Přednost registrace doménového jména před ochrannou známkou a obchodní firmou

Ne, nelekejte se titulku, svět se nezačal otáčet obráceně – ochranná známka ve vztahu k nejen doménovým jménům pochopitelně neztratila nic ze svého významu. Totéž platí o obchodní firmě.

To však nemusí platit zcela bezvýhradně, a to v případě, kdy dojde ke kolizi znění ochranné známky či obchodní firmy s doménovým jménem, které bylo zaregistrováno dříve, než byla registrována ochranná známka či byla založena právnická osoba vystupující pod stejnou obchodní firmou.

Jak správně připomněl Vrchní soud v Praze ve svém rozhodnutí sp. zn. 3Cmo 62/2013 – 174, vlastník ochranné známky má výlučné právo takovou ochrannou známku používat ve spojení s výrobky a službami, pro které je zapsána a nikdo další bez jeho souhlasu nesmí v obchodním styku užívat shodné označení, u něhož existuje z důvodu shodnosti či podobnosti pravděpodobnost záměny na straně veřejnosti, včetně pravděpodobnosti asociace mezi označením a ochrannou známkou. V této souvislosti ale Vrchní soud také zdůraznil, že vlastník ochranné známky je v obchodním styku povinen strpět užívání shodného nebo podobného označení, pokud práva k tomuto označení vznikla před podáním přihlášky a užívání označení je v souladu s právem ČR. V rozhodovaném případě práva k doménovému jménu vznikla před podáním přihlášky ochranné známky a jeho držiteli tudíž svědčí právo předchozího uživatele. Je třeba zdůraznit, že držitel předmětné označení doménového jména zvolil a užívá je v souladu s dobrými mravy soutěže a právem ČR.

Soud navíc konstatoval, že tím, že si držitel registroval doménové jméno dávno (cca 12 let) před tím, než žalobce v uvedeném sporu nabyl práva k ochranné známce a obchodní firmě, nemůže mu být v okamžiku registrace přičítána zlá víra. Vrchní soud tedy dovodil, že pokud není v rozporu s dobrými mravy a právními předpisy znění tohoto doménového jména, není užíváno jako obchodní firma či ochranná známka, pak jeho užíváním nedochází k zásahu do mladších práv žalobce a není možné takové jednání ani klasifikovat jako nekalosoutěžní.

Dalším důležitým momentem je rovněž skutečnost, že v průběhu trvání registrace došlo k převodu doménového jména na jiného držitele, vůči němuž byl právě spor veden. I s tím se Vrchní soud (ale před ním i soud I. stupně) vypořádal a uzavřel, že ani tento nový držitel nemohl být ve zlé víře, protože ta nebyla dána už u původního držitele. Nový držitel, jako právní nástupce původního, tedy rovněž drží doménové jméno oprávněně (a to i z pohledu uplatněných práv k později registrované ochranné známce a zapsané obchodní firmě).

V neposlední řadě pak doménové jméno, které je tvořeno obecným slovem a koncovkou .cz, není možné spojovat jen se službami, které jsou poskytovány žalobcem (vlastníkem ochranné známky a práv k obchodní firmě).  

To je jistě potěšitelná zpráva pro ty, kteří mají dávno registrovanou svoji doménu a o pár let později se objevil subjekt s totožným názvem či produkty, které nabízí. Ovšem pozor, o dobré víře rozhodně nelze mluvit v případě, kdy dojde k registraci doménového jména shodného či zaměnitelného s ochrannou známkou nebo obchodní firmou dříve, než jsou zaregistrovány (zapsány), ovšem fakt, že daný vlastník práv existuje či se dokonce připravuje vstoupit na trh (český) je dostatečně znám. K tomu se vyjádřil opět Vrchní soud v Praze ve svém dřívějším rozhodnutí ve známém rozhodnutí ve věci domény „tpca.cz“ (3 Cmo 318/2006). Držitel v tomto případě nejen, že doménu registroval v den, kdy bylo v médiích oznámeno, že se automobilka chystá vstoupit na český trh a pod jakým názvem, ale navíc po registraci nabídl doménu k prodeji a po nezdaru vyjednávání o ceně na webových stránkách na doméně umístěných začal provozovat služby nabízející přístup k pornografickému materiálu a zároveň bylo na stránkách umístěno logo využívané automobilkou.

