Tak teď už jen Afrika

Dnešním dnem se i region Latinské Ameriky připojí ke trojici Regionálních internetových registrů (RIR), které deklarovaly fázi vyčerpání IPv4 adres. Jen pro připomenutí, silné regiony Asie-Pacifik, Evropa a Severní Amerika, vyhlásily tento stav ve chvíli, kdy jejich zásoba adres poklesla pod /8, tedy 16 miliónů adres. Latinská Amerika si stanovila tuto hranici na /9, tedy polovinu tohoto množství. I kvůli tomu má tento tento slabší region nejméně adres ze všech. Opět platí, že téměř každý region přistoupil k tomuto stavu různě. LACNIC bude přidělovat i větší porce dat, pouze zpřísní kontrolu nad jednotlivými žádostmi, takže lze očekávat i mírné zpomalení čerpání. K další změně v alokační politice dojde v případě, až zůstane pouze /10, tedy polovina současného množství. Pak již bude možné provádět pouze alokace velikosti /24 až /22, tedy obdobně jako u nás v Evropě. A poslední rezerva /11 zůstane vyhrazena pouze novým členům.

Každopádně posledním regionem, už zůstává pouze Afrika, která má dle současných odhadů zásoby přibližně do roku 2019. To jen podtrhuje nelogičnost rozhodnutí o rovném rozdělení posledních IP bloků nejvyššího registru IANA. Otázkou pochopitelně je, zdali operátoři působící mimo Afriku nenajdou nějaké cesty, jak si na africké adresy „sáhnout“. S tím, jak se zvyšuje cena IPv4 adres na trhu, lze předpokládat, že vzroste i kreativita některých žadatelů.

Každopádně pořád platí, že už není nač čekat, pojďme do IPv6!

Autor:

Komentáře (4)

 1. Ondra říká:

  Já bych šel (doma i u klientů)…. ale ISP… :/

 2. Radoslav říká:

  Já jsem také připraven na v6, celá domací síť. Jen ISP, přitom má přímý peering na NIX.cz. Těžko říct, kde je problem, upgrade nebo žádná odezva u klientu po v6, dostatek Ipv4 adres ?

 3. benghi říká:

  Tak a teď z druhý strany. Hledal jsem coby domácí uživatel ipv6 připojení. V naši obci jsou 2 wifináři. Dozvěděl jsem se, že ipv4 adres je dost a oni ipv6 poskytovat nebudou, protože „to nikdo nechce“ (opět chci něco, co takzvaně „nikdo nechce“ – pokolikátý v životě už). Tak jo, tak veřejnou ipv4. Jeden mi ji nedá, protože „to nikdo nechce a tudíž je nemá“ (opět), druhý mi ji dá (!!), ale jeho router zahodí všechna příchozí spojení. Údajně z důvodu bezpečnosti a vypnout to nemohou, protože to „nikdo nechce, takže to nenabízí“ (už zas tenhle argument). Tak jsem zkusil různá mobilní připojení, tam je to všechno za natem a hotky-tupky nedokáží pochopit co po nich chci. Marnost. Zkusím ADSL. Situace zcela stejná. Kdosi mi tvrdil, že ipv6 nabízí O2. Sbírám sílu tam zavolat, neb to je jen pro silné nervy. Pak asi satelitní linky, jenže latence mne děsí.

  Závěr jsem si z toho udělal takovej, že přechod na ipv6 bude nutné vynutit zákonem stejně jako digitalizaci tv. Takže, už rdousíte někoho na ČTU? Či jinde? S vámi by se bavit měli.

 4. Marián Kyral říká:

  Já chci IPv6. Stejně jako ostatní tady. A stejně tak se můj ISP tváří, že IPv6 neexistuje. Navíc v tom teď mám zmatek, protože mého ISP (802.cz), koupilo RIO a není mi jasné, jak to je teď propojené a zatím jsem neměl sílu to zjišťovat. Pořád mám účet na 802.cz, ale když se chci podívat, zda se nedá IPv6 nějak doobjednat, tak mně web odkáže na stránky RIA, kde pro změnu žádný účet nemám, takže mám smůlu. Už nějakou dobu se chystám napsat na podporu, ale ještě na to nejsem připravený. Tuším, že to nebude jen tak :-(

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..