Březen přinese nová Pravidla registrace a nový systém alternativního řešení sporů

V prosinci 2013 Nejvyšší soud České republiky (NS) zrušil rozhodčí nález vydaný v r. 2007 Rozhodčím soudem při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR (RS) ve sporu o doménové jméno. Jako důvod uvedl nedostatek pravomoci RS, neboť dle NS způsob, kterým je v současnosti uzavírána rozhodčí smlouva, není v souladu s platným právem.

S rychlostí, s jakou funguje „život“ v prostředí Internetu, ostře kontrastuje doba trvání soudního sporu u obecného soudu (cca 3 roky). Snažili jsme se proto najít řešení, které bude stabilní, důvěryhodné, pochopitelně v souladu s platným právem a zároveň zachová možnost, jak se snadno a účinně domoci svých práv.

Výsledkem důkladných interních i externích analýz, konzultací a seminářů je rozhodnutí zavést v ccTLD .cz alternativní řešení sporů v takové podobě, jako je známo z jiných zahraničních registrů, řešení podobné pravidlům ICANN (UDRP) či právu EU (.doména .eu).

Od března tohoto roku tedy vstupují v platnost nová Pravidla registrace doménových jmen, jejichž součástí se jako příloha č. 3 stávají úplně nová Pravidla alternativního řešení sporů. Právě s ohledem na fakt, že základní principy řešení sporů podle těchto Pravidel jsou velmi podobné právě principům známým z UDRP a ADR.EU, bude možné využít znalostí a zkušeností rozhodců (dle Pravidel „expertů“) získaných právě v těchto řízeních. A to i proto, že online platformu, na které budou spory probíhat, bude na základě dohody se sdružením i nadále spravovat RS, tedy subjekt, který je nejen stálým rozhodčím soudem dle zákona, ale především sudištěm pro spory o doménová jména .EU a řadu dalších TLD.

Řízení podle nových Pravidel ADR nebude rozhodčím řízením ve smyslu zákona o rozhodčím řízení (tj. 216/1994 Sb.), což znamená zejména to, že je možné v něm nárokovat pouze zrušení registrace domény nebo její převod, nikoliv další nároky, typicky náhradu škody. Toto řízení, ať již probíhající či ukončené také nepředstavuje překážku litispendence (tedy probíhajícího řízení ve stejné věci) či věci rozhodnuté. Jinými slovy, v průběhu řízení či po jeho ukončení je možné se s týmiž nároky obrátit na obecný soud. Rozhodnutí bude vykonáváno sdružením CZ.NIC, ale ne dříve než 15 dnů a ne později než 30 dnů ode dne, kdy rozhodnutí obdrží. Upozorňuji také, že současně se zahájením tohoto řízení nedochází k blokaci doménového jména, takže navrhovatel musí, chce-li aby držitel během řízení nepřevedl doménu na jinou osobu, požádat o blokaci dle čl 20 Pravidel registrace (formulář k dispozici zde). Nařízení předběžného opatření v případě tohoto řízení totiž nepřipadá v úvahu (zaniklo by totiž ze zákona – § 77 odst. 1 písm. a) občanského soudního řádu).

Pro zájemce je k dispozici možný postup řešení sporů, který již zohledňuje nový systém ADR.

V souvislosti s novou úpravou alternativního řešení sporů proběhly i zásahy do základního textu Pravidel registrace doménových jmen v ccTLD .cz. Ty se týkají především změn v užívaných pojmech a postupech souvisejících s alternativním řešením sporů a v nich vydávaných rozhodnutí a zohlednění skutečnosti, že nová Pravidla alternativního řešení sporů nebudou separátním dokumentem, ale součástí Pravidel registrace, což má dopad na vyjadřování souhlasu s tímto dokumentem – doposud bylo potřeba odsouhlasit (nejčastěji odklikem v průběhu registračního procesu u registrátora) dokumenty dva.

Nový způsob alternativního řešení sporů bude pochopitelně závazný pro ty držitele doménových jmen, kteří prodlouží platnost své domény po datu účinnosti nových Pravidel či si po tomto datu zaregistrují novou doménu.

Závěrem pevně doufáme, že nový způsob řešení sporů bude sloužit alespoň stejně tak dlouhou dobu, jako ten dosavadní, který tu s námi byl přes 10 let, a za jehož trvání bylo Rozhodčím soudem, resp. jeho rozhodci, rozhodováno ve více než stovce sporů.

Autor:

Komentáře (4)

 1. Tomáš říká:

  Prosím o informaci, jaké jsou možnosti, když jsem byl vlastníkem domény s totožným názvem mé firmy a doména mi expirovala. V den expirace si ji zaregistroval jiný soukromý subjekt, který za prodej domény požaduje nemalou částku. Evidentně byla zakoupena ke spekulaci. Prosím o info, zda je nějaký nárok z titulu vlastnictví názvu, který je totožný s názvem firmy, která je právnickou osobou. Pokud ne, pomůže případně registrace ochranné známky?

 2. Haryson říká:

  A kolik za to chce? Za mě to vyřešil právník, ale bylo to na delší dobu a taky to něco stálo..

 3. x říká:

  dnem expirace neprichazite o sve domenove jmeno a nemuze vam jej nikdo vyfouknout. Domena po expiraci spadne do ochrane lhuty kdy v prvni fazi bude vyrazena z DNS (sice nefunkcni ale stale vase) a az v dalsi fazi bude uvolnena pro dalsi prodej. Je tedy dostatek casu si ji prodlouzit i po expiraci. Ten kdo je lajdak a ignoruje notifikace at uz od registratoru pripadne od cznic, tak at se nedivi. Muze si za to jen a jen sam

 4. lomix říká:

  O doménu příjdete přesně dva měsíce po expiraci… 1. měsíc po expiraci dobíhá platnost DNS, druhý měsíc nefunkční DNS ale pořád Vaše. CZ.NIC navíc běžně posílá upozornění, jak emailem, v další fázi papírovým dopisem na adresu v registru, tak mnohdy i telefonáty, takže možností jak se dozvědět včas nutnost prodloužení je vícero.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..