Autor:

Komentáře (17)

 1. Michal Tůma říká:

  Dobrý den vážená paní Durajová, děkuji za článek. Chtěl bych se zeptat, jak byste posoudila teoretický spor společnosti Kočka, s.r.o. (zal. 1993) vs. držitel domény Kocka.cz (reg 2000). Reaguji tedy na informaci, že název společnosti je cestou k získání později registrované domény. Domnívám se, že to držitele domény silně znevýhodňuje. V OR najdete plno společností „zajímavých názvů“, které jsou zapsány dávno předtím, než vůbec vznikla možnost registrace domén. Děkuji za reakci.

  • Wladass říká:

   Tady jde o to, že slovo „kočka“ nikdy neschválí jako ochrannou známku, takže držitel kocka.cz může být naprosto v klidu.

 2. Jiří říká:

  Myslím, že dotaz směřoval spíše k ochraně firmy Kočka s.r.o. (nikoliv k ochranné známce Kočka).

 3. Viktor říká:

  Dobrý den,
  nevíte prosím jak je to s doménou .info? Zaregistroval jsem totiž doménu ZETOR.info. Narovinu přiznávám že jsem doufal že by se dala za nějakou tu korunu prodat. Vztahuje se ochranná známka i na koncovku .info? Děkuji předem za odpověď.

 4. Zuzana Průchová říká:

  Samozřejmě, že vztahuje. Jestli použijete cizí OZ, je jedno, jestli se tak stane pod libovolnou doménou nebo na obalech Vámi vyráběných čokoládových tyčinek (například).

 5. Checht říká:

  K vyjádření uživatele Wladasse… proč by slovo kočka nemohlo být ochrannou známkou? Pokud bude tento výraz použit nikoli typicky ve spojení s popisností – např. výrobky pro zvířata, potravinami pro ně, tak může být naprosto s přehledem ochrannou známkou (jako přirovnání uvede Apple pro PC).

  K dotazu uživatele Viktora: (zetor.info) – ochranné známky sestávající se z doménového jména jsou z hlediska známkového posuzována pouze ve vztahu k části „uprostřed“, části http://www., .cz, .info a další koncovky domén jsou z hlediska tohoto zákona tzv.nechranitelnými prvky. Navíc v případě takto všeobecně známé značky může být užívání této domény pro shodnou oblast produktů a služeb bráno jako poškozování či parazitování na značce… a je zde zjevná účelovost.

 6. LIbor říká:

  Dobrý den,

  chtěl bych se Vás zeptat – mám doménu na které bych chtěl udělat stránky.
  V budoucnu pokud by se to rozjelo, tak bych podle domény chtěl pojmenovat firmu.
  Je nějaké možnost si tento název zaregistrovat aby ho nikdo jiný nemohl použít? Vím že to jde řešit taložením s.r.o. nebo ochrannou známkou. To jsou ale na začátek drahá řešení. Neexistuje něco levnějšího? Děkuji

 7. Zuzana Průchová říká:

  Pokud budete název aktivně používat a budete schopen to zdokladovat, tak můžete těžit z ochrany tzv. nezapsaného označení, např. máte možnost podat námitky proti pozdějšímu zápisu ochranné známky (podmínky ovšem viz zákon o OZ). Jednoznačně tak stále platí, že nejsilnější ochranou je právě ochranná známka.

  • Petr Výskoky říká:

   Dobrý den,

   zdokladovat, je myšleno doložit účtenky za zaplacení domény. Nebo že název byl uváděn někde na fakturách při prodeji?

  • Zuzana Průchová říká:

   Především tak, že název byl aktivně používán při propagaci Vašich produktů. Úhradu za doménu může provádět i jiná osoba, než její uživatel/držitel a to i bez toho, aniž by chtěla mít k doméně vztah držitele (např. reklamní agentura).

