Proč vyvolává blížící se expirace domény takovou akci?

Často se nás zákazníci ptají, proč před zrušením domény zasíláme tolik upozornění, proč voláme a navíc píšeme dopis.

V případě, že u registrátora platnost domény včas neprodloužíte, zasíláme Vám automatické upozornění o expiraci domény. První e-mail obdržíte v den expirace domény (tj. den, do kterého je doména zaplacena) a další při jejím vyřazení ze zóny (nastává 30 dní po expiraci a znamená např. vypnutí stránek, e-mailů apod.). Přibližně 10 dní před zrušením od nás také dostanete dopis. Posledním e-mailem Vás již informujeme o samotném zrušení, které nastává 61. den po expiraci – toto zrušení už je však skutečně neodvratné. Pokud se nás tedy v tomto okamžiku zákazník zeptá, jak má platnost domény prodloužit, můžeme mu již jen nabídnout možnost opětovné registrace dané domény (pokud bude volná), a to u kteréhokoli registrátora. Situace s sebou však přináší riziko, že si doménu stihne registrovat někdo dříve.

Abychom se takovým situacím, které nejsou příjemné ani jedné straně, vyhnuli, přistoupili jsme již před několika lety k aktivnímu informování majitelů domén či osob uvedených jako kontaktní.

Pokud na svých stránkách máte jiný e-mail než ten, který evidujeme v centrálním registru, může se stát, že od nás obdržíte několik dnů před vyřazením domény e-mail, v němž Vám přinášíme informaci, že k prodloužení platnosti domény Vaším registrátorem zatím nedošlo. Zároveň v textu uvádíme kompletní kontakt na tohoto registrátora, abyste situaci v případě zájmu o doménu mohli řešit.

V případě, že o doménu zájem nemáte, stačí zprávu ignorovat (ke zrušení dojde automaticky) nebo nás při tomto, případně před tímto, krokem informovat, že si přejete doménu zrušit. Poté Vás ohledně této domény již aktivně nekontaktujeme, přijdou Vám pouze automatická upozornění e-mailem a zmiňovaný dopis. Pozor, ani ten nakonec nemusíte nutně obdržet: Pokud u svých domén máte jako kontakt držitele nastaven validovaný účet mojeID, můžete si v Doménovém prohlížeči na www.domenovyprohlizec.cz v záložce Můj kontakt nyní nově zasílání dopisů vypnout.

Jestliže ani po těchto krocích neobdržíme žádnou zprávu o tom, že doménu zamýšlíte zrušit, přistupuje se několik dnů před zrušením domény ještě k aktivnímu telefonickému kontaktování. Jedná se o volání na česká a slovenská telefonní čísla. Pokud držitel telefon v registru uveden nemá, voláme na telefon administrativního kontaktu. V případě, že ani ten telefon neuvedl, snažíme se dovolat na číslo, jež bylo možné nalézt na Vaší prezentaci. V tomto hovoru pouze krátce ověřujeme, zda jste byli o plánovaném zrušení informováni, popřípadě Vám předáme kontakt na registrátora. Nemusíte se bát, že Vás budeme k něčemu přemlouvat nebo zdržovat.

A proč se snažíme zasílat další e-mail a navíc Vám telefonujeme? Odpověď je jednoduchá. Může se totiž stát, že se o blížícím zrušení domény jinak nedozvíte. Můžete mít staré, již neplatné údaje, a to jak v záznamech u svého registrátora, tak i u nás v centrálním registru. A na nesprávnou adresu (ať už mailovou nebo poštovní) se vám nedopíšeme ani my. Další příčinou mohou být třeba delší dovolené nebo prostě na prodloužení platnosti ve shonu zapomenete. Nadstandardní kontaktování tedy sleduje Vaše zájmy.

Zuzana Gonšenicová

Autor:

Komentáře (4)

 1. Andrea říká:

  Moc pěkný článek :) Určitě je přínosem :)

 2. Daniel říká:

  Já tento Váš přístup kvituji s povděkem. Raději být vícekrát upozorněn, než vlastní chybou o doménu přijít. Za mě osobně tedy poděkování za takový přístup!

 3. Pavel říká:

  Tohle je sice všechno pěkné, ale chybí tomu i způsob, jak tuhle všechnu avizaci vypnout. Já třeba teď expiruji úmyslně jednu doménu a nevím, jak to jednoduše dát vědět. Takže všechny tyhle nákladné akce proběhnou zbytečně.

 4. Zuzana říká:

  Dobrý den, Pavle, v Pravidlech registrace, se kterými držitel souhlasí už při registraci kontaktu, se odkazujeme hlavně na článek 22, který pojednává o vzájemné komunikaci mezi sdružením a držitelem. Jsou i jiné možnosti, můžete plánované zrušení předem nahlásit a zasílaná upozornění ignorovat, ke zrušení dojde tak jako tak, pokud za doménu nezaplatíte.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..