Města a obce dokázaly, že implementace IPv6 a DNSSEC nemusí být problém

V rámci tradiční soutěže Zlatý erb hodnotící nejlepší webové stránky měst a obcí je již druhým rokem jako jedno ze soutěžních kritérií zařazena „Podpora IPv6 a DNSSEC“, jehož hodnocení má na starosti naše sdružení.

V rámci letošního ročníku mě mile překvapila vysoká podpora těchto technologií. Z celkem 201 přihlášených (67 měst, 112 obcí a 22 městských částí v hl. městě Praze) mělo plný bodový zisk odpovídající zabezpečení domény prostřednictvím DNSSEC a podpoře IPv6 jak na webovém, tak jmenném a mailovém serveru celkem 55 soutěžících, tj. 27 %. Jen pro srovnání – v loňském roce to bylo jen 7 soutěžících představující pouhých 3,25 % přihlášených.

Stejně jako v loňském roce si ani tentokrát neodpustím srovnání s tím, jak si tyto města a obce vedly v porovnání s ostatními obcemi s tzv. rozšířenou působností, u nichž podporu IPv6 sledujeme v rámci evropského projektu GEN6.

 

Webové servery

DNS servery

E-mailové servery

DNSSEC

Průměr za doménu .cz

20,2 %

55,7 %

15,1 %

36,4 %

Obce s rozšířenou působností

31,1 %

59,2 %

7,3 %

34,0 %

Města/obce ve Zlatém erbu

62,2 %

81,1 %

37,3 %

67,7 %

 

Za povšimnutí jistě stojí, jak soutěžící zaváděli IPv6 v průběhu soutěže. Po dobu necelého jednoho měsíce se podařilo zajistit dostupnost přes IPv6 na 19 nových webserverech a min. 38 mailserverech.

 

Webové servery

DNS  servery

E-mailové servery

Plná podpora

Částečná podpora

Plná podpora

Částečná podpora

Podpora na začátku hodnocení

106

72

70

31

7

Podpora na konci hodnocení

125

109

55

33

43

 

Jak je vidět, zavedení IPv6 a zpřístupnění webu novým uživatelům nemusí představovat záležitost několika měsíců, ale lze bez problémů zvládnout v řádu několika dnů či maximálně týdnů!

Autor:

Komentáře (5)

 1. Krnac říká:

  Tak tohle nechápu, proč se z toho dělá taková kovbojka, mě trvalo zavedení vteřinu? Kliknutí na jedno tlačítko, co je proboha za problém?

  • Pavel Šimerda říká:

   Předpokládám, že to tlačítko spadlo z nebe, stejně jako logika za ním.

 2. VS říká:

  Máte v tabulce drobný překlep: Místo „Města/obce ve Zlatém erb“ má být „Města/obce ve Zlatém erbu“. Děkuji předem za opravení.

  • Jiří Průša říká:

   Dobrý den, děkuji moc za upozornění, do textu, resp. tabulky se bohužel vloudil internetový šotek, nyní by to již mělo být v pořádku. Jiří Průša

 3. Martin říká:

  No, pokud máte slušného poskytovatele serverů je implementace na Linux serveru otázka opravdu maximálně několika málo minut.

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..