Nové gTLD o další krok blíže, český .UNICORN stále ve hře

V pátek ICANN oznámil tradiční schválení dalších žádostí o nové gTLD. Mezi zpracovanými žádostmi se objevila i jediná doména od českého zájemce: .UNICORN. V procesu počátečního hodnocení (Initial Evaluations) pak zbývá posledních dvacet devět žádostí.

Podle výsledků zveřejněných na stránkách ICANNu prošlo počátečním hodnocením celkem 1760 žádostí, 121 zájemců svoji žádost stáhlo a dvě žádosti (.AFRICA a .GCC) nebyly schváleny. Za povšimnutí stojí, že téměř čtvrtina stažených žádostí se uskutečnila v průběhu července a srpna, tedy na téměř samém konci procesu.

Ani žádosti, které prošly procesem hodnocení, však nemají zatím vyhráno. Více než třetina žádostí totiž obsahuje konflikt s dalšími žadateli – nejvíce zájemců je o doménu .APP, .ART a .HOME (viz. tabulka).


Nejžádanější nové gTLD

Tab_domeny


* Do počtu konfliktů jsou zahrnuty i domény, které jsou stále v hodnocení.

Jediná česká doména .UNICORN se dostala do poměrně malé skupiny žádostí, u které si ICANN vyžádal dodatečné informace, které budou následně postoupeny do tzv. rozšířeného hodnocení (Extended Evaluation). Podle hodnocení zbývá UNICORNu v žádosti upřesnit zejména technické a provozní informace jako je podpora IPv6 či ochrana práv z průmyslového vlastnictví, zejm. majitelů registrovaných ochranných známek.

Při příležitosti (téměř) ukončeného počátečního hodnocení (IE) ICANN zároveň informoval o podpisu dalších 12 smluv se zástupci registrů nových gTLD. Ty se tak zařadí k již stávajícím registrům nových gTLD v IDN: شبكة (arabský výraz pro síť či Internet), онлайн (ruský ekvivalent pro slovo online), сайт (v azbuce webová stránka) a čínský výraz pro hru.

Jiří Průša

Autor:

Zanechte komentář

Všechny údaje jsou povinné. E-mail nebude zobrazen.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..