Chci také tu vaší kartičku!

Služba mojeID slouží k přihlašování na různých jiným službách na Internetu. Mezi uživateli naší služby najdeme jak ty aktivní, kteří přihlášení použijí několikrát denně, tak i ty pasivnější, kteří se přihlásí ke své oblíbené službě třeba jednou za několik měsíců. Je to způsobeno také  tím, že mnoho internetových služeb implementuje trvalé přihlášení a pokud se do nich přihlásíte jednou, můžete zůstat přihlášeni až do doby, než se vám rozbije počítač a budete ho muset přeinstalovat. Ponechme stranou bezpečnostní aspekty takového trvalého přihlášení, vždy je to osobní rozhodnutí uživatele a ten si musí být souvisejících rizik vědom. Z našeho pohledu to znamená, že to vlastní přihlášení do své oblíbené služby prostřednictvím mojeID uživatel provede velice zřídka. Často se tak na naši zákaznickou podporu obracejí uživatelé, kteří najednou zjistí, že by službu rádi použili, ale už si nepamatují své uživatelské jméno. Sdělování takových informací je samozřejmě ošidné a vyžaduje nějaké další způsoby ověření, abychom si byli jistí, že mluvíme se správným člověkem.

Tento problém jsme se rozhodli minimalizovat vytvořením speciální kartičky s uživatelským jménem, kterou si uživatel strčí do peněženky k ostatním kartám a až bude nejhůř tak ji vytáhne. Abychom ale neplýtvali prostorem v uživatelově peněžence, pokusili jsme se přidat na kartičku i další informace, které nám dávají smysl. Z přední strany kartičky jsme proto udělali jakousi vizitku a kromě uživatelského jména tam přidali i skutečné jméno a email v textové podobě. Pro fanoušky moderních technologií je tato informace doplněna o QR kód, který obsahuje uživatelovu vizitku v elektronické podobě. Pokud vašemu kamarádovi chcete předat informace o sobě, stačí aby on nasměroval svůj chytrý telefon s fotoaparátem na tuto kartičku a aplikace v telefonu již zajistí uložení vizitky do jeho adresáře. V tomto strojovém kódu je kromě e-mailu, také telefon – když už se informace ukládá do telefonu, tak ať vám kamarád může i zvolat.

Na druhou stranu kartičky jsme umístili formulář, do kterého si může uživatel vyplnit některé informace užitečné v případě, že by se dostal do nesnází, které jsou horší než zapomenuté uživatelské jméno. Pokud například u autonehody zdravotník najde ve vaši peněžence kartičku s informací o vaši krevní skupině, může vám to i zachránit život. Sadu tísňových informací na druhé straně doplňuje telefonní číslo, které je třeba zavolat v případě, kdy se do takové situace dostanete, ale ještě naštěstí můžete používat telefon.

mojeid-card

Pro distribuci této kartičky jsme využili dopis s kódem PIN3, který posíláme každému uživateli mojeID na jeho korespondenční adresu při založení účtu. Tento dopis jsme v druhé polovině loňského roku celý zrevidovali, zpřehlednili jsme návod jak zadat PIN3 a dokončit plnou identifikaci uživatele a přidali jsme tam právě zmíněnou kartičku. Stále ale máme zhruba polovinu uživatelů, kteří PIN3 nevyplní. Může to být tím, že jim dopis nedojde, třeba protože udělal uživatel překlep při vložení adresy, nebo dopis možná stihnl břeclavský osud. První případ jsme se již loni pokusili vyřešit tím, že jsme do mojeID implementovali znovuzaslání dopisu při změně korespondenční adresy. Druhý případ může pomoci vyřešit nově přidané tlačítko na znovuzaslání PIN3. V souvislosti s ověřením korespondenční adresy bych rád zdůraznil, že stále běží kampaň pro držitele domén a tedy pokud máte doménu a váš mojeID kontakt držitele nemá ověřenou korespondenční adresu, stačí si některým z uvedených způsobů nechat znovuzaslat dopis, PIN3 vyplnit a získáte flashku a možná IPad :)!

pin3

Ale zpátky k naší kartičce. Samotné nás překvapilo, jaký o ni je zájem. Jelikož jsme ji zasílali jen novým uživatelům, psali nám stávající uživatelé, že by ji chtěli také. A ti, kteří ji jednou dostali, nám psali, že by chtěli novou, protože si změnili e-mail nebo proto, že ji ztratili. Nečekali jsme to a tak jsme toto řešili manuálně, což samozřejmě jde zvládat jen do určité míry. A protože zájem neustával, nasadili jsme tento týden do editoru profilu tlačítko, pomocí kterého si může každý uživatel mojeID vygenerovat kartičku sám. Takže vážení uživatelé mojeID toužící po kartičce, nevolejte, nepište, klikejte ;).

kard

Autor:

Komentáře (7)

 1. MKJ říká:

  Ještě hezčí by bylo, kdyby jste k validovanému účtu přidali osobní kvalifikovaný certifikát. Údaje máte, důvěryhodní jste…

 2. AleTic říká:

  Má pravdu předsedo, má pravdu s tém certifikátem!

 3. Jan říká:

  Pravda, certifikat by byl velice primovni!

 4. Petr Havel říká:

  Také se přimlouvám k osobnímu certifikátu.

 5. ondrg říká:

  Též se přimlouvám za certifikát.

 6. Michal Hanzlík říká:

  O kartičku si určitě zažádám.
  A ten certifikát není vůbec špatný nápad. Myslím, že většina uživatelů mojeID je technicky znalá/zdatná a takový certifikát určitě využije nejen pro podpis, ale i například i k doménám.

 7. Michal Vašíček říká:

  Certifikát je určitě perfektní nápad! Kartičku jsem objednal o víkendu, tak snad už dnes dorazí.
  BTW: Nejde tu odeslat komentář pomocí CTRL+Enter.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..