CZ.NIC podporuje otevřené vzdělávání

Před nedávnem se CZ.NIC stal jedním z členů Aliance pro otevřené vzdělávání – skupiny jedinců a organizací, která v České republice podporuje otevřené vzdělávání. Aliance vznikla v polovině loňského roku z iniciativy mnoha odborníků, kteří se už delší dobu snaží o prosazování otevřeného vzdělávání v České republice.

A co to vlastně je to otevřené vzdělávání? Pojem, který je překladem původního anglického (open education), v sobě zahrnuje mnoho rozličných postupů a činností vedoucích k odstraňování bariér při vzdělávání. Nejvíce je tento pojem spojován se zveřejňováním výukových materiálů a jiných obsahů pod otevřenou licencí. Jde tedy nejen o to, aby byly zdarma, ale aby bylo možné jejich opětovné použití, revize, remix a redistribuce. Otevřené vzdělávání ale může znamenat i širší změny v kontextu vzdělávacího procesu. Například se jedná o kladení většího důrazu na zapojování žáků při aktivním vyhledávání informací a změny role učitele z autority přinášející moudrost na průvodce, který studentům pomáhá se v dostupných informacích orientovat.

Pod otevřenými vzdělávacími zdroji (OER) si můžeme představit například zdarma zveřejněné učebnice a jiné texty, hromadné otevřené online kurzy (MOOC – Massive Open Online Courses) nebo veškerý obsah Wikipedie; jedná se také o obrázky a fotografie. Ve všech těchto případech se z pravidla jedná o materiály pod nějakou z licencí Creative Commons. V České republice je otevřené vzdělávání v různých formách prosazováno již několik let. Tomuto tématu se věnuje řada odborníků nejen z pedagogické praxe. Kromě již zmiňovaných aspektů otevřeného vzdělávání se v současné době také hodně mluví o zapojování moderních technologií do vzdělávání. S nimi totiž dochází k obrovskému rozšíření možností, jak získávat informace a učit se téměř kdykoliv a odkudkoliv.

I u nás v CZ.NIC podporujeme tento koncept, a to například vzdělávacím pořadem Jak na Internet nebo zdarma dostupnými knihami z Edice CZ.NIC. Tématu otevřeného vzdělávání se také věnujeme při vývoji aplikace Tablexia – tréninku kognitivních funkcí pro děti s dyslexií určeného pro tablety.

V loňském roce se Česká republika zapojila do mezinárodní události
Open Education Week, během níž na mnoha místech po celém světě probíhaly akce na podporu otevřeného vzdělávání. U nás při této příležitosti vznikla série přednášek věnujících se různým formám a možnostem otevřeného vzdělávání. Za CZ.NIC jsme v jedné z přednášek představili právě aplikaci Tablexia. A právě skupina podporovatelů těchto aktivit poté iniciovala vytvoření Aliance pro otevřené vzdělávání. Její členové se podíleli také na tvorbě charty otevřeného vzdělávání, která definuje základní principy aliance. Více o tématu najdete na stránkách http://otevrenevzdelavani.cz/.

Autor:

Komentáře (5)

 1. Petr říká:

  Opravdu jsou ty funkce ognitivní a ne kognitivní? Nepsal ten text náhodou nějaký dyslektik :o)

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a děkuju za upozornění.

   Chyba vznikla při úpravě textu. Už je to správně.

   Omlouvám se.

   Vilém Sládek

 2. Radek K. říká:

  Zajímavý koncept to je. Ale myslím si, podle toho co jsem na jednom z vašich kurzů slyšel hovor pana přednášejícího (Počítačová bezpečnost prakticky) s jedním posluchačem, že CZ.NIC je hodně pokrytecké. CZ.NIC nenabízí kurzy zdarma. Dvoudenní kurz za skoro 5 000 Kč není zdarma. Navíc i po přednášejících chcete, aby práci dělali zadarmo. Kolega si kurz nahrával, tak ten velmi zajímavý hovor najdu, vystřihnu a dám vám to k poslechu na YouTube.

  • Pavel Bašta říká:

   Dobrý den, domnívám se, že se jedná o nedorozumění. V článku se hovoří o pořadu Jak na Internet, či knihách z Edice CZ.NIC, které jsou k dispozici zdarma široké veřejnosti. Pochopitelně jak výroba zmiňovaného pořadu, tak příprava knih do Edice něco stojí a přesto v rámci osvěty jsou tyto produkty volně dostupné. O akademii není v článku nikde řeč. V jejím rámci jsou poskytovány vysoce odborné kurzy, jejichž příprava a realizace také rozhodně není zdarma. Kromě samotného vybavení učebny a práce lektorů, kterou bychom mohli věnovat něčemu jinému je potřeba počítat i s časem a prostředky, které příprava a realizace takovéhoto kurzu zabere. Po započítání těchto položek je cena odpovídající. Navíc například studentům poskytujeme na tyto kurzy výraznou slevu. Závěrem bych Vás rád upozornil, že jsem Vašemu kolegovi neposkytl souhlas s pořizováním záznamu a nepřeji si, aby byl někde uveřejněn.

 3. David Růžička říká:

  Edice CZ.NIC je super a díky za ni!

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..