Falešné výzvy k prodloužení registrace – trestní oznámení a jak se k němu připojit

Sdružení CZ.NIC podalo dne 8. 9. 2014 trestní oznámení ve věci falešných e-mailových výzev k zaplacení ceny za prodloužení registrace doménových jmen, které byly rozeslány klientům několika registrátorů. Ve všech případech, o kterých se sdružení dozvědělo, bylo registrátory potvrzeno, že takové výzvy jimi nebyly odeslány a bankovní účty ve výzvách uvedené těmto registrátorům nepatří.

Ti, držitelé doménových jmen, kteří na základě takové výzvy provedli úhradu, se mohou k trestnímu oznámení připojit, a to dopisem (či datovou zprávou, samozřejmě) zaslaným na Obvodní státní zastupitelství Praha 3, kam byla věc postoupena, č. j. 2 ZN 1937/2014.

V dopise oznamujícím připojení k trestnímu oznámení výše uvedeného č. j., kromě svých údajů a skutečnosti, že se připojujete k trestnímu oznámení podanému sdružením CZ.NIC, z. s. p. o. dne 8. 9. 2014, uveďte samozřejmě také důvody, proč se připojujete (popište situaci, ke které došlo; uveďte, že Vám vznikla škoda, tu je třeba vyčíslit a doložit) a závěrem doplňte, že žádáte o vyrozumění o učiněných úkonech. Obecný návod k podání trestního oznámení na státním zastupitelství je k dispozici na internetových stránkách Nejvyššího státního zastupitelství. Zde najdete náš vzor, který můžete použít – nezapomeňte provést úpravy a doplnění textu.

Aktualizace, 26. 11. 2014: Věc byla znovu postoupena. Z důvodu společného řízení jsou další úkony v této věci prováděny PČR SKPV ÚO Pardubice, OHK, Na Spravedlnosti 2516, Pardubice, por. Ing. Lenka Hořčičková, č. j. KRPE-75723/TČ-2014.

Autor:

Komentáře (6)

 1. V. Mlich říká:

  Taky jsme to po návratu z dovolené mimo civilizaci našli v mailu a automaticky podali převodní příkaz. Ale když jsme večer zapli televizi, zrovna tam o tom mluvili, tak jsme příkaz zrušili, naštěsti byla splatnost pozdější. Tak se asi nepřidám, i když bylo namále.

 2. Zuzana Durajová říká:

  Ano, můžete se připojit také (čímž zvýšíte pravděpodobnost, že bude-li pachatel dopaden, dojde také k potrestání) – podvod je trestný už ve stadiu přípravy, v tomto případě došlo k pokusu. Čili jen stačí v příslušné části vzoru upravit text ve smyslu, že se domníváte, že došlo ke spáchání trestného činu dle § 209 TZ ve stadiu pokusu, přičemž pokud by došlo k úhradě (= dokonání trestného činu), vznikla by Vám škoda XYZ Kč. Pěkný den.

 3. Martina Wolfová říká:

  Dobrý den,
  také jsem tento email dostala a ihned zaplatila. Naštěstí se mi platba vrátila z důvodu neexistujícího účtu. Již se mi to stalo s exekutorskou firmou a nyní i s doménou. Za chvilku se budu bát platit faktury, které mi přijdou, abych nenaletěla. Nějak se to rozmáhá. Pěkný den.

 4. Zuzana Průchová říká:

  Aktualizace kontaktu pro připojení se k trestnímu oznámení:

  Obvodní ředitelství policie Praha III, Trousilova 1121/3, Praha 8
  por. Mgr. Lucie Klimánková
  tel. 974 858 848
  č.j.: KRPA-381203/TČ-2014

 5. Robin Karel Popper říká:

  Asi jsem blb, ale ten ZIP po rozbalení neumím co tam je otevřít :-(
  Mám tam adresáře:
  Configurations2
  META-INF
  Thumbnails
  a pak soubory:
  content.xml
  layout-cache
  manifest.rdf
  meta.xml
  mimetype
  settings.xml
  styles.xml
  Ve OpenOffice neumím otevřít :-(

 6. Robin Karel Popper říká:

  Aha, už umím. musel jsem v OpenOffice otevřít onen ZIP, protože IE ODT uložil jako ZIP. Tak to by mne fakt nenapadlo. Omlouvám se

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..