karlem (Václav Kopta), který je tak trochu ňouma, vždy o něco navrch, alespoň pokud jde o věci spojené s Internetem. Ani Milada však o Internetu neví úplně vše, což je skvělá příležitost pro zapojení třetí postavy, speciálního hosta, který vždy Hálovým poradí a ukáže nejlepší způsob, jak se s danou internetovou zapeklitostí vypořádat. V roli hosta se vystřídá desítka známých českých herců v čele s Oldřichem Navrátilem, Matoušem Rumlem, Valerií Zawadskou, Kristýnou Leichtovou nebo Romanem Zachem.

Stopáž každé z těchto deseti epizod má více než šest minut a pořad je koncipován tak, že jeho první třetina je vysílána v televizi, zatímco pokračování příběhu může divák dokoukat online na stránce www.nebojteseinternetu.cz, kde jsou ke každému z témat k dispozici také rozšiřující materiály. Televizní část však dokáže existovat i samostatně, internetová část příběhu se tak stává určitým bonusem pro pozorného zvídavého diváka. Oproti seriálu Jak na Internet, při jehož přípravě bylo dbáno na co nejpřesnější formulace prezentovaných informací, tento nový seriál jde opačným směrem, tj. cestou co možná největšího zjednodušení, až na úroveň základních principů, tak, aby byla tato sdělení pro seniorního diváka lehce stravitelná. Jelikož sami nemáme se vzděláváním seniorů mnoho zkušeností, zapojili jsme do výrobního procesu odborníky z organizace Elpida, která se touto činností zabývá na full-time. Nutno podotknout, že právě díky této spolupráci se podařilo naše přirozené tendence naplnit stopáž co největším množstvím co nejpreciznějších informací efektivně usměrnit a dát tak vzniknout pořadu, který má šanci předmětnou cílovou skupinu skutečně oslovit a něčemu novému naučit. Kreativní stránku a produkci nového pořadu zajistila produkční společnost Frmol pod taktovkou režiséra Jiřího D. Nováka.

blog_z-nataceni_2

Vysílání seriálu Nebojte se Internetu začíná v pondělí 17. 10. 2016 v 19:58 na ČT1 (před hlavním večerním pořadem) epizodou na téma Mailová etiketa a končí 20. 12. 2016. Nové epizody budou uveřejňovány vždy v pondělí a v průběhu týdne budou ještě čtyřikrát reprízovány.

Nebojte se Internetu – přehled vysílacích časů:

 • pondělí na ČT1, cca 19:58,
 • úterý na ČT2, pásmo 22:3024:00,
 • středa na ČT1, pásmo 16:0017:00,
 • čtvrtek na ČT2, pásmo 20:0022:00,
 • neděle na ČT1, pásmo 10:0012:00.

 

Autor:

Komentáře (2)

 1. Ondřej Caletka říká:

  Úvodní epizoda je pěkná a zábavná, jen jí kazí ta vyloženě špatná rada v závěru – totiž že nevhodné přeposlané hromadné e-maily má uživatel nahlásit jako spam. To je totiž přesně to, co by uživatel dělat neměl. Pokud jde o zprávu kterou vědomě poslal jiný uživatel, pak nahlášení jako spam pouze poškodí funkci antispamového filtru.

  A pak ještě ta absence pátého pádu. To je nějaká umělecká licence?

 2. Ondřej Caletka říká:

  Díky, všiml jsem si, že video bylo upraveno a problematická pasáž byla odstraněna. Zábavnost pořadu tím vůbec neutrpěla.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..