 8. Otakar Hobza říká:

  Dobrý den, já nyní řeším poměrně zapeklitý problém s mojí registrovanou ochrannou známkou GAMEE. Zaregistroval jsem si doménu GAMEE.CZ , pak jsem si zaregistroval ochrannou známku a v momentě, kdy to vyšlo na nástěnce, tak podala námitku protistrana. Ta má webovou aplikaci GameeApp, kterou nabízí a nařkla mě ze zlého úmyslu. Přitom nemá žádnou webovou stránku a to dokonce ani gamee.com, gamee.sk, gamee.eu….O ochrannou známku projevila zájem až po zveřejnění a to rovnou o evropskou. Já musel svědeckými výpověďmi dokládat, svojí nevinu. Že pojem GAMEE jsem vymyslel už v roce 2012. Akorát, že shoda okolností mne vedla k úkonům kolem názvu až v roce 2015. Copak neexistuje právo přednosti? Jak dlouho trvá po podání vyjádření k námitce úřadu její projednání a vyřešení sporu? Už čekám druhý měsíc.

 9. Zuzana Průchová říká:

  Dobrý den, pane Hobzo, bohužel CZ.NIC není oprávněn poskytovat právní poradenství. Jak sám uvádíte, musel jste dokládat užívání označení. To je v pořádku (děje se tak v případě nezapsaných označení). Pokud je mi známo, tak vyjádření ÚPV jsou spíše (bohužel) v řádu měsíců.

 10. Lubos říká:

  Dobrý deň,
  rad by som sa spýtal na možný konflikt.
  Už existuje cestovná agentúra ktorá používa doménu GouTravel.sk
  a my by sme chceli používať doménu Gou.sk na ubytovací portál kde si ľudia budú hľadať ubytovanie na slovensku. Môže tam nastať problém?
  Poprípade by sme mali záujem si ju časom zaregistrovať aj ako ochrannú známku.
  Nejde nám o parazitovanie – oni ponúkajú letenky a dovolenky. My zase ubytovanie na slovensku. Tiež som našiel že existuje aj Gou taxi v inom meste

  • Vilém Sládek říká:

   Dobrý den a děkujeme za komentář/dotaz.

   Nezlobte se, ale sdružení CZ.NIC neposkytuje právní poradenství. Obecné informace k řešení sporů, včetně některých rozhodnutí, jsou k dispozici na https://www.nic.cz/page/314/pravidla-a-postupy/. Právní pomoc můžete poptat u advokátů, kteří se takovýmto případům věnují.

   S pozdravem a díky za pochopení,

   Vilém Sládek

 11. martin říká:

  Dobrý den,rozjíždí se mi nový web s doménou.Ale někdo mne předběhl a zaregistroval si doménu dříve než já se stejným názvem jako jsem chtěl já.
  Nyní si chci na tuto doménu,a název udělat ochrannou známku což bylo také dávno v plánu ale nebyly na to finance,a dozvěděl jsem se že stejný název se stejnou službou už si někdo zaregistroval- né známku ale jen koupil doménu.S jistým vědomím vím že to byla úmyslná krádež domény a dotyčný využil toho že to ještě nemám jelikož sem sním byl v kontaktu.
  Je možné po zaregistrování ochranné známky po něm vymáhat doménu vlastně s mým názvem? a tedy přiřadit ji k mému webu děkuji moc za odpověď

 12. Jan H. říká:

  Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat na tento příklad: firma (fiktivní jméno) techmotor s.r.o. vznikla v roce 2016 a v současné době má vyřízenou ochranou známu na svůj název. Chtěla by si zaregistrovat doménu, ale zjistila že ji vlastní spekulant (registroval v roce 2014), který ji využívá k prodeji reklamy a přesměrování na jiné servery, opět za účelem reklamy. Má firma techmotor s.r.o nějaký právní nárok na tuto doménu (techmotor.cz) a tudíž vymahatelnost převodu od původního majitele? Děkuji za radu

 13. Zuzana Durajová říká:

  Dobrý den, záleží, jestli dříve vznikla společnost nebo dříve byla registrována doména, případně jestli i před vznikem firmy byl její název prokazatelně používán. Jak už ale uvedeno výše, pokud byste chtěli řešit věc právní cestou, je nutné kontaktovat advokátní kancelář – CZ.NIC nemůže poskytovat právní služby.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..