Katalog routerů po třech letech fungování

Katalog routerů, který si klade za cíl poskytovat informace o dostupných domácích routerech zejména s ohledem na podporu moderních technologií, je tu s námi již od roku 2012 a za tu dobu jsme otestovali přes 50 zařízení. Každý rok se snažíme přidávat informace o nových routerech. Letos proběhlo již druhé kolo, ve kterém bylo přidáno dalších sedm zařízení.

Trochu smutnou zprávou je, že z těchto sedmi testovaných zařízení pouze jedno dosáhlo na pečeť CZ.NIC a to konkrétně D-Link DIR-655. V části hodnocení IPv6 získal téměř plný počet bodů a ztratil pouze v další funkcionalitě, kde ho o body připravila chybějící podpora novějších Wi-Fi standardů. Podporu IPv6 nabízel ještě router TP-Link Archer C20. Podpora sice není pro tak širokou paletu podporovaných technologií, ale absence IPv6 firewallu je z našeho pohledu zásadní. Další body ztratil tento router za pouze 100 Mbps porty. Zvláštní to kombinace s Wi-Fi standardem 802.11 ac s rychlostí atakující 1 Gbps. Tento nešvar jsme pozorovali už u zařízení s Wi-Fi 802.11 n a s novým standardem se zdá nepoměr mezi rychlostmi ještě zvláštnější. V aktuálním kole se to týká například i routeru Tenda F1201.

V letošním roce se nám podařilo získat a otestovat celkem 11 zařízení. Zároveň jsme povýšili naše testovací zázemí na podporu standardu 802.11 ac. Vývoj jde však dále a i my musíme držet krok, proto již testujeme zařízení s podporou MU-MIMO a další karty s podporou nejnovějších standardů. S každou novou technologií se však ukazuje, že pro mnoho výrobců se jedná jen o lákavou samolepku na obal, ale skutečné zlepšení pro uživatele je minimální. Také situace na poli IPv6 vypadá stále velmi podobně jako v době, kdy jsme s testy začínali. Kdo podporu měl tehdy, má ji i dnes. Kdo jí neměl, začal ji v lepším případě nabízet u svých dražších modelů. Trh ale zároveň stále chrlí velké množství levných routerů, které podporu IPv6 opomíjejí.

Evergreenem  jsou dotazy na zařízení Mikrotik. Do testů zařazujeme jen routery zapůjčené na testy od distributorů a prodejců, což se nám u výrobků firmy Mikrotik nepodařilo získat. Vzhledem k častým dotazům jsme ale ochotni udělat výjimku. Pokud by se našel někdo, kdo by si přál mít výsledky pro zařízení za aktuální nabídky Mikrotiku a půjčil nám hardware na dva týdny , zařadíme i tato zařízení do katalogu. Ještě jedno důležité upozornění, každý test začíná i končí restartem do továrního nastavení.

Autor:

Komentáře (6)

 1. Václav Pávek říká:

  mohu zapůjčit Mikrotik RB433AH + R52Hn

 2. Ikk říká:

  Mou nabídnout:
  RB493G + 2x Mikrotik R52n-M
  RB951-2n
  RB941-2nD
  RB2011UiAS-2HnD-IN

  Případně bych dokázal někde na síti najít: CRS125-24G-1S-IN :)

 3. Petr Černohouz říká:

  Napošte mi prosím na katr@labs.nic.cz abychom domluvili detaily. Rád tyto routery otestuji a přidám do katalogu
  Děkuji
  Petr Černohouz
  Laboratoře CZ.NIC

 4. Aleš říká:

  Chtěl bych se zeptat jak provádíte dané testy , jakými programy atd.

 5. Marek říká:

  Dobrý den. Už vám někdo ze zmiňovaných zapůjčil Mikrotik na otestování?
  Stále čekám na výsledky. Děkuji

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..